O, qərbi azərbaycanda, Göyçə mahalinda dünyaya gəlib və valideynləri onun musiqiçi olacağini güman edirdilər. O, həmişə ciddi olmağa çalişirdi, amma camaati güldürməyi hər şeydən yaxşi bacarirdi. Bu gün azərbaycanli Çarli – artist Üzeyir Novruzov Las-Veqasda yaşayir, nərdivanla səmaya dirmanir və Ginnesin rekordlar Kitabini, “Cirque du soleil” sirkini və “America's got talent” şousunu bəzəyir...
NBC telekanalındakı müxtəlif yaşda olan müğənnilər, fokusçular, komediantlar və digər istedadlı insanların 1 milyon dollar təşkil edən əsas mükafat uğrunda mübarizə apardıqları istedadlar şousu
– Düzünü deyim, heç bilmirəm, şöhrət məni tapdı ya mən şöhrəti. Amma dəqiq bilirəm ki, bu görüş üçün uzun yol qət etmişik, – qəhrəmanımız zarafatla filosofluq edir. – Bəs arzular? Onlar elə həyata keçmək üçündürlər! Əks halda onların nə faydası var?
Bəs Üzeyir Novruzov məktəb partası arxasında əyləşərək nə arzulayırdı? Uzaq səfərlər, inanılmaz sərgüzəştlər, bütün həyatını həsr edəcəyi qeyri-adi peşə haqqında? Ola bilər. Amma valideynləri ilə birlikdə yaradıcılıq bioqrafiyasının başladığı Krasnodar vilayətinə köçən kiçik Üzeyir bacarıqlı şagird hesab edilsə də, məktəbdə dərslər zamanı çox hövsələsiz idi...
– Valideynlərim sadə insanlardır, fəhlədilər. Atam cavanlığında güləşçi olub, yaxşı səsi olub, incəsənəti sevib və həmişə bizim dördümüzü də musiqiçi kimi görmək istəyib...
Bizi Mədəniyyət Evində fəaliyyət göstərən dərnəklərə yazdıranda hələ məktəbdə oxuyurduq: böyük qardaşım və bacımı sirk dərnəyinə apardı, məni və ortancıl qardaşımı isə musiqi dərnəyinə.
Uşaqlıq, uşaqlıq... Atam nizam-intizamı çox xoşlayırdı. Bacımla hər səhər evdə görəcəyimiz işlərin bölgüsünü apardığımızı xatırlayıram. Ən çox qab yumağı sevmirdim...
Üzeyir solfecio dərslərini də sevmirdi, onlar ona darıxdırıcı gəlirdi. Xüsusən də nəzərə alsaq ki, lap yaxında, qonşu sinifdə “həmişə şən ovqat olurdu, bacı-qardaşı digər şagirdlərlə daim hansısa hoqqa çıxarırdılar!”
Allaha şükür ki, atası Üzeyirdən musiqiçi olmayacağını, musiqi qammalarının onun üçün olmadığını zamanında anladı və onu bütün qəlbi ilə can atdığı sirk dərnəyinə keçirdi. Amma orada kiçik Üzeyir üçün təəccüblü olsa da hər şey gözlənildiyi kimi asan olmadı. Müəllim çox tələbkar idi, bəzilərinin dərnəyə ancaq əylənmək üçün gəldiklərini gördükdə, qəti qərar verdi: “Mənim dərslərimdə heç kim boş oturmayacaq – mənə nəticə lazımdır!”. Amma Üzeyir bu şən və səs-küylü guşə ilə vidalaşmaq niyyətində deyildi. Müəllimin dediklərinə daha diqqətli olmaq lazım gəldi... Zaman ötdükcə Üzeyir ilk sirk elementlərini mənimsədi, jonqlyorluq etməyi və... bərkidilməmiş pilləkənlə dırmanmağı öyrəndi: onda anadangəlmə tarazlıq hissinin olduğu aşkarlandı. Sonralar Üzeyir təbəssümlə deyəcək ki, o nərdivanı deyil, nərdivan onu seçdi.
– Məhz burada, Krasnodar vilayətində, “Gənclik” sirk dərnəyində ilk dəfə səhnəyə çıxdım... Bu 1 May, Zəhmətkeşlərin Həmrəylik gününə təsadüf etdi, –Üzeyir xatırlayır. – Mən yerimdə saymırdım, inkişaf edirdim. Moskva sirk incəsənəti məktəbinə daxil olanda artıq bu işdə hər mənada zirvələri fəth etməkdə qərarlı idim.
Təhsilimi uğurla başa vurduqdan sonra isə Vernadski prospektindəki Böyük Moskva sirkinin truppası ilə qastrollara başladım. O zaman artıq bilirdim: sirk mənim həyatımdır...
Bu, böyük karyeranın başlanğıcı idi! Üzeyirin istedadı və ustalığı əcnəbi impresarioları laqeyd buraxmadı. Nə vaxtsa dünya sirkinin tam mərkəzində, Nyu-Yorkda, “Big Apple Circus” səhnəsinə çıxacağını təsəvvür edə bilərdimi?.. Amma buna qədər Üzeyirin yaradıcılıq həyatında vacib hadisə baş verməli idi – bütün dünyanın tanıdığı məzəli avara ilə tanışlıq...
– Bir dəfə tanınmış pedaqoq məktəbdə Üzeyirə müracət etdi: – Sizə heç vaxt deməyiblər ki, siz Çarli Çaplinə bənzəyirsiniz? Deməyiblərsə, yadınızda saxlayın: onun obrazı sizə çox yaraşar...
“Kiçik sərsəri” obrazı gənc tələbəni o qədər təsirləndirdi və ilhamlandırdı ki, o dərhal hər kəsi güldürməyə qadir həmin məzəli kostyumlu və yöndəmsiz çəkməli insana çevrilmək istədi. Beləliklə də “böyük qəlbli kiçik insan” Üzeyirin bir çox səhnə nömrələri üçün ilham mənbəyinə çevrildi... Onların bənzərliyi həm gülməli həm də təsirlidir: dahi ingilisin hətta “Mühacir” adlı filmi var və onun qəhrəmanı kimi Üzeyir, okeanı aşaraq, həm öz ikinci yarısını, həm də əsl şöhrəti tapdı.
ABŞ-da yaşadığı 2-ci ildə Üzeyir nüfuzlu “Cirque Du Soleil” sirkinə seçimlərə dəvət alır. Bu, düşüncələri inanılmaz hadisələrlə, möhtəşəm mürəkkəb nömrələrlə valeh edən son dərəcə yaradıcı kollektivdir. Yəqin ki, orada çalışmaq istəməyən sirk artisti tapılmaz!..
İndi isə təsəvvür edin: bizim Üzeyir bu kollektivin tərkibində bütün dünyanı qastrollarla gəzmək üçün 10 illik müqavilə imzalayır! Həmyerlimizin siması “Corteo” şousunun afişasını bəzəyir. Onun qəhrəmanı – bacatəmizləyən gecə yanına uçub gələn mələyi heç cür tuta bilmir...
– Peşədə Simurq quşunu quyruğundan tutmağı bacarmaq lazımdır: burada istedad və çalışqanlıqdan savayı mütləq bəxt də lazımdır. “Cirque Du Soleil” sirkinin seçmələrinə çox sayda istedadlı artistlər gəlmişdi, inanın, onlar heç də məndən pis deyildilər, amma truppaya məhz məni qəbul etdilər. 10 il ərzində mən bütün dünyanı gəzmişəm! Biz haralarda olmamışıq ki? “Cirque Du Soleil”in pərdə arxasına minnətdarlığını və heyranlığını ifadə etmək üçün kimlər gəlməyib ki? Robert De Niro, Riçard Gir, Salma Hayek, Keyt Blanşett, mərhum Robin Uilyams, Ceyn Fonda... Hamısını sadalamaq mümkün deyil! Mən hələ Xavi, Kasilyas, Ronaldo, Neymar, Messini demirəm, – onlar ümumiyyətlə öz məşqlərinə dəvət edirdilər...
Elə həmkarlarından, şou-biznes və idman ulduzlarından Üzeyir “#FreeLanderMan” – “nərdivan insan” – ləqəbini alıb.
Bu gün sosial şəbəkələrdə onu məhz bu cür adlandırırlar. Amma kim ehtimal edə bilərdi ki, super-qəhrəman ləqəbi Üzeyirin gələcəyindən xəbər verəcək: “Azərbaycandan olan Çaplin” bərkidilməmiş 6 metrlik nərdivanda 7 dəqiqə 50 saniyə dayanaraq dünya rekordunu müəyyənləşdirəcək...
Maraqlıdır ki, dünya şöhrətli Azərbaycanlı Üzeyir Novruzov hələ heç zaman vətənində çıxış etməyib, hərçənd bu onun qardaşları ilə birgə ailə nömrələri kimi ən böyük arzusu olaraq qalır. O, səfər etdiyi bütün ölkələri saya bilmir, onun qastrol coğrafiyası 4 qitəni əhatə edir. İlk dəfə Azərbaycan səhnəsinə ötən il, “Formula-1” Qran-Prisinin Bakı mərhələsi günlərində çıxıb: onu 3 günlük dəvət etmişdilər, o isə məzuniyyət götürərək bütün ailəsi ilə 3 həftəlik gəlmişdi.
Üzeyirin böyük qardaşları, Oktay və Telman da sirk ustalarıdır, komik akrobatika ilə məşğul olurlar. Onlar Avropada çalışırlar, bir dəfə isə istedadları Rusiyanın “Şöhrət dəqiqəsi” teleşousunda parladı. Yeri gəlmişkən, o zaman aparıcının “Öz nömrəniz üçün ardıcıl neçə qohumunuzu cəlb edə bilərsiniz?” sualına Oktay belə cavab vermişdi: “Mənim bir qardaşım da var, biz üçümüz çıxış edə bilərik!”. Bu qardaş o zaman hələ dünya şöhrəti qazanmayan Üzeyir idi. Akrobatikadan asudə vaxtlarında qardaşlar zövq üçün musiqi ilə məşğul olurlar. Odur ki, atalarının bütün arzularının həyata keçdiyini demək mümkündür. Bəlkə gələcəkdə Üzeyirin birgə ailə çıxışları barədə arzuları da çin olacaq?
– “Cirque Du Soleil” dünyanın ən yaxşı sirkidir: heyranedici yaradıcı insanlar, hər şey möhtəşəm təşkil olunub, amma orada sən yalnız konveyer sistemi ilə çalışan böyük bir mexanizmin tərkib hissəsisən. Orada darıxmağa başladım və mən azad hərəkət etməyə qərar verdim...
Beləliklə də Üzeyirin həyatında “America's Got Talent” şousu peyda oldu. Məhz onun sayəsində o, bütün Amerikada məşhurlaşdı. O, həm münsifləri, həm də tamaşaçıları valeh edərək şounun əsas bəzəklərindən birinə çevrildi, ən əsası isə – finala qədər irəlilədi.
– Belə uğuru heç özüm də gözləmirdim! Mənim üçün bu adi çıxış idi – mən sadəcə bacardıqlarımı nümayiş etdirirdim. Bu populyar müsabiqədə yalnız televiziyada görünmək məqsədi ilə iştirak etdim. Amma düşündüyümdən daha yaxşı alındı...
Bu şounu bütün dünyada izləyirlər. Buna görə də orada iştirak edən ilk azərbaycanlı olduğum üçün xüsusi sevinc hissi keçirirəm.
– Azərbaycan mənim vətənimdir, köklərimdir, qanımdır! Mən çox ölkə gəzmişəm və harada oluramsa olum, Azərbaycan həmişə məni özünə çəkir, - Üzeyir etiraf edir. – Atamın məzarı buradadır, anam burada yaşayır. Azərbaycanımızda baş verənlər haqqında həmişə məlumatlıyam. Vətəndən uzaqda olan insan orada baş verənlərə qarşı daha həssas olur. Mən Azərbaycanla bağlı hansısa yaxşı xəbərdən, anamın tez-tez mənə telefonla göndərdiyi xalq mahnılarından təsirlənə bilərəm...
Bu gün Üzeyir Novruzov həqiqətən gerçəkləşməsini istədiyi arzuların onu hara apara biləcəyini əks etdirən insanın bariz nümunəsidir. Ölkələr arasında sərhədlər çoxdan silinir, istedad isə Afrikada da istedaddır. Bütün həyatı boyu Üzeyir nərdivanla, həqiqi və məcazi mənada, durmadan yuxarı dırmanır! Üzeyirin dünyanı daha nə ilə təəccübləndirəcəyini və həmyerlilərimizi nə ilə sevindirəcəyini – zaman göstərəcək. Amma bu gün inamla demək olar ki, o, artıq tarixə düşüb. Artıq Üzeyirin özü təqlid və ilham mənbəyidir, elə deyilmi?
– Məndən tez-tez uğurumun sirri barədə soruşurlar. Düşünmədən cavab verirəm: sevgidə! Həyatım boyu riayət etdiyim əsas qayda – ancaq sevdiyim işləri görməkdir. Sevgisiz, həvəssiz, zövqsüz heç nə alınmayacaq. Bunlarsız möcüzə baş vermir, arzular çin olmur. Odur ki, qüvvənizə qənaət etməyin, özünüzü düşünmədən mümkün olan hər şeyə sərf edin – və hər şey sizə artıqlaması ilə geri qayıdacaq!

Он родился в западной части Азербайджана, в местечке Göyçə Mahali, и родители прочили ему карьеру музыканта. Он всегда старался быть серьезным, но лучше всего у него получалось смешить публику. Сегодня азербайджанский Чарли – артист Узеир Новрузов – живет в Лас-Вегасе, поднимается по лестнице в небеса и украшает Книгу рекордов Гиннесса,Ciirque du soleil и America's got talent...
Шоу талантов на телеканале NBC, где певцы, танцоры, фокусники, комедианты и другие талантливые люди всех возрастов борются за главный приз в $1 000 000
– Честно говоря, не знаю, слава ли пришла ко мне или я пришел к ней? Но точно знаю, что шли мы друг к другу долго, – шутя философствует наш герой. – А мечты? Они и существуют для того, чтобы сбываться! Иначе какой от них прок?
О чем же мечтал Узеир Новрузов, сидя за школьной партой? О дальних странствиях, невероятных приключениях, о необыкновенной профессии, которой посвятит он свою жизнь? Возможно. Но маленькому Узеиру, переехавшему вместе с родителями в Краснодарский край, где и берёт свое начало его творческая биография, на школьных занятиях явно не хватало усидчивости, хотя он считался способным учеником…
– Мои родители – люди простые, рабочие. Отец в молодости был борцом, неплохо пел, любил искусство и всегда мечтал видеть нас четверых музыкантами...
Мы еще учились в школе, когда он отдал нас в кружки при Доме культуры: старшего брата и сестру – в цирковой, а среднего брата и меня – в музыкальный.
Детство, детство... Папа очень любил порядок и дисциплину. Помню, как мы с сестрой каждое утро распределяли работу: кому что делать по дому. Больше всего я не любил мыть посуду...
Узеир не любил и уроки сольфеджио, они казались скучными. Тем более что рядом, в другом классе, «всегда было весело, брат и сестра вместе с другими учениками вечно что-то вытворяли!».
Слава Богу, отец вовремя понял, что музыкант из Узеира не получится – музыкальные гаммы не для него, и недолго думая перевел мальчика в цирковой кружок, куда так рвалась его душа. Однако там, к удивлению маленького Узеира, все оказалось не так просто, как он ожидал. Педагог попался строгий – увидев, что некоторые ходят в кружок лишь ради развлечения, сразу отрезал: «Никто не будет отсиживаться на моих занятиях – мне нужен результат!». Но прощаться с этим веселым и шумным уголком Узеир не собирался. Пришлось быть внимательней к тому, что говорит учитель... Со временем Узеир освоил первые цирковые элементы, научился жонглировать и... подниматься по незакрепленной лестнице – у него обнаружилось врожденное чувство баланса. Позже Узеир с улыбкой будет говорить, что не он выбрал лестницу, а лестница выбрала его.
– Именно здесь, в Краснодарском крае, в цирковом кружке «Молодость» я впервые вышел на сцену... Это произошло 1 мая, на праздновании Дня трудящихся, – вспоминает Узеир. – Я не стоял на месте, продолжал развиваться. При поступлении в Московское училище циркового искусства уже был настроен взобраться на высоту в этом деле, во всех смыслах.
А успешно закончив учебу, стал гастролировать с труппой Большого Московского цирка, что на проспекте Вернадского. Тогда я уже знал: цирк – моя жизнь...
Это было начало большой карьеры! Талант и мастерство Узеира не оставили равнодушными зарубежных импресарио. Мог ли он знать, что в конце концов очутится в самом центре мирового цирка – в Нью-Йорке, в Big Apple Circus?.. Но до этого в творческой жизни Узеира еще должно было произойти важное событие – знакомство с забавным бродягой, которого знает весь мир...
– Вам никогда не говорили, что вы похожи на Чарли Чаплина? – обратился однажды к Узеиру в училище известный педагог. – Если нет, возьмите себе на заметку: вам очень пойдет его образ...
Образ «маленького бродяги» настолько впечатлил и вдохновил молодого студента, что ему сразу же захотелось побыть тем самым человечком в смешном костюме и нелепых туфлях, умеющим так легко рассмешить всех и каждого. Так «маленький человек с большой душой» стал источником вдохновения для многих номеров Узеира... Их сходство доходит до смешного и вместе с тем трогательного: у великого англичанина есть даже фильм «Иммигрант», и так же, как его герой, Узеир, перебравшись через океан, нашел и свою вторую половину, и настоящую славу.
На втором году своей жизни в США Узеир получает приглашение на собеседование в престижный Cirque Du Soleil. Это удивительный творческий коллектив, поражающий воображение невероятными историями, роскошными сложнейшими номерами. Наверное, нет такого циркового артиста, который не мечтал бы там работать!..
А теперь вообразите: наш Узеир подписывает контракт на десять лет, чтобы гастролировать по всему миру в составе этого коллектива! Лицо нашего соотечественника украшает афишу шоу Corteo. Его герой – трубочист – никак не может поймать прилетевшего к нему ночью ангела...
– В профессии надо уметь поймать за хвост жар-птицу – тут, помимо таланта и трудолюбия, обязательно нужно везение. На собеседование в Cirque Du Soleil пришло много талантливых артистов – поверьте, они были не хуже меня, но в труппу взяли именно меня. За десять лет я объездил весь мир! Где мы только не побывали! Кто только не приходил за кулисы Cirque Du Soleil выразить благодарность и восхищение: Роберт Де Ниро, Ричард Гир, Сальма Хайек, Кейт Бланшетт, покойный Робин Уильямс, Джейн Фонда... Всех не перечислишь! Я уж не говорю о Хави, Касильяс, Рональду, Неймар, Месси – они вообще приглашали на свои тренировки…
От коллег, звезд шоу-бизнеса и спорта Узеир и получил прозвище #FreeLanderMan – «человек-лестница».
Сегодня в социальных сетях его величают именно так, но кто мог предположить, что супергеройское прозвище окажется для Узеира пророческим – «Чаплин из Азербайджана» установит мировой рекорд, продержавшись на шестиметровой незакрепленной лестнице 7 минут 50 секунд...
Интересно, что азербайджанец с мировой славой Узеир Новрузов никогда еще не выступал у себя на родине, хотя это остается его заветной мечтой, как и семейные номера с братьями. Он не может сосчитать все страны, где побывал, – его гастрольная география охватывает четыре континента. На азербайджанскую сцену он впервые вышел в прошлом году, в дни бакинского этапа Гран-При Формулы-1: его пригласили на три дня, а он взял отпуск – и приехал со всей семьей на три недели.
Старшие братья Узеира, Октай и Тельман – тоже мастера цирка, занимаются комической акробатикой. Работают в Европе, а однажды блеснули талантом и в российском телешоу «Минута славы». Кстати, тогда на вопрос ведущего: «Сколько родственников вы можете поставить в ряд для своего номера?» – Октай ответил: «У меня есть еще один брат, мы можем выступить втроем!». Этим братом и был Узеир, тогда еще не вкусивший мировой славы. В свободное от акробатики время братья музицируют – для души. Так что можно сказать, что все мечты их отца сбылись. Возможно, в будущем сбудется и мечта Узеира о совместных семейных выступлениях?..
– Cirque Du Soleil – лучший в мире: потрясающе творческие люди, организовано все великолепно, но ты там лишь часть большого механизма, который работает по конвейерной системе. Мне стало скучно, и я решил пуститься в свободное плавание...
Так в жизни Узеира появилось шоу America's Got Talent. Оно-то и сделало его знаменитым на всю Америку. Он покорил и жюри, и зрителей, став одним из главных украшений шоу, а главное – дошел до финала.
– Я сам не ожидал такого успеха! Для меня это было обычное выступление – я просто показывал то, что умел. И принял участие в этом популярном конкурсе лишь для того, чтобы засветиться на телевидении. А получилось намного лучше, чем я думал...
За этим шоу следят во всем мире, и поэтому я особенно рад, что стал первым азербайджанцем, принявшим в нем участие.
– Азербайджан – моя родина, мои корни, моя кровь! Я объездил много стран, и где бы я ни был, Азербайджан – это место, куда меня тянет всегда, – признается Узеир. – Здесь могила моего отца, здесь живет моя мама. Я всегда в курсе того, что происходит у нас в Азербайджане. Вдали от родины человек становится восприимчивее к тому, что на ней происходит. Я могу расчувствоваться от какой-то хорошей новости, связанной с Азербайджаном, от народных песен, которые мама часто отправляет мне по телефону...
Сегодня Узеир Новрузов – яркий пример того, куда могут привести человека его мечты, если он по-настоящему сильно хочет, чтобы они сбылись. Уже давно стираются границы между странами, а талант – он и в Африке талант. Узеир всю жизнь поднимается по лестнице все выше – в прямом и переносном смыслах, не останавливаясь! Чем еще удивит мир и порадует соотечественников наш Узеир – покажет время. Но сегодня можно уверенно сказать, что в историю он уже вошел. Теперь сам Узеир – пример для подражания и источник вдохновения, не правда ли?
– Меня часто спрашивают, в чем главный секрет моего успеха. Отвечаю не раздумывая: в любви! Главное правило, которому я следую всю жизнь, – делать только то, что люблю. Без любви, без увлеченности, без удовольствия – ничего не получится. Без этого не происходит волшебство, не сбываются мечты. Не экономьте же силы, без оглядки расходуйте себя на все, на что только можно, – и все вернется к вам сторицей!