Bir neçə ildir ki, Bakıda ehtirası təmsil edən tanqo rəqs festivalı keçirilir. Bu hadisə heç kimi laqeyd qoymur, çünki üç gün davam edən festivalın zəngin proqramına dünyanın müxtəlif yerlərindən ən istedadlı tangerosların ustad dərsləri, həmçinin unudulmaz şou, mahir musiqiçilərin ifasında canlı musiqi və ən əsası – rəqs daxildir!
Məlum olduğu kimi, tanqonun vətəni Argentinadır. Tanqo burada immiqrantlar arasında yaranıb və dünyanın müxtəlif mədəni ənənələrindən hərəsindən bir az mənimsəyib: Kuba, Afrika, Avropa ölkələri və əlbəttə ki, Argentina. Festival çərçivəsində bir neçə dərs keçirmək üçün Bakıya gələn, tanqo dilində danışan argentinalı xanım - Sesiliya Akosta ilə bu möhtəşəm və emosional rəqs haqqında danışdıq. Sesiliyanın rəqs təcrübəsi 10 ildir. Bu müddətdə o, çox sayda müsabiqədə iştirak etməklə yanaşı 2015-ci ildə Tanqo və Milonqa kateqoriyasında region üzrə çempionu, həmçinin 2017-ci ildə Buenos-Ayres şəhərindəki Milonqa kateqoriyasında Metropolitan Championship finalçısı olmağa nail olmuşdur.
Onun rəqs və müsahibədəki partnyoru eyni zamanda DJ və Gürcüstanda ilk "Tbilisi Tango" məktəbinin qurucusu Levan Qomelauridir.
Sesiliya, özünüz üçün rəqs, xüsusən də, tanqo dünyasını necə kəşf etdiniz?
Sesiliya: Argentinada tanqo və folklor çox məşhurdur. Tanqonu hər yerdə, bütün bayramlarda və əyləncə gecələrində rəqs edirlər. Bir dəfə milonqada insanların necə rəqs etdiyini gördüm... Mən sözün əsl mənasında bu rəqslə ovsunlanmışdım. Elə həmin o anda nə işlə məşğul olacağımı anladım. Universitetdə rəqs kursları tapdım və tanqo dərslərinə başladım.
Belə bir səviyyəyə çatmaq üçün şəxsən Siz nə qədər vaxt sərf etdiniz?
Sesiliya: İki ilə yaxın. Mən əvvəl dərsə, sonra isə milonqalarda rəqs etməyə gedirdim – öyrənmək prosesim bu cür idi.
Sizə dərsləri görkəmli müəllimlər keçirdi. Onların arasında fərqləndirdiyiniz şəxsi qurunuz var idi?
Sesiliya: Hər bir maestro xüsusi bir şey paylaşır, müxtəlif nümunələr və emosiyalar istifadə edərək müəyyən bir təcrübə verir. Hər hansısa birini ayırmaq çətindir, axı hər bir dərs özünəməxsus dəyərlidir.
Özünüzün xüsusi təlim metodunuz varmı? Bu haqda danışın.
Sesiliya: Hər bir müəllimin duyğularını ötürmə üsulu var. Biz Levan ilə birlikdə çox gözəl işləyirik, çünki mən özümü bədənin daxili duyğular dilində ifadə edirəm, Levan isə həyat ilə rəqslərin emosional əlaqəsini çox gözəl göstərə bilir. Buna görə bizim metodumuz iki hissədən ibarətdir – texniki və emosional tərəf.
Tanqo rəqsini öyrənmək üçün bir insan ilk növbədə hansı keyfiyyətlərə sahib olmalıdır?
Sesiliya: Hiss etmək və qucaqlamaq hissi vacibdir. Rəqs etməyi hər kəs bacarar, amma tanqo üçün düzgün qucaqlamaq lazımdır.
Sizin rəqsinizi seyr edərkən sanki səhnədə süzdüyünüzü görmək mümkündür, çox gözəldir. Bu effektə nail olmaq çətindirmi və buna nə qədər vaxt lazımdır?
Sesiliya: Bu insanın necə biri olduğundan asılıdır. Kimsə sadəcə milonqada açılmaq istəyir, biz isə bir-birimizi rəqs içində hiss etməyə çalışırıq. Nə qədər vaxt lazım olduğunu dəqiq demək çətindir, çox şey partnyorlar arasındakı qarşılıqlı münasibətdən asılıdır.
Məlum olduğu kimi tanqoda addımları kişi idarə edir. Bu, həqiqətən belədirmi?
Sesiliya: Rəqsdə idarəçi funksiyası şübhəsiz ki, kişinin üzərinə düşür, lakin bu, rəqsdə hər şeyə onun qərar verdiyini bildirmir. Hər iki tərəf bir-birini hiss etməli və bir-biri ilə nəyi paylaşa biləcəklərini göstərməlidir. Tanqo – təmaslı, intim bir rəqsdir, Qafqaz rəqsləri isə daha çox təvazölü, təmassızdır. Amma tanqoda olduğu kimi, bu rəqsdə də güclü emosional əlaqəni müşahidə etmək mümkündür. Argentina mədəniyyəti əsasən Avropalı immiqrantlar tərəfindən formalaşdırılmışdır, buna görə də tanqoda avropa ruhunun mövcudluğu çox hiss olunur.
Levan, sizin qeyri-adi partnyorluğunuz necə başladı?
Levan: Mən Gürcüstanlıyam, Tbilisidə yaşayıb rəqslə məşğul olmuşam. Müəllimim Almaniyaya gedərkən onun yerinə Milonqaları təşkil etməyə təklif etmişdi. Əlbəttə ki, çox təəccüblənmişdim, o vaxt mən konservatoriyada təhsil alırdım və Argentinaya getməyi planlaşdırırdım, halbuki yoldaşlarım məni Avropaya dəvət edirdirər. Sesiliya ilə biz milonqada tanış olduq, birlikdə rəqs etməyə və təcrübə qazanmağa başladıq. Ona birlikdə işləmək üçün Gürcüstana getməyi təklif etdim. Sesiliya Tukuman əyalətindəndir, o vaxt isə artıq 8-9 ay idi ki Buenos Ayresdə yaşayırdı. Beləliklə, bir-birimizi Argentinada tapdıq, Gürcüstana getdik, indi isə rəqs edərək bütün dünyanı gəzirik.
Bu, festival çərçivəsində paytaxtımıza ikinci gəlişinizdir. Bakı publikası və bütövlükdə paytaxtımız necə təəssürat yaratdı?
Levan: Yeri gəlmişkən, mən beş il əvvəl dərs vermək üçün Bakıya ilk dəfə gəldiyimdə rəqqas Sənan Hüseynli ilə birlikdə çalışmışdım. Bu təcrübə həqiqətən maraqlı və unudulmaz idi. Burada belə böyük bir tanqo cəmiyyətinin, rəqs etməyi sevənlərin olduğu üçün çox şad olduq. İndi görürük ki, istəkli insanlar çoxdur, publika böyüyür, təşkilat isə daha da inkişaf edir. Tanqonun bu qədər məşhur olduğunu bilmirdik.
Yaxın gələcəkdəki planlarınızla bölüşün. Yeni festivallar və ya turlar gözlənilirmi?
Levan: Bəli, yanvar ayında Almaniyaya və İtaliyaya gedəcəyik, dərslər verəcəyik. May ayında isə Tbilisidə keçiriləcək festivala çempionlar olaraq dəvət edilmişik.

Уже не первый год в Баку проводится фестиваль танго – танца, который олицетворяет саму страсть. Это мероприятие не оставляет равнодушным никого, ведь в насыщенную программу трехдневного фестиваля включены мастер-классы от талантливейших тангерос из разных уголков мира, а также незабываемое шоу, живая музыка в исполнении искусных музыкантов, ну и самое главное – танцы!
Как известно, родиной танго является Аргентина, где он зарождался среди иммигрантов, вобрав в себя, таким образом, понемногу из разных культурных традиций мира: Куба, Африка, европейские страны и, конечно, сама Аргентина. Мы поговорили об этом эффектном и эмоциональном танце с Сесилией Акоста – аргентинкой, говорящей на языке танго, которая приехала в Баку, чтобы провести пару уроков в рамках фестиваля. Танцевальный стаж Сесилии – 10 лет. За это время она успела не только поучаствовать в многочисленных конкурсах, но и стать чемпионкой региона в категории Танго и Милонга в 2015-м, а также финалисткой Metropolitan Championship в категории Милонга в Буэнос-Айресе в 2017 году.
Ее партнером в танце и в интервью стал Леван Гомелаури, по совместительству диджей и основатель первой школы танго в Грузии, Tbilisi Tango.
Сесилия, как Вы открыли для себя мир танца, в частности танго?
Сесилия: В Аргентине танго и фольклор очень распространены. Танго танцуют везде, на любых праздниках и вечеринках. И я как-то увидела на милонге, как люди танцевали... Я была буквально заворожена этим танцем. В тот самый момент я и поняла, чем хочу заниматься. Я нашла занятия при университете и стала ходить на уроки танго.
Сколько времени лично у Вас ушло на то, чтобы достичь такого уровня?
Сесилия: Около двух лет. Я брала уроки, а затем шла танцевать на милонгах – такой у меня был процесс обучения.
Вы обучались у выдающихся учителей. Есть ли среди них Ваш личный гуру, которого Вы бы выделили среди остальных?
Сесилия: Каждый маэстро делится чем-то своим, особым, дарит определенный опыт, используя при этом разные примеры и эмоции. Сложно выделить кого-то одного, ведь каждый урок по-своему ценен.
Есть ли у Вас своя особая методика обучения? Расскажите о ней.
Сесилия: У каждого преподавателя свой метод передачи ощущений. Мы с Леваном отлично работаем в паре, так как я изъясняюсь на языке внутрителесных ощущений, а Леван здорово приводит примеры эмоциональной связи танца с жизнью. Так что наш метод состоит из двух частей – техническая сторона и эмоциональная.
Каким качеством человек должен обладать в первую очередь, чтобы научиться танцевать танго?
Сесилия: Важно уметь чувствовать и обнимать. Танцевать может любой, но для танго нужно быть способным обнять партнера правильно.
Наблюдая ваш танец, можно увидеть, как вы словно плаваете по сцене, очень красиво. Сложно ли добиться такого эффекта и сколько это может занять времени?
Сесилия: Зависит от того, какой человек. Кто-то просто хочет отрываться на милонгах, мы же пытаемся ощутить друг друга в танце. Сколько времени это занимает, точно сказать сложно, многое зависит от взаимоотношений между партнерами.
Как известно, в танго ведет мужчина. Так ли это на самом деле?
Сесилия: Функция ведущего в танце возложена, несомненно, на мужчину, но это не значит, что в танце он решает все. Обе стороны должны чувствовать друг друга и показывать, чем они могут делиться друг с другом. Танго – очень тактильный, интимный танец, тогда как кавказские танцы более сдержанные, без касаний. Но, как и в танго, тут можно наблюдать сильную эмоциональную связь. Культура Аргентины формировалась в основном иммигрантами из Европы, поэтому в танго сильно ощущается присутствие именно европейского духа.
Леван, расскажите, как сложилась ваша необычная пара?
Леван: Я из Грузии, жил и занимался танцами в Тбилиси. Когда мой учитель уезжал в Германию, он предложил мне заняться организацией милонги вместо него. Я был, конечно, очень удивлен, тогда я учился в консерватории и планировал поехать в Аргентину, хотя друзья зазывали меня в Европу. С Сесилией мы встретились на милонге, стали танцевать и практиковаться вместе. Я предложил ей поехать со мной в Грузию, работать вместе. Сесилия из провинции Тукуман, а на тот момент она уже 8-9 месяцев жила в Буэнос-Айресе. Так и получилось, что мы нашли друг друга в Аргентине, уехали в Грузию, а теперь мы танцуем по миру вместе.
Это уже второй ваш визит в нашу столицу в рамках фестиваля. Какие впечатления от общения с бакинской публикой и от столицы в целом?
Леван: Кстати, когда я пять лет назад впервые приехал в Баку, чтобы давать уроки, я работал c танцором Сананом Гусейнли. Этот опыт был поистине интересным и незабываемым. Мы были очень рады тому, что тут такое большое сообщество танго, много любителей танцевать. Сейчас мы замечаем, что желающих все больше, публика растет, а организация только улучшается. Мы не представляли, что танго так популярен.
Поделитесь с нами вашими планами на ближайшее время. Ожидаются ли новые фестивали или туры?
Леван: Да, мы собираемся в Германию и Италию в январе, будем давать уроки. А в мае мы приглашены на фестиваль в Тбилиси в качестве чемпионов-2015.