Əziz oxucu, bahar şəhərdə heç bir sakindən yan keçmir - mədəniyyət tədbirlərinin axını gözlənilir, Formula1 yarışmasının hazırlıqları gedir və tezliklə yasəmən ətir saçmağa başlayacaq. Hadisələrin və ətirlərin belə bir axınında sizin diqqətinizə vaxtilə çəkilmiş bir neçə romantik rəsm əsərlərini təqdim edirəm!
İlk öpüşün yaranma teoriyası öpüşənlərin rəsmləri qədər çoxdur. İlk öpüşün müəllifi müəyyən edilməyib. Bu elektrik və ya telefon kimi icad olunmayıb. Sevdiyi ilə ilk dəfə dodaqlarını birləşdirən insanın adı ilə adlanmayıb. Platonun versiyasına görə insan vaxtilə kişi və qadının bərabər hissələrindən ibarət - iki başı olan böyük şara bənzəyirdi. Onları birləşməsi yalnız bir öpüş yolu ilə baş verirdi. Vladimir Dal öpüşü belə təsvir edir: "Öpüş sevgi, dostluq, salamlaşma, hörmət və sairənin dodaqlarla ifadə vasitəsidir". Psixoloqlar öpüşməyi ən yaxşı anti-stress adlandırırlar, bəs rəssamlar? Onlar həmişə səssizdirlər! Məgər öpüş belə olmamalıdır? Sözlərlə çatdırmaq mümkün olanı inkar edən, sadəcə jestlər və hərəkətlərlə ifadə olunan hər bir şey olmamalıdır?
"Piqmalion və Qalatea" - 1890-cı ildə Fransız rəssamı Jan-Leon Jerome tərəfindən çəkilmiş bu rəsm əsəri Roma şairi Ovidiyin (Publius Ovidius Nasō) "Metamorfozalar" poemasından ilhamlanıb.
"Yataqda. Öpüş" - Henri de Tuluza-Lotrekin 1892-ci ildə çəkilmiş bu şedevrində əslində iki qadın təsvir olunub!
"Öpüş" - Klimtin 1908-ci ildə baş rolda sevgilisi Emiliya Fleqa ilə çəkilmiş ən məşhur əsəridir.
"Doğum günü" - 1915-ci il Mark Şaqalın və onun həyat yoldaşı Bellanın ayaqlarını yerdən kəsən sevgilərinin xoşbəxt ilidir!
1928-ci ildə Rene Maqritt tərəfindən çəkilmiş "Məşuqlar" əsəri. Həqiqi və məcazi mənada məhəbbətin kor olması barədə sirli hekayə.
1969-cu ildə Pikassonun çəkdiyi "Öpüş" və ya daha doğrusu sonuncu öpüş əsəri. Mavi qammalı rəsm əsərində ifadəsindən göründüyü kimi Pikasso yaşlılığı faciəvi şəkildə qarşılayırdı.

Dear reader! Spring in the city does not pass any person by. Abundance of cultural events, preparation to Formula 1 are in the air and soon perfume of lilac will spread. We are representing to your attention several most romantic pictures in art history!
Theories on origin of the first kiss are, as many as number of paintings with kissers. The author of the first kiss isn’t known. It wasn’t invented, as an electricity or phone. It wasn’t called by a name of the person, who kissed on his/her lips. According to Plato, in former times human was similar to a big balloon with two heads, consisting of equal parts of a man and a woman. Their connection was possible only by means of a kiss. Dal describes a kiss, in the following manner: "Kiss is pressing of lips to beloved one in sign of love, friendship, greetings, esteem etc." Psychologists nicknamed a kiss, as the best anti-stress and, as for artists, then they are always speechless! Shouldn’t be a kiss like that? Cancelling everything, that may be told with words – and expressing them by gestures and movements?
"Pygmalion and Galateya is a painting of the French artist Jean-Leon Gerome. It was painted in 1890, and the painter was inspired by the poem "Metamorphosis" of Roman poet Ovid.
"In bed. The Kiss" - Henrie de Toulouse-Lautrec, two women are actually featured in this masterpiece of 1892!
"The Kiss" is Klimt’s best known work, created in 1908, he is depicted together with beloved Emilie Flöge on this painting.
"Birthday", 1915 is a year of Marc Chagall and his wife Bella’s happy life, the ode to their love, countermanding the law of gravity and rising towards heavens!
"Lovers", Rene Magritte, 1928. It is a mysterious history of love blindness in literal and figurative sense.
"The Kiss" Picasso, 1969 or, in other words, it is one of the last kisses. This picture is in blue-gray tones and refers to the late period of the artist’s creativity.