Fidan Kim - gənc azərbaycanlı rəssam, İncəsənət Akademiyasının məzunu, həm Azərbaycanda, həm də xaricdə bir çox sərgi və festivalların iştirakçısıdır. Hələ bu yaxınlarda onun fantaziyalı rəsmləri "Qız qalası" festivalında, Bakıda keçirilən ilk Avropa Oyunları çərçivəsindəki layihədə, UNESCO və Heydər Əliyev Fondu tərəfindən təşkil edilən sərgilərdə qonaqların diqqətini çəkirdi. Fidan dəfələrlə İtaliyada, İngiltərədə, Gürcüstanda və ABŞ-da vitraj sənətindən kitab illüstrasiyasına qədər müxtəlif texnikaları öyrənərək ustad dərsləri alıb. YARAT-da öz sərgisinə özü nəzarət ediridi. Tuş qələm onun əlində sehrli bir gücə çevrilir. Onun təsəvvüründə milli mədəniyyətin personajları, süjetləri və simvolları təsəvvür edilməyən obrazlara bürünür, onları qrafika, şərqşünaslıq, sürrealizm, ornamentalizm və miniatürlə birləşdirərək kətanda əks etdirir.
Fidan Kimin əsərləri Şanxayda Contemporary Art Fair Expo 2018 sərgisində bir həftə boyunca nümayiş olundu və o, geri dönən kimi biz ondan bu təcrübəsi barədə soruşduq.
Necə alındı ki, Şanxaya getdiniz?
Bu ilin may ayında Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Azərbaycan Milli Günü çərçivəsində Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatının Pekindəki mənzil qərargahında mənim fərdi sərgim keçirildi. Orada mənim işimi Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatının baş katibi yüksək qiymətləndirdi. Daha sonra məni çoxdankı xəyalımı gerçəkləşdirməyə və Shanghai Contemporary Art Fair sərgisində iştirak etməyə dəvət etdilər. Və bu sərgilərdən sonra ŞƏT mənim işimlə daima yaxından maraqlanır.
Nə qədər vaxtdır, rəsm çəkirsiniz?
Özümü dərk etdiyim gündən. Mən 3-4 yaşındaydım, artıq kağız və qələmləri əlimdən yerə qoymurdum.
Əvvəllər Asiya mədəniyyəti ilə maraqlanırdınız?
Bəli, uşaqlıqdan bəri məni cəlb edib. Yadımdadır ki, Uzaq Şərq mədəniyyəti və tarixi ilə bağlı çoxlu kitablarım var idi. Onların filmlərini və tamaşalarını seyr edirdim. Hətta mənim əjdaha naxışlı qırmızı rəngdə balaca kimonom da var idi, mən tez-tez onu əsərlərimdə istifadə edirəm. Və əlbəttə ki, mən Şanxaya getməyi arzulayırdım, amma ziyarətimin səbəbinin yaradıcılıq olacağını təxmin edə bilməzdim!
Bu sizin neçənci sərginizdir?
Fərdi olaraq hesablasaq, o zaman beşincidir.
Orada sizi necə qarşıladılar?
Ən yüksək səviyyədə qarşıladılar. Birincisi, ilk növbədə ölkəmi, sonra isə özümü təmsil edirdim. Bu sərgidə dünya incəsənətinin aparıcı nümayəndələri iştirak edirdi. Gün ərzində yüzlərlə pavilyonu minlərlə insan ziyarət edirdi. Dünya art-dilerləri, dövlət rəsmiləri, art-bazarın ən nüfuzlu simaları və minlərlə tamaşaçı... Onların hamısı məni Azərbaycan və xalqımızla bağlı sual atəşinə tuturdular. Və mən qürurla onları bizim füsunkar şəhərimizə dəvət edirdim.
İşimə gəlincə, Çin Rəssamlar Birliyinə üzv olmağa dəvət aldım. Həmçinin onlar mənim əsərlərimi Çin bazarında satışa çıxarmağa maraq göstərirlər. Və sonda Honkonqda fərdi sərgimi təşkil etməyə dəvət etdilər. Əlbəttə ki, mənim işimə müsbət reaksiya, onların yüksək qiymətləndirilməsi və dəstəyi yadda qaldı.
Kiminsə sözləri yadda qaldı?
Ən çox Rəşid Əlimovun sözləri yadda qaldı. O, mənə yaradıcılığın dünyanın müxtəlif yerlərindən mədəniyyətlər arasında körpü olmaq və eyni zamanda Azərbaycan xalqının ən zəngin mədəniyyətini təmsil etmək üçün verildiyini qeyd etdi.

Фидан Ким – молодая азербайджанская художница, выпускница Академии художеств, участница многих выставок и фестивалей как в Азербайджане, так и за рубежом. Еще совсем недавно ее фантазийные рисунки заставляли обернуться гостей фестиваля “Qız qalası”, проекта в рамках первых Европейских игр в Баку, выставок, которые организовывали UNESCO и Фонд Гейдара Алиева. Фидан неоднократно проходила мастер-классы в Италии, Британии, Грузии, США, изучая разные техники – от витражной живописи до книжной иллюстрации. Выставлялась в YARAT и сама курировала выставку. Тушевая ручка в ее руках обретает какую-то волшебную силу. Персонажи, сюжеты и символы национальной культуры в ее воображении сплетаются в невообразимые образы, которые она переносит на холст, совмещая графику, ориентализм, сюрреализм, орнаментализм и миниатюру.
Работы Фидан Ким целую неделю выставлялись на Contemporary Art Fair Expo 2018 в Шанхае, и как только она вернулась, мы расспросили ее об этом опыте.
Как Вы оказались в Шанхае?
В мае этого года при поддержке фонда Гейдара Алиева в рамках национального дня Азербайджана в штаб-квартире ШОС в Пекине прошла моя персональная выставка. Там мое творчество высоко оценил генеральный секретарь Шанхайской организации сотрудничества. И далее меня пригласили осуществить давнюю мечту и принять участие в Shanghai Contemporary Art Fair. Теперь ШОС на постоянной основе интересуется моим творчеством.
Как давно рисуете?
Всю свою сознательную жизнь. Мне было 3-4 годика, а я уже не выпускала бумагу и карандаши из рук.
Вы прежде интересовались азиатской культурой?
Она привлекала меня с детства. Помню, у меня было очень много книг о культуре и истории Дальнего Востока. Я смотрела их фильмы и спектакли. У меня даже было маленькое красное кимоно, расшитое драконами, и я часто использую его в своих работах. Тем более я мечтала попасть в Шанхай, но и предположить не могла, что причиной визита будет творчество!
Это какая по счету Ваша выставка?
Если брать персональные, то она по счету пятая.
Как Вас там встретили?
Встретили на самом высшем уровне. Во-первых, я представляла в первую очередь свою страну, а потом себя. На этой выставке были ведущие представители мирового искусства. В течение дня тысячи людей посещали сотни павильонов. Мировые арт-дилеры, государственные лица, самые влиятельные лица арт-рынка и тысячи зрителей... И все они осыпали меня вопросами об Азербайджане и нашем народе. И я с гордостью приглашала их в наш сказочный город.
Что касается моих работ, меня пригласили стать членом Союза художников в Китае. Также они заинтересованы в продаже моих работ на китайском рынке. И в итоге пригласили организовать мою персональную выставку в Гонконге. Запомнилась, конечно, положительная реакция на мое творчество, их высокая оценка и поддержка.
Запомнились чьи-то слова?
Больше всего в память врезалась фраза Рашида Алимова. Он отметил, что мне дано творчество для того, чтобы быть мостиком между культурами самых разных уголков мира и представлять при этом богатейшую культуру азербайджанского народа.