Aida Mahmudova — özünü, işlərinin prizması vasitəsilə öz dünyasını yaratmağa həsr edən bir rəssamdır. Kətanda əks olunan hər bir obrazda, rəssam həmişə istəyir özünü, öz dünyagörüşünü, öz hisslərini və biliklərini ifadə etsin. O, bunu bacaranda isə, onun tamaşaçısı bunu intuitiv olaraq hiss edir.
"Mənim sənətim – şəxsiyyətimin əsasını təşkil edən yaddaşımın aramsız tədqiqidir» - qəhrəmanımız belə deyir.
Aida Mahmudova 10 yanvar 1982-ci ildə Bakıda (Azərbaycan) doğulub. 2006-cı ildə Londondakı Central St. Martins kollecini (Müq. Martin adına Mərkəzi incəsənət və dizayn kolleci) bitirib. Amma bununla yanaşı, Aida bu yaradıcı və təşkilati sahəni istisna olaraq, biri-birindən ayırmadı və 2011-ci ildə Bakıda Yarat! platformasını yaratdı. Onun bəhrəsi tez bir zamanda və inamla, tamamilə müxtəlif istiqamətlərdə çalışan, ümumi YARATMAQ! səylərilə biri-birilərinə bağlı olan sənət adamlarının quruculuq, ünsiyyət, yaradıcılıq və birliyi üçün əsas meydançaya çevrildi.
Yarat Contemporary Art Space bütün dünyadan olan məşhur rəssamları Bakıya cəlb etməklə, Azərbaycan sənətçiləri üçün yeni üfüqlər açmaqla, bugün ölkənin mədəni həyatında xüsusi yer tutmaqdadır. YARAT!-ın rəhbəri – Aida Mahmudova, nüfuzlu theculturetrip.com. saytının versiyasına görə, Mərkəzi Asiya və Qafqaz regionunun incəsənəti sahəsində ən nüfuzlu qadınlar siyahısına daxil edilmişdir. Portalda Azərbaycanın müasir incəsənətinin inkişafında Aida Mahmudovanın rolu, onun tərəfindən bu istiqamətdə təşkil olunan tədbirlər, həmçinin rəssamın fərdi yaradıcılığı qeyd olunmuşdur.
Axı, Aida Mahmudovanın özü də, ilk növbədə, yaradıcıdır. Rəssamın fərdi sərgiləri bir çox beynəlxalq meydançalarda keçirilib. Ən əhəmiyyətli sərgiləri bunlardır: "Umvelt", YAY qalereyası, Bakı, Azərbaycan (2016), "Elizium", Bakı müasir incəsənət muzeyi (2015), "Yolüstü", Leyla Heller qalereyası, Nyu-York, ABŞ (2015) və "Daxili aləm", Barbarian Art Gallery, Sürix, İsveçrə (2013), "İşıq sezilməz", Deweer qalereyası, Belçika (2017), "Desert as it is", Dubayda Quadro qalereyası (2017).
Rəssam həmçinin Venesiyada 56-cı Beynəlxalq Biennale çərçivəsində "Vita Vitale", Azərbaycan milli pavilyonu, İtaliya (2015), "Konfetli dağlar, neftli sahillər" Perm müasir incəsənət muzeyində, Rusiya (2015), Venesiyada 55-ci Beynəlxalq Biennale çərçivəsində ‘Love Me, Love Me Not’, İtaliya (2013) kimi bir çox beynəlxalq layihələrdə iştirak edib.
Aida Mahmudova Vyanada Kunsthistorisches Museum Neue Burg-da, Avstriya, Romada MAXXI, XXI əsrin Milli incəsənət muzeyində, İtaliya (2012-2013), Multimediya sənətləri muzeyində, Moskva, Rusiya (2012-2013) və Londonda Filipp de Pürinin qalereyasında, Böyük Britaniya (2012- 2013) kollektiv sərgilərin iştirakçısı olub.

Aida Mahmudova is an artist who devoted herself to creating her own world through the prism of her works. In each image reflected on the canvas, the artist always wants to express herself, her vision of the world, her feelings and knowledge. And her viewers always intuitively feels when she succeeds.
“My art is a continuous study of my own memory, which is the basis of my personality,” says our heroine.
Aida Mahmudova was born on January 10, 1982 in Baku (Azerbaijan). In 2006, she graduated from Central St Martins College of Art and Design in London. However, Aida did not differentiate the sphere exclusively creative and organizational and created Yarat platform in Baku in 2011! Her brainchild quickly and confidently became the main platform for building, communicating, creating and uniting people of art in completely different directions, connected by a common desire to CREATE!
Yarat Contemporary Art Space occupies today a special place in the capital's cultural life, attracting famous artists from all over the world to Baku, opening up new horizons for Azerbaijani artists. Head of YARAT! Aida Mahmudova was included in the list of the most influential women in the field of art in Central Asia and the Caucasus region according to the influential site theculturetrip.com. The portal noted her role in the development of modern art of Azerbaijan, organized by Aida Mahmudova events in this direction, as well as the artist’s own work.
But after all, Aida Mahmudova herself is the creator. Personal exhibitions of the artist were held at many international venues. The most significant exhibitions are Umwelt, YAY Gallery, Baku, Azerbaijan (2016), Elysium, Baku Museum of Modern Art (2015), Mimokhodom, Leyla Heller Gallery, New York, USA (2015) and Inner World, Barbarian Art Gallery, Zurich, Switzerland (2013), Elusive Light, Deweer Gallery, Belgium (2017), Desert as it is, Quadro Gallery in Dubai (2017).
The artist also participated in many international projects, such as "Vita Vitale", the National Pavilion of Azerbaijan, as part of the 56th International Biennale in Venice, Italy (2015), "Candy Mountains, oil shores" in the Perm Museum of Modern Art, Russia (2015), 'Love Me, Love Me Not' at the 55th International Biennale in Venice, Italy (2013).
Aida Mahmudova participated in collective exhibitions at the Kunsthistorisches Museum Neue Burg in Vienna, Austria, at MAXXI, at the 21st Century National Museum of Art in Rome, Italy (2012-2013), at the Museum of Multimedia Arts, Moscow, Russia (2012-2013) and in the Philippe de Pury Gallery, London, UK (2012-2013).