Bugünkü məqaləmin qəhrəman rəssamı şəxsən Tisian tərəfindən rədd edilmişdi! Rəvayətə görə İntibah dövrünün ən qızğın vaxtında dahi rəssam Tisian Veçellio Jacopo Robustinin qeyri-adi istedadını görərək onu köməkçisi olaraq saxlamaq istəməmişdi. Amma Robusti ilə tanış olmazdan əvvəl mən kiçik Lüksemburq muzeyi barəsində bir neçə söz demək istəyirəm. Əziz oxucum, bu yaxınlarda ANGELINA şirniyyat evindən bəhs etdiyimdə, biz səninlə bu muzeyin yanından keçmişdik.
Lüksemburq bağının sağ qolunda yerləşən muzey 1749-cu ildə təsis edilib və Luvr muzeyindən əvvəl kral rəsmləri üçün muzey binası kimi xidmət edib. Bu gün o? parislilərə Latın Məhəlləsində və bütövlükdə Parisdə ən unikal ekspozisiya təqdim edir. Bu baharda muzey daha çox Tintoretto təxəllüsü, ya da ləqəbi ilə tanınan Renessans rəssamı Jacopo Robustinin nadir kolleksiyası ilə ziyarətçiləri sevindirir.
O, 1518-ci ildə Venesiyada ustadlar ailəsində dünyaya gəlib. Deyirlər ki, rəsm çəkməyə ipək boyaqçısı olan atasının rəngləndiricilərini və kömür boyalarını istifadə edərək başlayıb. Məhz ailə mənşəyi və kiçik boyu "Tintoretto" ləqəbinə səbəb olub (tint - İtalyan dilindən tərcümədə boya deməkdir). Bundan bir müddət keçdikdən sonra ona müxtəlif emalatxanalarda rəsm çəkməyi öyrədirlər və 20 yaşına çatmamış Jacopo artıq müstəqil sənətkar idi, özü də fərdi studiyaya sahib olan sənətkar.
Bu sərgi Tintorettonun - qətiyyəti, uğura can atması, çoxsaylı yaxşı rəssamlar arasında rəqabətin coşduğu doğma şəhərində məşhur olmaq arzusu ilə yadda qalan ilk fəaliyyət illərini qeyd edir. Bu əsərlərdə rəssamlar və ziyalıların - bütün İtaliyadan və hətta bütün Avropadan (Yunan Madonna rəssamlarından Xorvat bənnalarına qədər) axın etdiyi kosmopolit Venesiyaya yüksəlişindən bəhs olunur.
Grand Palais Milli Muzeyləri, Vallafra-Richard Fondu və Korbud Fondu tərəfindən təşkil edilən sərgi ilk dəfə 2017-ci ilin oktyabr ayında Kölndə təqdim edilmişdi. Parisdə bu sərgi 1 iyula qədər davam edəcək. Qaçırmayın!

The hero-artist of my today's article was rejected by Titian himself! According to legend, in the heyday of the Renaissance, the great painter Titian Vecellio did not want to keep the young Jacopo Robusti as an apprentice, discovering the boy's extraordinary talent. But before I introduce you to Robusti, I will say a few words about the small Luxembourg museum,to where we, the reader, have already been last time. And I then told about the confectionery ANGELINA.
The museum, located in the right wing of the Luxembourg Gardens, was founded in 1749 and served as a museum building for royal paintings even before the opening of the Louvre. Today, it represents to the Parisians one of the most unique expositions in the Latin Quarter, and throughout Paris as a whole. This spring, he pleases visitors with a rare collection of late Renaissance artist Jacopo Robusti, better known by the pseudonym or, rather, the nickname Tintoretto.
He was born in Venice in 1518 in a family of masters. They say that he started drawing, using the dyes and coal colors of his father - a silk dyer. Origin and small growth gave birth to his nickname "Tintoretto" (tint - paint in translation from Italian). Subsequently, he studied painting in various workshops, and already to an incomplete 20 years, Jacopo was an independent master with his own studio.
This exhibition presents an opportunity to get acquainted with the first years of Tintoretto's activities, marked by determination, the desire for success, the desire to become famous in his native city, where competition raged between many good artists. In these works it is told about a trip to cosmopolitan Venice, in which from all Italy and Europe the most diverse people flocked - from the artists of the Greek Madonnas to the Croatian masons.
The exhibition, organized by the Collection of National Museums of the Grand Palais, the Vallafra-Rihardt Museum and the Corbo Foundation, was first presented in Cologne in October 2017. In Paris it will last until July 1. Do not miss!