Hər hansı bir janr və hətta incəsənətin bir növünün çərçivəsi Çingiz Babayevə darlıq edir, onun yaradıcılıq diapazonu son dərəcə genişdir. Düşüncələrini müasir incəsənətin zəngin arsenalı vasitəsi ilə ifadə etməyə can ataraq, o, yorulmadan eksperiment edir: bakıdakı Müasir Mədəniyyət Mərkəzindəki Art Ets işi, londondakı Madam Tüsso muzeyi üçün mum fiqurlar, lend-art janrında çoxsaylı layihələr, nadir müəllif xalçaları və bütöv xalça instalyasiyaları... O, qavramaya müxtəlif alətlər vasitəsi ilə təsir göstərərək, ən adi şeyə yenidən nəzər salmağa məcbur edir. Mədəni keçmişimizdən günümüzə körpü salaraq, Çingiz Babayev onlara yeni həyat verir və ənənələri özünəməxsus tərzdə davam etdirir. Və onun yaradıcılığının hər yeni mərhələsi – bu, yüksələn spiralın yeni burumu, yetkinliyin və ustalığın yeni səviyyəsinə yüksəlişdir.
Vyana manifesti
Bu il rəssam üçün uğurlu – praktiki olaraq yeni il bayramından dərhal sonra Azərbaycanın Vyanadakı Mədəniyyət mərkəzindəki əsərlərinin sərgisindən başladı. Rəssam Avstriya publikasını əsərləri ilə ilk dəfə deyil ki tanış edir. Bu dəfə o, ən əsas məhsulunu – konseptual xalçaları təqdim etdi.
...Məkan təşkil olunub, eksponatlar düzülüb, divarlardan asılıb, zalda ilk ziyarətçilər gəzişir... Kimsə çaşqın halda girişdə aldığı bukletə baxaraq orada vizual kodlara açarlar arayır, kimin isə gözləri həyəcanla yanır – deyəsən, o, anladı, gördü!.. Daha beş dəqiqə – və publika önünə çıxaraq onu salamlamaq, manifestini oxumaq və ərsəyə gətirdikləri ilə tanış etmək, alqışları qəbul etmək zamanı gələcək – bu, böyük rəssamın kiçik səadətidir...
Gizli məna
1994-1996-cı illərdə lend-art üzrə bir sıra layihələr üzrə çalışdım. “Handmade carpet”də – yarpaq və meyvələrdən “toxunmuş” instalyasiyada – Azərbaycan xalçası canlandırılmışdı. Emosional, parlaq boyalardan istifadə edərək, kontrastlarla oynayaraq və layihələrə heyvan və nağıl məxluqlarını cəlb edərək, mən şifrələnmiş əsərlərimi İtaliyanın Borso-Valsuqanesində, Fransa Strasburqunda (“Karvan”), Avstriyada, Ukraynada, hətta LII Venesiya biennalesində sərgilədim. Meyvə və tərəvəzlə əhatə olunan bir neçə kvadrat metrdə daim Şərq və Qərb qarşılaşır – əbədi birlikdə və usanmaz qarşıdurmada.
İn-Yan
Sonradan xalça mövzusu onun yaradıcılığının leytmotivinə çevriləcək. “Xalça” instalyasiyalarından sonra rəssam xovlu xalçalara keçid aldı, onlardan biri Xalça muzeyinin daimi ekspozisiyasında layiqli yer tutdu. Xalça mövzusunu Çingiz Babayev tamamilə yeni, özünəməxsus üslubda açır və məhz bütün digər ustaların qədim sənətin sirlərinə yiyələnmək cəhdlərinə bu bənzərsizliyindən qeyri-adi tarixçə başlayır. Çingiz Babayevin xalçaları ənənəyə sayğıdan daha çox yeni dövrün məhsuludur, müasir incəsənət epoxasının törəməsidir. Milli qürurla ən yeni matrisaları calaşdıran rəssam sərt 90-cı illərdə populyarlıq qazanır və bu ideya ilə uğurla iri beynəlxalq sərgilərə “qastrol” səfərləri edir. Lakin bu gün qarşımızda qeyri-adi bir şey var – son dərəcə güclü arxetiplərlə qüvvətləndirilən müəyyən bir monumental ilkin çeşmə. Sanki qaval vasitəsi ilə başqa reallığa yol tapmağı bacaran mistik şaman kimi, Çingiz müasir incəsənətin xam tarlasına çıxır və nə isə inanılmazı, indiyə qədər mövcud olmayanı maddiləşdirməyə başlayır... Bunu özümü edir? Ya onu kiminsə inamlı əli yönləndirir? Bu transsendent hadisədə iki mərkəzi fiqur olaraq İn və Yan – bir-birinə qarşısıalınmaz cazibədən, bir-birindən nə ayrı mövcud olmalarının, nə də birləşmələrinin mümkünsüzlüyündən usanan, ruhun, əzəmətli kosmosun sonsuz fəzasındakı əbədi səyyahlar – çıxış edir...
Yer üzündə həyatın davamını və mövcudluğun üçbucaq ana ağuşunu simvolizə edən azman fiqurlar amansız döyüşümü, eşq müqəddiməsinimi, bəlkə də hər ikisini xatırladan vahid kosmik rəqsdə əl-ələ verərək süzürlər... Çingiz Abdullayevin əsərlərini bəzəyən fiqurlu burumlar yalnız keçmişdən məktublar deyil, həm də gələcəkdən kosmik siqnallardır. Bu ornamentlərdə yaradılışın ulu şəbihi şifrələnib, xov səthin üzərini örtən kişi və qadın nişanları isə onları xaosun girdabına çökməsindən ayıran vahid bir anda donan halda əks ediliblər.
Bu gün özümün birmənalı olaraq kim olduğumu təyin etmək çox çətindir. Mən mətnlər yazıram, ancaq bu hələ o demək deyil ki, mən yazıçıyam; şeirlər yazıram, amma bu mənim şair olmağım anlamına gəlmir; xalçalar yaradıram, lakin məni toxucu adlandırmaq olmaz. Mən sadəcə özümü ifadə etmək üçün müxtəlif alətlərdən istifadə edirəm, eyni ilə zəruriyyət yarandıqda müxtəlif dillərdə danışa bildiyim kimi. Hazırda əsas məqsədim xalçalarımın təbliğidir, hərçənd buna az vəsait xərclənmir. Mənim 4 xalçam var, onlardan biri Bakı Xalça muzeyindədir. Mən muzeyin direktoru Şirin Məlikovaya birgə layihələr təklif etmişəm, hazırda bu barədə danışıqlar aparırıq. Məsələn, orta əsr və mənim, müəllif xalçalarımın birgə ekspozisiyasını keçirmək olar. Bu maraqlı olardı. Xalçalar vasitəsi ilə müasir həyat, gender, sosial problemlər və s. haqqında danışmağa çalışıram. Paralel olaraq sufilik mövzusunda xalça üzərində işləməyə başlamışam.
Mum insanlar
1997-ci ildə Madam Tüssonun muzeyi üçün mum fiqurların hazırlanmasına dair müraciətlər sırasında mənimki də var idi. İmtahan verərək, dəvət edilən üç azərbaycanlıdan biri oldum. Layihənin əvvəlcə Nyu-Yorkda reallaşacağı planlaşdırılırdı, lakin gözlənilmədən onu London əvəzlədi və növbəti 3 ili Tina Törner və Elton Con, Şirli Makleyn və Maykl Cekson, Billi Holidey, Hyu Qrant, Kərim Əbdül Cabbarın mum surətlərinin üzərində əlləşərək keçirdim. Bu kifayət qədər ağır və darıxdırıcı işdir. Qəhrəmanları daha yaxından tanımaq, bioqrafiyalarını öyrənmək, onların taleyini dərindən anlamaq lazım gəlirdi. Məsələn, mən Billi Holideyi çox dinləyirdim; sən demə müğənninin çətin taleyi olub. Təbiətin deyil, plastik cərrahın əl işi olan Maykl Ceksonun burnu üzərində çox əziyyət çəkdim. Muzeydə ən uca olan basketbolçu Kərim Cabbarın fiquru üzərində işləmək üçünsə əl nərdivanına dırmanmaq lazım gəlirdi.
Gümüş şahidlər
Yaradıcılıq eksperimentini davam etdirərək və art-obyektlərə yeni funksiya bəxş edərək, Çingiz Babayev öz heykəllərinin gümüş replikalarını yaradır. Konseptual bəzəklər intellektual dərk tələb edir və meydana bir sıra fəlsəfi suallar gətirir. Bir-birinə kip sıxılmış dodaqlar, göz şəklində parlaq sirli gözmuncuğu, “əlləri” ilə nəvazişlə biləyi qucaqlayan bilərzik – bu bəzəklərin hər biri mədəni mənalar və zərif məcazların daşıyıcısına çevrilir, onları ancaq hal əhli oxuya bilər.
İnam
Allahın mahiyyəti haqqında suala birmənalı cavab yoxdur. Düşünürəm ki, duallıq Onun Özündə təcəlla edir. Allaha məhəbbət məndə həmişə incəsənətə məhəbbət prizmasından istiqamətini dəyişirdi. Allah eyni zamanda həm qadın, həm də kişidir, həmçinin O, nə qadındır, nə də kişi. Yaxınlarda haradasa oxumuşdum ki, Allah əvvəlcə qadınları yaradıb, nəsli artırmaq onlar üçün çətinləşdikdə isə kişiləri fikirləşib. Bəzən düşünürəm ki, insanlar məqsədyönlü yaranmayıblar, onlar sadəcə ümumi, məntiqi zəruri təkamül prosesinin bir hissəsidir, enerji daşıyıcısıdır. Cism tam olaraq enerji ilə dolur, sonra isə enişlə hərəkət etməyə başlayır və ilkin görkəminə qayıdır. Lakin xidmət müddətini başa vuran batareyanın enerjisi qalır...
Məram
Yer arzuların həyata keçdiyi məkandır. Biz bura onları reallaşdırmaq üçün gəlirik. Anadan olan kimi ilk istəyimiz - yaxşıca yeməkdir. Sonra arzular çoxalır, onlar müxtəlifləşir... Məsələn, mən arzularımı yazıram, onları vizuallaşdırmağa çalışıram; bəzən onlar köhnəlmiş təsir bağışlayır, yenilənmə tələb edir. Onların həyata keçməsi üçün məram lazımdır. Böyük hesabla, bizim taleyimiz – məramlarımızın nəticəsidir.
Eşq
Eşq – əsərlərimdən biri belə adlanır. Adi, ölçüsü 2x2 metr, trapesiya formasında otaq. Daxildə tam zülmət hökm sürür, pərdə də qaradır, divarlarda və tavanda naxışla “Eşq” yazılıb. Mən dünyanı, əslində bütün sualları həll edən eşq prizmasından əks etdirməyə çalışmışam. Axı heç kim sevdiyinə qıymaz. – N

Чингизу Бабаеву тесно в рамках какого-то одного жанра и даже одного вида искусства, его творческий размах неимоверно широк. Стремясь выразить свои замыслы посредством богатого арсенала современного искусства, он неустанно экспериментирует: работа в Бакинском центре современной культуры Art Ets, восковые фигуры для Лондонского музея Мадам Тюссо, многочисленные проекты в жанре ленд-арта, уникальные авторские ковры и целые ковровые инсталляции... Он воздействует на восприятие с помощью разнообразного инструментария, заставляя взглянуть на самое обычное по-новому. Протягивая ниточку от культуры прошлого к нашим дням, Чингиз Бабаев по-своему продолжает традиции, вдыхая в них новую жизнь. И каждый новый этап его творчества – это новый виток восходящей спирали, подъем на новый уровень зрелости и мастерства.
Венский манифест
Этот год начался для художника удачно – с выставки его работ, открывшейся в венском Центре культуры Азербайджана практически
сразу после новогодних праздников. Художник не в первый раз знакомит австрийскую публику со своими произведениями.
На этот раз он представил свое главное детище – концептуальные ковры.
...Пространство организовано, экспонаты размещены, развешаны по стенам, по залу блуждают первые посетители... Кто-то растерянно поглядывает в полученный у входа буклет, ища в нем ключи к визуальным кодам, а у кого-то уже лихорадочно горят глаза – кажется, он понял, разглядел!.. Еще пять минут – и придет пора выходить к публике, приветствовать ее, зачитывать свой манифест и знакомить со своими творениями, принимать овации – этакое маленькое счастье большого художника...
Тайный смысл
С 1994 по 1996 год я работал над рядом проектов по ленд-арту. В Handmade carpet – инсталляции, «сотканной» из листьев и фруктов, – был воссоздан азербайджанский ковер. Используя эмоциональные, яркие краски, играя на контрастах и вовлекая в проекты образы животных и сказочных существ, я «расстилал» свои зашифрованные послания в итальянской Борсо-Валсугане и французском Страсбурге («Караван»), в Австрии, в Украине, даже продемонстрировал их на LII Венецианской биеннале. На нескольких квадратных метрах, выложенных фруктами и овощами, неизменно встречаются Восток и Запад – в вечном единстве и неутомимом противостоянии.
Инь-Ян
В дальнейшем ковровая тема превратится в лейтмотив его творчества. От «ковровых» инсталляций художник перешел к ворсовым коврам, один из которых занял достойное место в постоянной экспозиции Музея ковра. Ковровую тему Чингиз Бабаев раскрывает совершенно по-новому, по-своему, и именно с этой непохожести на попытки всех остальных мастеров постичь тайны древнего ремесла и начинается совершенно уникальная история. Ковры Чингиза Бабаева – это не столько дань традиции, сколько продукт нового времени, порождение эпохи современного искусства. Художник, скрещивающий национальную гордость и новейшие матрицы, приобретает популярность в лихие 90-е и с успехом «гастролирует» с этой идеей по крупным международным выставкам. Однако сегодня перед нами нечто особенное – некий монументальный первоисточник, заряженный мощными архетипами. Словно мистический шаман, способный при помощи бубна проникать в иную реальность, Чингиз выходит на невозделанное поле современного искусства и начинает − сам ли он это делает? Или его направляет чья-то неведомая твердая рука? − материализовывать нечто невероятное, доселе не существовавшее... Парой центральных фигур в этой трансцендентной истории становятся Инь и Ян – вечные странники в бездонном пространстве могущественного космоса, души, томимые безудержной тягой друг к другу, невозможностью ни существовать врозь, ни слиться воедино... Исполинские фигуры, символизирующие продолжение жизни на земле и треугольное материнское лоно сущего, взявшись за руки, сливаются в космическом танце, напоминающем то ли яростную схватку, то ли любовную прелюдию, а может быть, являющемся и тем, и другим... Фигурные завитки, украшающие произведения Чингиза Бабаева, – это не только письма из прошлого, но и космические сигналы из будущего. В этих орнаментах зашифрована великая мистерия творения, а мужские и женские обозначения, покрывающие ворсовую поверхность, запечатлены застывшими в одном- единственном мгновении, отделяющем их от погружения в пучину хаоса.
Сегодня мне очень сложно однозначно определить, кто я. Я пишу тексты, но это не значит, что я писатель; пишу стихи, но это не значит, что я поэт; создаю ковры, но ткачом меня не назовешь. Я просто использую разные инструменты для самовыражения, подобно тому, как могу при надобности говорить на разных языках. На данный момент я нацелен на продвижение моих ковров, правда, на это уходит немало средств. У меня четыре ковра, один из которых находится в бакинском Музее ковра. Я предложил директору музея Ширин Меликовой сделать совместные проекты, сейчас ведем переговоры по этому поводу. Можно, к примеру, сделать совместную экспозицию средневековых и моих, авторских ковров. Это было бы интересно. Посредством ковров я стараюсь говорить о современной жизни, гендерных, социальных проблемах и т.д. Параллельно начал работать над ковром на тему суфизма.
Восковые люди
В 1997 году среди тысячи заявок на участие в работах по созданию восковых фигур для Музея мадам Тюссо была и моя. Сдав экзамен, я оказался в числе трех азербайджанцев, получивших приглашение. Изначально планировалось, что проект будет реализован в Нью- Йорке, но он неожиданно сменился Лондоном, и следующие три года я провел, корпя над восковыми копиями Тины Тёрнер и Элтона Джона, Ширли Маклейн и Майкла Джексона, Билли Холидей, Хью Гранта, Карима Абдула Джаббара. Работа эта тяжелая и довольно скучная. Приходилось узнавать своих героев поближе, изучать биографии, проникаться их судьбами. Например, я очень много слушал Билли Холидей; оказалось, у певицы была очень тяжелая судьба. Довольно долго я промучился с носом Майкла Джексона – творением рук пластического хирурга, а не природы. А над фигурой баскетболиста Карима Джаббара, самой высокой в музее, приходилось работать, взбираясь на стремянку.
Серебряные свидетели
Продолжая творческий эксперимент, Чингиз Бабаев создает серебряные реплики собственных скульптур, наделяя арт-объекты новой функцией. Концептуальные украшения требуют интеллектуального осмысления и порождают череду философских вопросов. Плотно сжатые губы, яркий магический амулет в виде глаза, браслет, нежно обнимающий запястье «руками», – каждое из этих украшений становится носителем культурных смыслов и изысканных метафор, считывание которых под силу лишь искушенным.
Вера
Однозначного ответа на вопрос о сущности Бога нет. Думаю, в Нем самом и заключена дуальность. Любовь к Богу у меня всегда преломлялась через призму любви к искусству. Бог – и женщина, и мужчина одновременно, и в то же время Он не мужчина и не женщина. Недавно прочел где-то, что Бог создал сначала женщин, а когда им стало трудно воспроизводить потомство, придумал мужчин. Иной раз я думаю, что люди не были созданы намеренно, они всего лишь часть общего, логически обусловленного процесса эволюции, носители энергии. Тело полностью заряжается энергией, а потом начинает двигаться по наклонной и угасает, возвращаясь в первоначальное состояние. Но энергия отслужившей свое батарейки остается...
Намерение
Земля и есть место, где осуществляются мечты. Мы приходим сюда, чтобы реализовать их. Первое наше желание, как только мы родились, – хорошенько наесться. Дальше желаний больше, они становятся разнообразнее... Я, например, записываю свои желания, стараюсь визуализировать их; порой они кажутся устаревшими, требуют обновления. Для их осуществления важно намерение. Наша судьба, по большому счету, – результат наших намерений.
Любовь
Eşq – так называется одна из моих работ. Обычная комната два на два метра, трапециевидной формы. Внутри царит полный мрак, занавеска тоже черная, на стенах и потолке вырезано: Eşq. Я стремился показать мир сквозь призму любви, которая, по сути, и решает все вопросы. Ведь никто не посягнет на то, что любит. – N