Londondakı parkları şəhərin ağ ciyəri adlandırırlar, amma Avropanın ən yaşıl şəhərlərindən biri olan Paris də heç geri qalmır! Parisin parklarını həqiqətən də landşaft sənətinin əsəri adlandırmaq olar.
Ən müxtəlif üslublar və funksional təyinatlar təqdim olunub: ingilis, fransız, dövlət, fərdi, əyləncəvi, oranjereya, heyvan parkları və bir çox digərləri. Fransız paytaxtı çox sayda turist qəbul edir, parklar isə şəhərin balansını qorumaq üçün lap yerinə düşür.
Mən isə, oxucuları Triumf Arkasının yaxınlığında, işıq şəhərinin sağ sahilində yerləşən Monso parkına (Parc Monceau) dəvət etmək istərdim. Öz mövcudluğunu bu park fransız bağının pavilyonunu inşa etmək istəyən Şartr hersoqu Louis Philippe'yə borcludur. O vaxtdan bəri Monso parkı əsrlər əvvəl onun yerində yerləşən, hər cür struktur və memari dəyişikliklərə məruz qalan Musso kəndinin adını daşıyır. Əvvəlcə Şotlandiyalı bağban-peyzajçı onu daha çox ingilis üslubunda yaratdı. Daha sonra, İnqilab dövründə dövlət hakimiyyəti bağı kral balları təşkil etmək üçün rəqs meydançası kimi istifadə edirdi. Və yalnız 19-cu əsrin ortalarına Baron Osman, əvvəlki görünüşünü qismən bərpa edə bilmiş və onu ictimai parka çevirmişdir.
Bu gün, bura yalançı antik memari tikililəri ilə inanılmaz gözəllikdə böyük bir pavilyondur. Geniş gəzinti xiyabanı, çəmənlik və qış bağçasından savayı Monso parkı - əsl oksigen oazisidir. Yaşıllığına görə bura ilə Parisin heç bir parkı ayaqlaşa bilməz, ən azından ona görə ki, buranı Parisin əsl dəyərinə çevirən 200 illik çinar ağacı bəzəyir. Parkın bir xüsusiyyəti də, burada korinf sütunlarının surətinin olmasıdır. Sütunlar Parisin mərkəzində yerləşən bu ingilis bağını Yunan, Misir, Hollandiya və hətta Çin binalarının muzeyinə oxşadırlar.
Tək və ya uşaqlarla birlikdə gəzmək, ya da dostlarla piknik təşkil etmək; səhər qaçışı, pilates və ya şərq təkbətək döyüşü ilə məşğul olmaq - bir sözlə Monso parkı ilin istənilən fəslində hər növ məşğuliyyət üçün ideal məkandır! 8-ci dairədə yerləşən 35 Boulevard de Courcelles ünvanına gəlin.

Парки в Лондоне зовут легкими города, но и Париж, один из самых озелененных городов Европы, не уступает! Парки Парижа можно без ложного стеснения назвать творениями ландшафтного искусства, выполненными в самых различных стилях.
Французская столица принимает у себя огромное количество туристов, и парки приходятся как нельзя кстати для поддержания городского баланса.
Я же хотела бы пригласить читателей в Парк Монсо, расположенный недалеко от Триумфальной арки, на правом берегу города света. Своим существованием он обязан Луи-Филиппу, герцогу Шартрскому, которому захотелось построить павильон французского сада. С тех пор Парк Монсо, что носит имя деревни Мюссо, располагавшейся на его месте веками ранее, подвергался всяческим структурным и архитектурным изменениям. Сначала шотландский садовник-пейзажист придал ему более английский стиль. Затем, во время Революции, государственная власть использовала сад в качестве площадки для организации королевских балов. И только к середине 19 века барону Осману удалось частично вернуть ему прежний вид и преобразовать в общественный парк.
Сегодня это невероятной красоты огромный павильон с псевдоантичными архитектурными постройками. Помимо широких прогулочных аллей, лужаек и зимнего сада, Парк Монсо - настоящий кислородный оазис. По растительности он не уступает ни одному другому парижскому парку, хотя бы из-за 200-летнего платана, превратившегося в настоящую парижскую достопримечательность. Особенностью парка являются также копии коринфских колонн, которые преображают этот английский сад в центре Парижа в своеобразный музей греческих, египетских, голландских и даже китайских сооружений.
Прогуляться одному, с детьми или устроить пикник с друзьями; устроить утреннюю пробежку, заняться пилатесом или восточными единоборствами - Парк Монсо, идеальное место для любого рода затей в любое время года! Заходите по адресу: 35 Boulevard de Courcelles в 8-ом округе.