Francis Scott Fitzgeraldın "Böyük Getsbi" romanının ekranlaşdırması. Növbəti dəfə seyr etdiyimdə musiqi tərtibatını özüm üçün qeyd etməyə bilməzdim. Filmin musiqisi kostyumlar, aktyor seçimi, dekorasiya və çəkiliş qrupu qədər möhtəşəmdir. Buna görə də, müşahidələrimi hökmən sizinlə paylaşmaq istədim. Filmdə cəmi 22 soundtrack səslənir. Film üçün Coco O. of Quadron, Jack White, Bryan Ferry, Jay-Z, Fergie, The XX, Florence + the Machine, Gotye, will.i.am və başqaları öz səsyazmalarını təqdim ediblər. Amma xüsusilə bu yeddiliyi qeyd etmək istədim:
1) Beyoncé & André 3000 - Back To Black
Beyonce hal-hazırda On the Run Tour II adlı dünya turnesi ilə bütün stereotipləri sındırır, amma "Böyük Getsbi" filmi üçün Andre 3000 ilə Amy Winehouse'un - “Back to Black” mahnısına yaratdıqları soundtracki qeyd etməmək olmaz.
Mənim üçün bu cür treklər həmişə fon musiqisi kimi olub, onları dinlədiyində əsərin mürəkkəbliyini başa düşürsən. Bu musiqi çox düz səslənir və dinləyicini hipnoz edir. Xüsusilə Andre və Beyoncenin ifasında bir neçə elektron effektin olduğu ardıcıl ritm bu iki parlaq istedadın bütün pərəstişkarlarını və fanatlarını gözəl treki təkrar-təkrar dinləmyə məcbur edir.
2) Lana Del Rey - Young And Beautiful
Onun yaradıcılığı haqqında sonsuz danışmaq olar, axı bu solist şou biznesinin və bütün musiqi dünyasının tələb olunan səslərindən biridir. Romanın ekranlaşdırılması onun xüsusi ifa tərzi ilə diqqət çəkən səsi olmadan ötüşmədi. Hərçənd digər treklərdən fərqli olaraq, Young And Beautiful mahnısının orkestr versiyası filmin bütün soundtrack albomunun deluxe-buraxılışından əvvəl satışda idi.
Lana Del Rey və filmin rejissoru Baz Luhrmann ilə birgə üzərində işlədikləri trek haqqında sadəcə iki söz demək kifayət edir - "dünya səviyyəsində", amma bu treki şərh etməmək mümkün deyil. Bu şərh bir nəfəsdə edilir, eynilə kompozisiyanın dinlənməsi kimi. Soundtrackin lap əvvəlindən anlamaq olar ki, orkestrin səsləri, daha doğrusu - Lananın səsi ilə birləşən skripkanın zərif səsi ifaçının hekayəsini danışır. Bu, ilk mahnının ilk kupletində artıq anlaşılır. Daha sadə desək - bu hitdir, başqa cür mümkün deyil!
3) Florence + the Machine — Over the Love
Soundtracklərin siyahısına qotik üslub əlavə edən və bəzəyən mükəmməl səsin növbəti sahibi - Florence + the Machine ingilis indi-rok qrupunun solisti təkrarolunmaz Florence Welch'dir. Bu qrupun işlərini eşidən kimi, mən sizi onlarla mütləq tanış etməyə və onların istedadını vurğulamağa qərar verdim. Bu qrupun kompozisiyalarında xüsusi rolu soulun və blüzun qotik səslənməsi oynayır, burada qədimliyi və mərasim fədakarlığını hiss edirsən.
Fortepianonun ilk akkordlarından Florensin səsinin tonunu eşidən kimi, anlayırsan ki, sənə kədərli bir hekayə danışılır (eynilə Young And Beautiful kompozisiyasındakı kimi). Amma trekdə ən həyəcanlandırıcı - Florensin kədərləndiyini və eyni zamanda sevincdən qışqırdığını hiss etməkdir. Bu soundtrack xəyalı təsvir olunmayan uzaqlığa aparır!
4) Gotye - Hearts A Mess
Mən Gotye'yə onun işlərinə - Victoria ştatında, Oakley şəhərciyindəki ev səsyazma studiyasında yazdığı bütün üç alboma görə həmişə hörmət etmişəm. Buna görə də, tanınmış şəxsiyyətin adını və onun ikinci hiti hesab edilən trekini gördüyümdə heç təəccüblənmədim və sevindim.
Kompozisiya, şübhəsiz albomun bütün 22 soundtrackinin sırasına uyğun gəlir. Təəccüblü deyil ki, bu film üçün eksklüziv sayılmayan trek keyfiyyəti və melodik musiqi alətlərinin müşayiəti ilə Uollinin məftunedici səsinə görə siyahıya daxil edilib.
5) Nero - Into the Past
Drum 'n' Bass və dubstep tərzində ifa edən Britanıyanın elektron musiqi dueti NERO-nun dünya şou-biznesinin böyük adları ilə yanaşı olması onların elektron musiqi dünyasında rolunun şübhəsiz sübutudur. Mən də bu istiqamətdə işləyən bir musiqiçi kimi, heç cürə yan keçə bilməzdim. Şöhrət xiyabanında "Elektronika" dünyasından ilk qeyd olunan prodüsser və Grammy mükafatının sahibi, dünya şöhrətli David Guettadan sonra NERO-nun da yer alması xəbəri məni təəccübləndirməz.
Into The Past - əsl elektron musiqiyə qiymət verənlərin dinlədiyi köhnə məktəb tərzində yazılmışdır. İncə, bezdirməyən zərbələr vokalistin cazibədar səsində itir, bütün bunlar qıcıqlandırmayan effekti ilə səslənən dərin vibrasiya bas səsi ilə tamamlanır. Ümumiyyətlə, filmin yaradıcılarının 1920-ci illərdən bəhs edən hekayəyə dubstepdən istifadə etmə qərarı filmə yalnız müasirliyi əlavə etməyib, həm də sanki gələcəyə baxmağa kömək edib, çünki Into the Past treki şübhəsiz, futuristik ifadə daşıyır.
6) Sia - Kill and Run
Albomun yekun notaları son illərin musiqi tapıntısı olan müğənni Sia'ya məxsusdur. 36 yaşındakı, gözəl, lakin o vaxtlar geniş publikanın tanımadığı müğənni alboma təsadüfən daxil lmayıb. Karyerasının 18 ili ərzində o müxtəlif üslublarda oxumağı öyrənib: caz, pop, soul-jazz, acid-jazz, trip-hop və chill out. Amma şöhrət və uğuru Flo Rida və David Guetta ilə birlikdə işlədikdən sonra, Titanium və Guetta'nın She Wolf adlı yeni sinqlı kimi hitlərin ayrılmaz hissəsi olaraq əldə edilmişdir.
Kill and Run kompozisiyasını mən çox məhsuldar və yüksək keyfiyyətli iş hesab edirəm. Mahnının yüngül fortopiano melodiyası və sakitləşdirici vokal hissəsindən gözlənilən filmin məhz sonu üçün yazıldığı dərhal anlaşılır.
7) Filter - Happy Together
Bu xülasəni Happy Together kompozisiyası ilə bitirmək istədim, baxmayaraq ki, bu mahnı soundtrack siyahısında yoxdur. Bu amerikan industrial-layihə nəinki kompozisiyaya diqqətimi cəlb etdi, həm də onu sizinlə paylaşmağa məcbur etdi. Bu inanılmaz maraqlı (arabir sükunət dolu, arabir də - ruhun fəryadı olan) trek Baz Luhrmannın möhtəşəm filminin treylerinə olduqca yaraşır. Bu da filmin bəstəkarı Craig Armstrongun qoyulan vəzifənin öhdəsindən gəldiyindən danışır, baxmayaraq ki, bu kompozisiya əvvəllər "Atalıq" filminin soundtracki olub.

Просматривая в очередной раз экранизацию романа Фрэнсиса Скотта Фицджеральда "Великий Гэтсби", я не мог не отметить для себя музыкальную составляющую. Она прекрасна так же, как и костюмы, актерский состав, декорации и съемочная группа. Поэтому мне непременно захотелось с вами поделиться своими наблюдениями. Саундтреков всего 22. Свои записи для фильма предоставили Coco O. of Quadron, Джек Уайт, Брайан Ферри, Jay-Z, Fergie, The XX, Florence + the Machine, Gotye, will.i.am и другие. Но особо мне захотелось выделить эту семерку:
1) Beyoncé & André 3000 - Back To Black
Beyonce на данный момент ломает все стереотипы своим мировым турне On the Run Tour II, но пройти мимо проекта с Andre 3000 на трек Amy Winehouse’s - “Back to Black”, который они создали как один из саундтреков к фильму «Великий Гэтсби» - никак нельзя.
Для меня такие треки всегда были фоновой музыкой, лишь прислушиваясь к которой, понимаешь всю сложность самого произведения. Оно звучит очень ровно и гипнотизирует слушателя своим звучанием. Особенно этот пошаговый ритм пения Андре и Бейонсе, в котором присутствует несколько электронных эффектов, заставляет всех любителей и фанатов этих двух ярких талантов ставить этот прекрасный трек на повтор.
2) Lana Del Rey - Young And Beautiful
Говорить о ее творчестве можно бесконечно, ведь это один из самых востребованных голосов шоу-бизнеса и всего музыкального мира. Экранизация романа не обошлась без ее голоса, привлекающего внимание особой выразительностью. Хотя, в отличие от остальных треков, оркестровая версия Young And Beautiful уже была в продаже до делюкс-издания всего альбома саундтреков к фильму.
О треке, над которым Лана Дель Рей работала вместе с режиссером картины Базом Лурманом, можно сказать просто в двух словах - "мировой уровень", но, конечно же, нельзя не описать его. Это описание делается на одном дыхании, впрочем, как и слушается сама композиция. С самого начала саундтрека можно понять, что звуки оркестра - точнее, прелестные звуки скрипок, сливающиеся с голосом Ланы - рассказывают историю самой исполнительницы. Это улавливается уже на первом куплете. Проще говоря, это – хит, и никак иначе!
3) Florence + the Machine — Over the Love
Еще одна обладательница превосходного голоса, которая украсила и добавила готичности в список саундтреков - солистка английской инди-рок группы Florence + the Machine, неподражаемая Флоренс Уэлч. Услышав работы этой группы, я решил обязательно познакомить вас с ними и подчеркнуть их талант. Особую роль в композициях этой группы играет готика звучания соула и блюза, в которой чувствуешь древность обрядовых посвящений.
С первых аккордов фортепиано, услышав тональность голоса Флоренс, понимаешь, что тебе рассказывают печальную историю (почти такую же, о которой шла речь в композиции Young And Beautiful). Но самое захватывающее в треке - чувствовать, как Флоренс грустит и в то же время кричит от радости. Этот саундтрек уносит воображение в неописуемую даль!
4) Gotye - Hearts A Mess
Я и до этого очень уважал Gotye за его работы - все три альбома, которые он записал у себя в домашней студии в городке Оаклей, штат Виктория. Поэтому я ничуть не удивился и обрадовался, когда увидел имя и трек, который можно считать вторым хитом этой немалоизвестной личности.
Композиция, безусловно, вписывается в ряды всех 22 дорожек альбома. Неудивительно, что трек, не считаясь эксклюзивом для данного фильма, добавлен в список из-за качества и завораживающего голоса Уолли в сопровождении не менее мелодичных музыкальных инструментов.
5) Nero - Into the Past
То, что британский электронный дуэт NERO, играющий в стиле драм-н-бэйс и дабстеп, оказался в одном ряду с масштабными именами мирового шоу-бизнеса - неоспоримое доказательство их роли в мире электронной музыки. И я, как музыкант, работающий именно в этом направлении, никак не мог пройти мимо. Меня не удивит новость о появлении NERO на Аллее славы, где из мира «электроники» первым уже отметился продюсер и обладатель Grammy, всемирно известный David Guetta.
Into The Past написан в стиле старой школы, которую слушали только настоящие ценители электронной музыки. Нежные, ненавязчивые удары, которые теряются в завораживающем голосе вокалистки, а дополняется все это глубоким вибрирующим басом. Вообще тот факт, что создатели фильма решили использовать дабстеп в фильме о 20-х годах, не только добавил нотки современности в картину, но и словно помог заглянуть в будущее, поскольку трек Into the Past, безусловно, носит футуристическое звучание.
6) Sia - Kill and Run
Завершающие ноты альбома принадлежат музыкальному открытию последних годов - Sia. Эта 36-летняя прекрасная, но не известная до того времени широкой публике певица попала в альбом не случайно. За 18 лет своей карьеры она научилась петь в разных стилях: джаз, поп, соул-джаз, эйсид-джаз, трип-хоп и чил-аут. Но известности и успеха добилась только после совместной работы с Flo Rida и David Guetta, став неотъемлемой частью таких хитов, как Titanium и сингл Гетты She Wolf.
Композицию Kill and Run я считаю очень продуктивной и высококачественной работой. Мелодии легкого фортепиано и ненавязчивая и умиротворенная вокальная часть сразу дали понять, что трек написан именно для концовки этого долгожданного фильма.
7) Filter - Happy Together
Закончить этот обзор мне захотелось композицией Happy Together, хотя ее нет в списке саундтреков. Этот американский индастриал-проект заставил меня не только обратить внимание на композицию, но и поделиться ею с вами. Этот невероятно интересный (временами - полный спокойствия, а временами - крик души) трек как нельзя кстати подходит к трейлеру замечательного фильма База Лурмана. Что в очередной раз говорит о том, насколько композитор фильма Крэйг Армстронг справился с поставленной перед ним задачей, несмотря на то, что ранее эта композиция была саундтреком фильма "Отчим".