Hər hansı bir janr və hətta incəsənətin bir növünün çərçivəsi Çingiz Babayevə darlıq edir, onun yaradıcılıq diapazonu son dərəcə genişdir. Düşüncələrini müasir incəsənətin zəngin arsenalı vasitəsi ilə ifadə etməyə can ataraq, o, yorulmadan eksperiment edir: bakıdakı Müasir Mədəniyyət Mərkəzindəki Art Ets işi, londondakı Madam Tüsso muzeyi üçün mum fiqurlar, lend-art janrında çoxsaylı layihələr, nadir müəllif xalçaları və bütöv xalça instalyasiyaları... O, qavramaya müxtəlif alətlər vasitəsi ilə təsir göstərərək, ən adi şeyə yenidən nəzər salmağa məcbur edir. Mədəni keçmişimizdən günümüzə körpü salaraq, Çingiz Babayev onlara yeni həyat verir və ənənələri özünəməxsus tərzdə davam etdirir. Və onun yaradıcılığının hər yeni mərhələsi – bu, yüksələn spiralın yeni burumu, yetkinliyin və ustalığın yeni səviyyəsinə yüksəlişdir.
Vyana manifesti
Bu il rəssam üçün uğurlu – praktiki olaraq yeni il bayramından dərhal sonra Azərbaycanın Vyanadakı Mədəniyyət mərkəzindəki əsərlərinin sərgisindən başladı. Rəssam Avstriya publikasını əsərləri ilə ilk dəfə deyil ki tanış edir. Bu dəfə o, ən əsas məhsulunu – konseptual xalçaları təqdim etdi.
...Məkan təşkil olunub, eksponatlar düzülüb, divarlardan asılıb, zalda ilk ziyarətçilər gəzişir... Kimsə çaşqın halda girişdə aldığı bukletə baxaraq orada vizual kodlara açarlar arayır, kimin isə gözləri həyəcanla yanır – deyəsən, o, anladı, gördü!.. Daha beş dəqiqə – və publika önünə çıxaraq onu salamlamaq, manifestini oxumaq və ərsəyə gətirdikləri ilə tanış etmək, alqışları qəbul etmək zamanı gələcək – bu, böyük rəssamın kiçik səadətidir...
Gizli məna
1994-1996-cı illərdə lend-art üzrə bir sıra layihələr üzrə çalışdım. “Handmade carpet”də – yarpaq və meyvələrdən “toxunmuş” instalyasiyada – Azərbaycan xalçası canlandırılmışdı. Emosional, parlaq boyalardan istifadə edərək, kontrastlarla oynayaraq və layihələrə heyvan və nağıl məxluqlarını cəlb edərək, mən şifrələnmiş əsərlərimi İtaliyanın Borso-Valsuqanesində, Fransa Strasburqunda (“Karvan”), Avstriyada, Ukraynada, hətta LII Venesiya biennalesində sərgilədim. Meyvə və tərəvəzlə əhatə olunan bir neçə kvadrat metrdə daim Şərq və Qərb qarşılaşır – əbədi birlikdə və usanmaz qarşıdurmada.
İn-Yan
Sonradan xalça mövzusu onun yaradıcılığının leytmotivinə çevriləcək. “Xalça” instalyasiyalarından sonra rəssam xovlu xalçalara keçid aldı, onlardan biri Xalça muzeyinin daimi ekspozisiyasında layiqli yer tutdu. Xalça mövzusunu Çingiz Babayev tamamilə yeni, özünəməxsus üslubda açır və məhz bütün digər ustaların qədim sənətin sirlərinə yiyələnmək cəhdlərinə bu bənzərsizliyindən qeyri-adi tarixçə başlayır. Çingiz Babayevin xalçaları ənənəyə sayğıdan daha çox yeni dövrün məhsuludur, müasir incəsənət epoxasının törəməsidir. Milli qürurla ən yeni matrisaları calaşdıran rəssam sərt 90-cı illərdə populyarlıq qazanır və bu ideya ilə uğurla iri beynəlxalq sərgilərə “qastrol” səfərləri edir. Lakin bu gün qarşımızda qeyri-adi bir şey var – son dərəcə güclü arxetiplərlə qüvvətləndirilən müəyyən bir monumental ilkin çeşmə. Sanki qaval vasitəsi ilə başqa reallığa yol tapmağı bacaran mistik şaman kimi, Çingiz müasir incəsənətin xam tarlasına çıxır və nə isə inanılmazı, indiyə qədər mövcud olmayanı maddiləşdirməyə başlayır... Bunu özümü edir? Ya onu kiminsə inamlı əli yönləndirir? Bu transsendent hadisədə iki mərkəzi fiqur olaraq İn və Yan – bir-birinə qarşısıalınmaz cazibədən, bir-birindən nə ayrı mövcud olmalarının, nə də birləşmələrinin mümkünsüzlüyündən usanan, ruhun, əzəmətli kosmosun sonsuz fəzasındakı əbədi səyyahlar – çıxış edir...
Yer üzündə həyatın davamını və mövcudluğun üçbucaq ana ağuşunu simvolizə edən azman fiqurlar amansız döyüşümü, eşq müqəddiməsinimi, bəlkə də hər ikisini xatırladan vahid kosmik rəqsdə əl-ələ verərək süzürlər... Çingiz Abdullayevin əsərlərini bəzəyən fiqurlu burumlar yalnız keçmişdən məktublar deyil, həm də gələcəkdən kosmik siqnallardır. Bu ornamentlərdə yaradılışın ulu şəbihi şifrələnib, xov səthin üzərini örtən kişi və qadın nişanları isə onları xaosun girdabına çökməsindən ayıran vahid bir anda donan halda əks ediliblər.
Bu gün özümün birmənalı olaraq kim olduğumu təyin etmək çox çətindir. Mən mətnlər yazıram, ancaq bu hələ o demək deyil ki, mən yazıçıyam; şeirlər yazıram, amma bu mənim şair olmağım anlamına gəlmir; xalçalar yaradıram, lakin məni toxucu adlandırmaq olmaz. Mən sadəcə özümü ifadə etmək üçün müxtəlif alətlərdən istifadə edirəm, eyni ilə zəruriyyət yarandıqda müxtəlif dillərdə danışa bildiyim kimi. Hazırda əsas məqsədim xalçalarımın təbliğidir, hərçənd buna az vəsait xərclənmir. Mənim 4 xalçam var, onlardan biri Bakı Xalça muzeyindədir. Mən muzeyin direktoru Şirin Məlikovaya birgə layihələr təklif etmişəm, hazırda bu barədə danışıqlar aparırıq. Məsələn, orta əsr və mənim, müəllif xalçalarımın birgə ekspozisiyasını keçirmək olar. Bu maraqlı olardı. Xalçalar vasitəsi ilə müasir həyat, gender, sosial problemlər və s. haqqında danışmağa çalışıram. Paralel olaraq sufilik mövzusunda xalça üzərində işləməyə başlamışam.
Mum insanlar
1997-ci ildə Madam Tüssonun muzeyi üçün mum fiqurların hazırlanmasına dair müraciətlər sırasında mənimki də var idi. İmtahan verərək, dəvət edilən üç azərbaycanlıdan biri oldum. Layihənin əvvəlcə Nyu-Yorkda reallaşacağı planlaşdırılırdı, lakin gözlənilmədən onu London əvəzlədi və növbəti 3 ili Tina Törner və Elton Con, Şirli Makleyn və Maykl Cekson, Billi Holidey, Hyu Qrant, Kərim Əbdül Cabbarın mum surətlərinin üzərində əlləşərək keçirdim. Bu kifayət qədər ağır və darıxdırıcı işdir. Qəhrəmanları daha yaxından tanımaq, bioqrafiyalarını öyrənmək, onların taleyini dərindən anlamaq lazım gəlirdi. Məsələn, mən Billi Holideyi çox dinləyirdim; sən demə müğənninin çətin taleyi olub. Təbiətin deyil, plastik cərrahın əl işi olan Maykl Ceksonun burnu üzərində çox əziyyət çəkdim. Muzeydə ən uca olan basketbolçu Kərim Cabbarın fiquru üzərində işləmək üçünsə əl nərdivanına dırmanmaq lazım gəlirdi.
Gümüş şahidlər
Yaradıcılıq eksperimentini davam etdirərək və art-obyektlərə yeni funksiya bəxş edərək, Çingiz Babayev öz heykəllərinin gümüş replikalarını yaradır. Konseptual bəzəklər intellektual dərk tələb edir və meydana bir sıra fəlsəfi suallar gətirir. Bir-birinə kip sıxılmış dodaqlar, göz şəklində parlaq sirli gözmuncuğu, “əlləri” ilə nəvazişlə biləyi qucaqlayan bilərzik – bu bəzəklərin hər biri mədəni mənalar və zərif məcazların daşıyıcısına çevrilir, onları ancaq hal əhli oxuya bilər.
İnam
Allahın mahiyyəti haqqında suala birmənalı cavab yoxdur. Düşünürəm ki, duallıq Onun Özündə təcəlla edir. Allaha məhəbbət məndə həmişə incəsənətə məhəbbət prizmasından istiqamətini dəyişirdi. Allah eyni zamanda həm qadın, həm də kişidir, həmçinin O, nə qadındır, nə də kişi. Yaxınlarda haradasa oxumuşdum ki, Allah əvvəlcə qadınları yaradıb, nəsli artırmaq onlar üçün çətinləşdikdə isə kişiləri fikirləşib. Bəzən düşünürəm ki, insanlar məqsədyönlü yaranmayıblar, onlar sadəcə ümumi, məntiqi zəruri təkamül prosesinin bir hissəsidir, enerji daşıyıcısıdır. Cism tam olaraq enerji ilə dolur, sonra isə enişlə hərəkət etməyə başlayır və ilkin görkəminə qayıdır. Lakin xidmət müddətini başa vuran batareyanın enerjisi qalır...
Məram
Yer arzuların həyata keçdiyi məkandır. Biz bura onları reallaşdırmaq üçün gəlirik. Anadan olan kimi ilk istəyimiz - yaxşıca yeməkdir. Sonra arzular çoxalır, onlar müxtəlifləşir... Məsələn, mən arzularımı yazıram, onları vizuallaşdırmağa çalışıram; bəzən onlar köhnəlmiş təsir bağışlayır, yenilənmə tələb edir. Onların həyata keçməsi üçün məram lazımdır. Böyük hesabla, bizim taleyimiz – məramlarımızın nəticəsidir.
Eşq
Eşq – əsərlərimdən biri belə adlanır. Adi, ölçüsü 2x2 metr, trapesiya formasında otaq. Daxildə tam zülmət hökm sürür, pərdə də qaradır, divarlarda və tavanda naxışla “Eşq” yazılıb. Mən dünyanı, əslində bütün sualları həll edən eşq prizmasından əks etdirməyə çalışmışam. Axı heç kim sevdiyinə qıymaz. – N

Chingiz Babayev does not fit into some single genre and even one art form, his creative scope is extremely broad. Seeking to express his ideas through the rich arsenal of the modern art, he constantly experiments: work in the Baku Center of Modern Culture Art Ets, wax figures for the Madame Tussauds London, numerous projects in land-art genre, unique author's carpets and the whole carpet installations… He affects perception by using various tools, forcing to look at the most usual in a new way. Drawing a thread from the culture of the past to our days, Chingiz Babayev in his own way continues traditions, inhaling a new life in them. And each new stage of his creativity is a new cycle of rising spiral, a climb on a new level of maturity and skill.
Vienna manifesto
This year for the artist started successfully – with an exhibition of his works, opened at the Azerbaijani Cultural Center in Vienna almost right after New Year's holidays. It's not the first time the artist introduces his works to the Austrian audience. This time he presented his main brainchild – conceptual carpets. ...The space is settled, exhibits are placed, posted on walls, the first visitors wander around the hall... Someone glances with confusion in the brochure handed out at the entrance, looking for the keys to visual codes in it, and someone's eyes already feverishly shine – apparently, he got it, found out!. Five more minutes – and it's time for him to come out to the audience, welcome them, read his manifesto and introduce with his works, accept the applause – such a small happiness of the big artist...
Secret meaning
From 1994 to 1996, I worked on a number of land art projects. In Handmade carpet – installation, "weaved" from leaves and fruits, – an Azerbaijani carpet was recreated. Using emotional, bright colors, playing on contrasts and involving images of animals and fantastic beings in projects, I "spread" the coded messages in Italian Borgo-Valsugana and the French Strasbourg ("Caravan"), in Austria, in Ukraine, even demonstrated them on The 52nd Venice Biennale. On a few square meters laid out with fruits and vegetables, East and West invariably meet in eternal unity and tireless confrontation.
Yin Yang
Later the carpet subject will turn into the main theme of his art. From "carpet" installations the artist passed to pile carpets, one of which took honored place in permanent expositions of the Carpet Museum. Chingiz Babayev discovers a carpet subject in an absolutely new way, his own way, and exactly from this difference from attempts of all other masters to comprehend the secrets of the ancient craft begins a completely unique story. The carpets of Chingiz Babayev are not so much a tribute to tradition as a product of a new time, the product of an era of modern art. The artist who mixes national pride and latest matrixes gains popularity in the go-go '90s and successfully tours with this idea on large international exhibitions. However today we have something special in front of us – some kind of monumental primary source loaded with powerful archetypes.
As if mystical the shaman capable of getting into other reality with a tambourine, Chingiz comes out on an untilled field of the modern art and gets started − does he do it by himself? Or he is directed by someone's unknown firm hand? – to materialize something incredible that never existed... The central figures in this transcendental story become Yin and Yang – eternal wanderers in bottomless area of powerful space, the souls exhausted by unbridled attraction to each other, by impossibility neither to exist separately, nor to become one... The giant figures, symbolizing the continuation of life on earth and the triangular mother's bosom of the essential, having taken hands, merge in a cosmic dance, resembling whether a violent fight, or a love prelude, and maybe, being both... Figure curls decorating Chingiz Babayev's works are not only letters from the past, but also cosmic signals from the future. In these ornaments, the great mystery of creation is encrypted, and the male and female designations covering the pile surface are captured frozen in a single moment separating them from immersion in a bunch of chaos.
Today it is very difficult for me to clearly determine who I am. I write texts, but that doesn't mean that I'm a writer; I write poems, but that doesn't make me a poet; I create carpets, but you won't call me a weaver. I just use different tools to express myself, just like I can speak different languages when I need to.
At the moment I am aimed at advancing of my carpets, however, it takes a lot of resources. I have four carpets, one of which is in Carpet Museum in Baku. I suggested the director of the museum Shirin Melikova to make joint projects, right now we negotiate regarding this matter. We could, for example, to make a joint exposition of medieval and mine, author's carpets. That would be interesting. Through the carpets I try to speak about modern life, gender, social problems, etc. At the same time I began working on a Sufism themed carpet.
Wax people
In 1997, among the thousands of applications on participation in working on creating wax figures for Madame Tusseauds Museum was mine as well. Having passed exam, I was among three Azerbaijanis who received the invitation. It was initially planned that the project will be implemented in New York, but it unexpectedly was replaced by London, and I spent the next three years, poring over Tina Turner and Elton John, Shirley MacLaine and Michael Jackson, Billie Holiday, Hugh Grant, Kareem Abdul-Jabbar. This job is hard and pretty boring. I had to get to know my heroes closer, study biographies, feeling their fates. For example, I listened to Billie Holiday a lot; turns out the singer had a very difficult fate. I was struggling with Michael Jackson's nose quite some time – the work of hands of the plastic surgeon, not the nature. And over a figure of the basketball player Kareem Jabbar, the highest in the museum, I had to work, climbing up a ladder.
Silver witnesses
Continuing creative experiment, Chinghiz Babayev creates silver replicas of his own sculptures, giving new function to the art objects. Conceptual decorations require intellectual reflection and raise a series of philosophical questions. Pursed lips, bright magic amulet in the form of an eye, the bracelet gently embracing a wrist with "hands" – each of these ornaments becomes the carrier of cultural meanings and refined metaphors which could be read only by experts
Faith
There is no clear answer to the question of the essence of God. I think the duality itself is embodied in Him. My love for God has always been refracted through the prism of love for art. God is both a woman and a man, and at the same time He is neither a man nor a woman. I recently read somewhere that God created women first, and when it became hard for them to reproduce, he invented men. Sometimes I think that people were not created intentionally, they are only a part of the general, logically caused evolution process, energy carriers. The body completely loads up with energy, and then begins to move on an inclined plane and dies away, returning to an initial state. But energy of the dead battery the remains...
Intention
Earth is a place where dreams come true. We come here to realize them. Our first wish, once we are born, is to eat well. Then desires grow, they become more various... I, for example, write down my desires, try to visualize them; sometimes they seem outdated and demand updating. Intention is important for their realization. Our destiny, to a large extent, is a result of our intentions.
Love
Eşq – so is called one of my works. Ordinary room two by two meters, in shape of trapezoid. Full darkness inside the room, curtains are black too, on walls and a ceiling cut out: Eşq. I sought to show the world through the prism of love, which, in fact, solves all issues. After all, no one will lay a hand on what they love. – N