1. Özünüzü necə təqdim edirsiniz?
“Zuleykha Magazine” online qadın jurnalının və “Zuleykha Accessories” butiklər şəbəkəsinin rəhbəri Lalə Mirzəyeva.
2. Sağlam həyat tərzinin əsas qaydalarına riayət edirsiniz:
- a) idman
- b) düzgün qidalanma
- c) gündə 2 litr və ya daha çox su içmək?
İdmanla hər zaman məşğul oluram. Əsasən pilateslə, velosiped sürməyi də çox sevirəm. Yeməyə gəldikdə, çoxlu səyahət etdiyim üçün və dadlı yeməkləri sevdiyim üçün hər zaman yediyim yeməklərin növünu və qədərini kontrol edə bilmirəm. Su mütləqdir! Qışda sevməsəm də içirəm, çünki bu yalnız sağlamlıq üçün yox, həm də çoxlarının məndə sevdiyi sağlam və təravətli dərim üçün çox vacibdir.
3. Çəkinizdən, bədən quruluşunuzdan, xarici görünüşünüzdən razısınız?
Gənclik illərimdə xarici görkəmimi heç sevmirdim. Hətta komplekslərim var idi. Hazırda çox da məmnunam. Mənə elə gəlir ki, illərlə daha da yaxşılaşan insan tipindənəm. Məsələn, bu il özümu keçən ilkindən daha çox sevirəm. Güclü və zəif tərəflərimi bilirəm, düzgün qarderob seçməyim də kiçik sirlərimdəndir. Çəkimlə heç zaman razılaşmıram. Amma şirniyyat və dadlı yeməkləri sevməyim çəkimi hər zaman balanslı saxlamağa imkan vermir. Yeganə bəxtim gətirib ki, boyum hündürdür və çəkim artıb azalanda ətrafdakılar bunu hiss etmir. (lol)
4. Qadınların və kişilərin görünüşündə ilk növbədə nəyə diqqət yetirirsiniz?
İxtisasca HR üzrə mütəxəssis olduğum üçün insanları onlar hiss etmədən scan etməyə çalışıram. Professional vərdişimdir. Hər kəsdə bir şey fikrimi cəlb edə bilər. İlk baxışdan onsuz da daxili xarakteri hər zaman anlamaq mümkün deyil, ona görə xarici görkəmə görə insanı anlamağa çalışıram. Ən çox sevdiyim insanların doğru-düzgün nitq qabiliyyətidir. Mənə görə insan fikirlərini aydın ifadə edə bilirsə, demək ki, elə həyatda da nə istədiyini aydın bilənlərdəndir. İnsanların fikirlərini dolğun və savadlı şəkildə ifadə etməkləri mənə hər zaman xüsusi təəssürat bağışlayır. Müşahidələrimdən bizdə bu bacarığa çox nadir hallarda rast gəlirsən… Təəssüf...
5. Özünüzü onlarsız təsəvvür edə bilmədiyiniz üç gözəllik məhsulu hansılardır?
Bəlkə də kimə görəsə axmaq səslənəcək. Amma mən qocalmaqdan hədsiz qorxuram (lol). Buna görə üzə qulluq ən zəif yerimdir. Evə gec gəlsəm də, səyahətdə olsam da üzümü səhər-axşam qulluq prosedurlarsız qoymaram. Buna görə qulluq vasitələrim boldur. Mən onları hissələrə bölmürəm. Kompleks formasında hər birinin mənim üçün önəmi var. Məncə bu günün proqressiv xanımı 3 əsas şeyə diqqət yetirməlidir: 1) təmizləmək; 2) qidalandırmaq; 3) nəmləndirmək. Bu mövzuda yenilikləri sevirəm və fərqli markaların maskalarını, krem, lasyon, skrablarını istifadə etməkdən çəkinmirəm.
6. Gözəl bədən və sağlamlıq üçün imtina etməkdə çətinlik çəkdiyiniz məhsul hansıdır?
Mənim üçün bu şirniyyatdır! İllərdir bununla mübarizə apardım. Aylarca tərgitdim şirniyyatı. Amma həyatım soldu. O qədər kədərli idim ki, üzümün səmimi təbəssümünü yerinə qaytarmaq üçün yenidən şirniyyat yeməyə başladım (lol). Sadəcə boş verdim, bununla barışdım və özümü şirniyyat sevər kimi qəbul etdim.
7. Gündə neçə saat yatırsınız?
Məni yaxından tanıyanlar bilir ki, sutkada 5-6 saat yatıram. Daha çox yatmam mümkün deyil. Oyaq qala bilsəydim yəqin o 5-6 saat yuxuya da heyfim gəlib yatmazdım. Amma bu sağlamlığıma və xarici görünüşümə təsir etdiyi üçün yuxumu az da olsa almağa çalışıram. Yeganə zəif yerim gecələr çox gec yatıb, səhərlər gec oyanmağımdır. İllərdir bu vərdişimi də dəyişə bilmədim. Artıq heç dəyişmirəm də. Hətta bundan yararlanıram. Bugünə kimi həyata keçirdiyim ən möhtəşəm layihələrim, ən kreativ ideyalarım məhz elə gecələr ağlıma gəlib. Odur ki, olsun!
8. Rahatlaşmağın ən düzgün yolu?
Tək getdiyim solo səyahətlərim! Mənim üçün bu işdən fizikən uzaqlaşıb xaricə tək səfər etməkdir. Buna görə Bakıda bütün işləri bitirib yola çıxıram ki, məni xaricdə axtarmasınlar.Telefonum da heç zaman rouminqdə açıq olmur. Yalnız günün sonunda otelə gələndə mesajları alıb cavablandırıram. Xaricdə olanda Bakıda hansı vəzifəmin olduğu, hansı məsuliyyətləri daşıdığımı tamamilə unudub, səyahət edən qayğısız bir nəfərə çevrilirəm. Ətrafı izləməyə, tanımadığım insanlarla söhbət etməyi, yeni fikirləri, mədəniyyətləri öyrənmək beynimdə yeni pəncərələr açır. Bu zaman yer kürəsinin Bakıda qoyub gəldiyim qayğılarımdan daha böyük olduğunu anlayıb məsələlərə daha sadə yanaşıram. Rahatlayıram.
9. Gözəllik yolunda əsas düşmən...
Məncə bu depressiyadır, stressdir. Yaxın keçmişdə çox yaxın insanım dünyasını dəyişdi və bundan o qədər təsirlənmişdim ki, sonunda özümdən xəbərsiz 1 illik depressiyaya düşdüm. Günlərin birində hiss etdim ki, üz cizgilərim dəyişməyə başlayır. Pisliyə doğru. Onda anladım ki, doğrudan da insanın daxili üzünə əks olunur. Qoy heç kimin üzündə kədər olmasın, qoy hər zaman bizi bir az da gözəlləşdirən üzümüzdəki səmimi gülüş, gözlərimizdəki işıq parlasın!
10. Sizin həyat kredonuz?
“Super girls dont cry” - illərdir ki, həyat kredomdur. Həyata yalnız inamla baxmağım yəqin ki, ən güclü tərəfimdir. Riski sevirəm, cəsarətliyəm. İnanmıram, heç zaman da inanmaram ki, kimə görəsə mümkünsuz səslənən ağlıma qoyduğum, istədiyim hər hansı bir şeyə nail olmaqda uğursuzluq baş verə bilər. Mən mütləq ki, bir yolunu tapacam. Amma son bir neçə ildə bu prinsipdə müstəsnalarım da oldu. İllər sonra alınmayan işlərimi belə zaman keçdikdən sonra uğur hesab etməyə başladım. Çünki özümu tanıyıram. Bir iş üçün çoxlu əmək, zaman və qəlbimi qoyduğumdan əminəm. Alınmırsa, doğrudan da zaman keçdikdən sonra uğursuzluğu bəzən gözlərini yaşardan hadisələrin əslində məhz sənin üçün xeyirliyə olduğunu anlayırsan. Klişe səslənə bilər, amma bunu dərindən dərk etdiyində bu inanılmazdır. Həyat budur!

Director of an online magazine for women Zuleykha Magazine and boutique chain Zuleykha Accessories.
I constantly do sports, mostly Pilates, love cycling very much. I cannot always control my nutrition, because I travel a lot and love to eat. Water is necessary! However, in winter I need to make myself drink, but I manage, because this is a key to health and bright skin.
3. How do you like your weight, body type and appearance?
I was not so happy with my appearance before, I even had complexes. Now I am pretty satisfied. I think that I belong to those people who only get better with age. For example, this year I love myself more than last year. I know my advantages and flaws, and how to conceal or highlight them with help of wardrobe. I am not always satisfied with my weight, my love to delicious food and sweets does not always let me keep my weight in the right point. Luckily, I am tall and couple extra kilograms are not visible to others, lol.
4. What catches your eyes in woman/men appearance first?
My profession is HR specialist, so I always try to scan people. It is just a professional habit. Completely different things can catch my eye. It is not possible to figure out a person from the first sight. I try to “solve” him based on the external look. I really appreciate the good speaking skills. In my opinion, if a person can clearly say his point, this means that he knows what he needs from life. Literate, solid speech always impresses me. Unfortunately, you can rarely meet someone with this feature.
5. Name three beauty products, you can’t live without.
This may sound stupid for someone, but I am afraid of getting old. Exactly for this reason my biggest weakness is skincare. Even if I come home really late or I’m travelling, my morning and evening routines are inevitable. And I have a lot of skincare products. I don’t group them, because each of them has an important role working in complex with others. I think that today’s progressive woman should pay attention to three pillars: 1) cleansing 2) nourishing 3) moisturizing. I love different innovations and experiment with masks, creams, lotions, scrubs of different brands.
For me it is sugar! For years I fought this weakness. But then life lost its colors. I was so sad that came back to this habit, so the people could see my sincere smile again. I just got over it and accepted that I have a sweet tooth.
My family knows that I sleep five-six hours per day. I cannot sleep more. Perhaps, if I could, I wouldn’t sleep at all, spared no time. But since health and beauty also depend on normal sleeping, I try to sleep a little. The only thing: I go to bed very late, and, therefore, wake up late as well. I could not overcome this habit for many years. And now I don’t bother anymore, on the opposite, I try to take use of it with maximum. The most incredible projects realized by me till now, the most creative ideas come to me at nights. So let it be, then!
8.The best way to relax?
My solo travels give me the opportunity to physically distance myself from work and be abroad alone! This is why I try to finish all my work before leaving, so no one will look for me. My phone is never available in roaming. To all the messages I reply in the evening, when I’m in hotel. I fully isolate myself from all my work, responsibilities, turning into a careless traveller! Observing surroundings, meeting new people, learning new culture, another view on life opens new horizons. Only being away from Baku, I realize that the scale of my cares is not that big, in comparison to the whole Earth. This helps me stay calm, take everything simpler.
I think it’s stress, depression. Not so long ago I lost a very close person. It affected me so badly, that I drown in depression for a whole year, without realizing it. I once woke up and just felt how my face features were changing for the worse. Then it got me, how internal state can have an impact on the appearance. Let us always have sincere smiles and sparkling eyes!
During many years my life creed was a moto “Super girls don’t cry”. Probably, my strong side is a hard belief in the best, which I carry all my life. I love to take risks. I will never believe that I can have failure, even if it’s impossible. I will always find a way to make it work. However, for the last couple of years there were exceptions. But after some time I started accepting everything that happened as a luck. Because I know myself. I am able to invest a lot of work, time and soul to reach a goal. And if it’s not working out no matter what – so it should be. And after some time you just watch with amazement how things that made you want to cry before, eventually turned out luckily for you. This may sound like a cliché, but when you experience – it’s just amazing. And this is what life is!