Dünyada ən çox müzakirə olunan rejissorlardan birinin bu gün 50 yaşı, onun ilk "Kart, pul, iki güllə" filminin isə düz on yaşı tamam olur! Biz Gay Riççinin bioqrafiyasından ən maraqlı faktları topladıq.
Gay Riççinin disleksiya problemi var. Bu pozuntu nəticəsində insan oxumaqda çətinlik çəkir. O, xüsusi məktəbdə təhsil alırdı, amma 15 yaşında olarkən təhsilini kinostudiyada əlavə qazanc əldə etmək üçün dəyişdi..
O, yeddi il Madonna ilə evli olub və bu illər onun yaradıcılığında ən uğursuz dövr olmuşdu.
Gay Riççi ivrit dilini öyrənib və hazırda bu dil indiki həyat yoldaşı Jacqui Ainsley ilə gizli danışıq dilidir.
O çoxuşaqlı atadır. Onun ilk evliliyindən İngiltərəyə gəldikləri zaman qayğı göstərdiyi iki oğlu - biri öz, biri isə evladlıq, eləcə də ikinci evliliyindən bir oğlu və iki qızı var.
Rejissor Keith Middletonun uzaq qohumudur.
Balıq ovunu sevir və həmişə bəxti gətirir.
Tanışlıqda da bəxti gətirir. Əgər Gay Riççi Hard Rock Café şəbəkəsinin qurucusu Peter Morton ilə dost olmasaydı "Kart, Pul, İki güllə" filmi çəkilməyəcəkdi. Peter Mortonun qohumu təsadüfən Amerikada kino prodüser təhsili alırdı. Onun adı Matthew Vaughn idi və hazırda o, bu sahədə böyük tikədir. Məhz o, “Kingsman” və "İks-adamlar" filmlərinə prodüserlik edib.
Gay Riççi fəaliyyətə reklam çəkilişləri ilə başlayıb və reklamın həmişə kinoya nisbətən texniki cəhətdən daha yaxşı olacağını etiraf edir. Buna görə də reklam çəkməyi sevir və hər il bir reklam çarxı buraxmağa çalışır. Bu il o, Dünya Futbol Çempionatının reklamını çəkib. Amma ən populyar reklamı - Nike brendi üçün üç dəqiqəlik “Take it to the next level” çarxıdır.
Şəxsi Gritchie Brewing pivə zavoduna sahibdir və bu ilin əvvəlində ilk "English Lore" - ale pivə növünü buraxıb. Pivənin hazırlanması üçün arpa isə rejissorun öz malikanəsindən toplanıb.
Yüksələn ulduzları hiss etmək - onun işidir! 1998-ci ildə o, daha əvvəllər reklamlarda çəkilən və saxta ətirlərin satışı ilə məşğul olan Jason Stathamı dünyaya tanıtdı. Kobud fol üzündən oyunun düz üçüncü saniyəsində meydançadan çıxarılan davakar futbolçu Vinny Jones isə qonşusu ilə dava etdiyi üçün düşdüyü polis bölməsindən birbaşa çəkiliş meydançasına gətirilmişdi. Elə 1998-ci ildə Vinny Jones GQ versiyasına görə "İlin adamı" seçildi.
Gay Riççi şahmat oynamağı və filmlərində çəkilən aktyorlara qalib gəlməyi sevir.
Həmçinin onun karate üzrə qara kəməri var, cüdo və ju jitsu ilə məşğul olur. Hətta evində məşqlər üçün xüsusi rinq təchiz edib.
Gay Riççinin klassik ekran personajının növbəti yenilənməsi 2019-cu ildə gözlənilir: may ayının sonunda "Ələddin" film versiyasının dünya premyerası baş tutacaq.

One of the most discussed directors all over the world is 50 today and his first film, “Lock, stock and two smoking barrels” turns exactly 10 today! We have collected the most curious facts, extracted from Guy Ritchie’s biography.
Guy Ritchie is affected with dyslexia, «verbal blindness». This is abnormality, which hinders his reading abilities. He studied in a special school, but at his age of 15, he gave his study up for day-to-day job in a film studio.
He continued married life to Madonna for seven years and that turned out to be his blank years in his creativity.
Guy Ritchie learnt Hebrew and hence it has been his secret language between him and his present spouse Jackie Aynsley.
He is a father of many children. He has two sons, one is a biological son and another is an adopted son from his first marriage, he takes care of them, whenever they arrive to England, besides he has also a son and two daughters from the second marriage.
The director is Kate Middleton’s distant relative.
He is fond of fishing. And fish always takes his bait.
He is lucky with acquaintances too. His film “Lock, stock and two smoking barrels” wouldn’t be produced, unless Guy Ritchie was on friendly terms with Peter Morton, the founder of Hard Rock Café’s network, whose nephew by lucky coincidence studied in USA, as a film producer. His nephew’s name is Matthew and now he is big fish in this industry. Namely, he produced “Kingsman” and “X-men”.
Guy Ritchie started his activity in advertising and he admits that advertising will always be better than cinema from technical view point. Thus he likes shooting it and tries producing one trailer per year. This year he shot advertisement for Football World championship. However, his most popular trailer is a three-minute ad“Take it to the next level” for Nike company.
He owns his brewery Gritchie Brewing and produced his first ale - English Lore in the beginning of this year. Barley was collected for him was from director’s estate.
Eye for rising stars is about him! In 1998. He revealed Jason Statham to the world, who was shooting a commercial prior to this and traded in counterfeit perfume. Additionally, And quarrelsome football player Vinnie Jones,, who was sent off the field for his rough foul just on the third second of a game, was brought filming set downright from the police station, where he got for his fight with his neighbor. During the same 1998 Vinnie Jones became "Man of the year" by the version GQ.
Guy Ritchie likes playing chess and winning film actors.
Besides, he has a black belt in karate, he is engaged in judo and ju-jitsu. He even equipped a special ring for his trainings at home.
The next reboot of Guy Ricthie’s classic on-screen personality is expected to take place in 2019: international opening night of his Aladdin film version is to take place in the end of May.