“Mən cəhənnəmdə idim və oradan xilas oldum”, - çox illər sonra o, etiraf edəcək və hər kəs buna çox təəccüblənəcək: bu əsl xəbərdir! Axı onlar Hollivudun ən gözəl və uğurlu cütlüklərindən biridir – Avstraliyalı qıvrımsaç Kidman və yaraşıqlı ulduz Kruz – illərlə ətraftakılar üçün tamamilə xoşbəxt ailə illuziyası yaradıblar. Onlar tanış olanda Tom Kruz artıq Oskara sahib idi. “İldırım günləri” filminin rejissoru Toni Skott o zaman təzəliklə iyirmi üç yaşı tamam olmuş Nikol Kidmanın gələcəkdə ulduz aktrisa olacağını vəd etmişdi. Şaiyələrə görə Tom Kruzun kürən gözəlin həkim Kler Levitski roluna seçilməsində böyük rolu olub.
Tək, lakin alovlu ehtiras
Onlar anidən, ilk görüşdən bir birinə vurulduqlarını dəfələrlə söyləyirdilər. Lakin mütəmadi olaraq mətbuatda işıqlanan və bununla da Piar-fəndlərə aldanmış tamaşaçılarda səmimi sevinc yaradan bu sevgi romanının ilk illərindən başqa tərzdə nəşrlər də dərc olundu – guya ki, Tom qeyri-ənənəvi oriyentasiyaya malikdir və birinci arvadı Mimi Rodjerslə buna səbəbə görə boşanıb. Yüksəlməkdə olan Kidman isə adının kübar dairələrdə hallanması üçün Tomla saxta nikaha girməyə hazır idi. Nikol və Tom, bu xəbərləri təkzib etməyə vaxt sərf etmədən, qəzeti dərhal məhkəməyə verdilər və qazandılar.
Həqiqətən də, onların nikahı camaatı əyləndirmək üçün uydurulan bir şəklə bənzəmirdi. Tom öz həyat yoldaşına çox bahalı hədiyyələr edirdi. Təkcə “Billi Batgeyt” filminin çəkilişi üçün ona hədiyyə etdiyi mərmər döşəməli və möhtəşəm gözəllikdə mebellə təhciz olunmuş treyler nəyə desən dəyərdi. “Mən istəyirəm ki, Nikin istrahət etməyə yeri olsun!”- fotokameraların işıqları altında bəmbəyaz təbəssümü ilə gülümsəyərək Tom deyərdi. Dəyərli həyat yoldaşına növbəti hədiyyəsi şəxsi təyyarə oldu… Təbii ki, Hollivudun ən yüksək ödənişli qonorarına sahib olan aktyorlarından biri olması, ona sevdiyi qadına belə hədiyyələr etməyə imkan verirdi.
Müqayisəedilməz uğur
Lakin yenə də Tom Kruz kimi ulduzun yanında olmaq asan deyildi. Yalnız 2014-cü ildə, boşandıqdan 13 il sonra, Nikol ilk dəfə GQ (Gentlemen’s Quarterly) jurnalına etiraf etdi: “Onun yanında olanda ona layiq olmamaq və Tom Kruzun yoldaşı olmaqda bəxtinin gətirməsini sanmaq hissləri məni tərk etmirdi!”. Həqiqətən də, Kidman və Kruzun uğurları müqayisəedilməzdir: aktrisa nə qədər məşhur olsa da, yoldaşının aldığı qonorara müvəffəq ola bilmədi. Ehtimal etmək olar ki, milyonlarla qadın pərəstişkarı olan Kruz öz yoldaşına təkəbbürlü və ya laqeyidliklə yanaşırdı, bu isə, təbii ki, istedadlı Nikola çox ağır gəlirdi. Nə vaxt ki, Nikol müəyyən zirvələrə nail olurdu, onda Tom dərhal öz üstünlüyünü sübut edirdi. Lakin inadkar kürən avstraliyalı ona güzəştə getməyi düşünmürdü. Yoldaşının ən çətin və təhlükəli hərəkətləri dublyorsuz özünün yerinə yetirdiyini bildiyindən, o ekstremal idman növü ilə məşğul olmağa başlamışdı.
Nikolun Gündəliyi
Nikolun sözlərinə görə, Kruz təkmilləşmiş manipulyator idi, onun kompleks və emosiyaları ilə oynamağı xoşlayırdı. Aktrisa üçün ən əzablısı isə, onların heç cür dünyaya uşaq gətirə bilməməsi idi. 1992-ci ildə cütlük İzabella Jeyn adlı qızı övladlığa götürdü, 3 il sonra isə ailəyə daha bir oğlan övladı Konnor Entoni daxil oldu. Ancaq Kidman hamilə qalmaq ümidini itirmirdi.
Uzun müddət o öz qorxu və şübhələrini gizlincə gündəliyə yazırdı. Bir gün Tom onun qaranlıq üzünü açan, yoldaşını ələ saldığı və manipulyasiya etdiyi barədə yazıları tapır və onu psixiatriya xəstəxanasına göndərməklə hədələyir. Gündəliyi isə sadəcə məhv edir...
Kubrikin Təsiri
1998-ci il cütlük üçün həlledici oldu. Məhz çoxillik fasilədən sonra Stenli Kubrik “Geniş yumulmuş gözlərlə” filminin üzərində işləməyi bərpa etmək qərarına gəldi. Nikol və Tom, rejissorun lazım bildiyi müddətin nə qədər çox olmasından aslı olmayaraq, çəkilişlərdə iştirak etmələrini məcbur edən açıq müqavilə imzaladılar. Kubrik tərəfindən yaradılmış aktyorlardan maksimal dərəcədə öz rollarına öyrəşməyi tələb edən ciddi psixoloji iş onların birdəfəlik ayrılmalarına səbəb oldu. Öz personajlarının obrazına girdikcə, şəxsi həyatlarını dərindən təhlil edirdilər, nələri əldə etdikləri və nələri itirdikləri barədə düşünürdülər.
Film 1999-cu ildə Kubrikin ölümündən sonra nümayiş olundu. Studiyanın işçilərinin dediklərinə görə o, montaj işlərini bitirməyə müvəffəq olmuşdu. Lakin rejissoru yaxından tanıyanlar etiraz edirdilər: Stenli Kubrik dəfələrlə kanvanı və süjet xəttini dəyişərək montaj işlərinə qayıdanlardan idi.
İkisinin sirri
1999-cu ildə filmin premyerasından sonra cütlük ayrılmaq qərarı verir. Elə onda Nikol bətnindəki uşağı itirir. Nikolun hamiləliyi ilə Tomun heç bir əlaqəsi yox idi, o zaman aktrisa öz Avstraliadaki doğmaları ilə yaşayırdı. Onların nikahının tam on il olmağına bir ay qalmış Tom boşanmaq qərarı verir. Bu qərar Nikol üçün aydın səmada göy gurultusu kimi oldu. Çünki əgər Tom qərarı bir az gec rəsmiləşdirsə idi, ər-arvad əmlak bölgüsü həyata keçirməli olacaqdılar – yəni təxmini 450 milyon dollar: Sidneydə, Los-Ancelesdə, Koloradoda, İspaniyada – bir sözlə bütün dünya üzrə sahib olduqları evlər, bank hesablarında 250 milyon dollar, okean yaxtası, toplam qiyməti 30 milyon dollarlıq üç ədəd təyyarə və sair... Bu onların ortaq qərarı idimi? Yoxsa ehtiyatlı Tom, öz qazancını yoldaşının qazancı ilə müqayisə edib, çox ağır zəhmətlə qazandıqlarını onunla bölməmək qərarına gəldi? Bu suala on beş ildən çoxdur ki, heç bir tərəf cavab verməyib.
Sayentologiyanın kölgəsi altında
“Geniş yumulmuş gözlərlə” filmində Kruzun canlandırdığı qəhrəmanın düşdüyü sirli klub sayentoloqların cəmiyyətinə bənzəyib-bənzəmədiyi məlum deyil. Məlum olan odur ki, Kidmanla Kruzun ayrılmaqlarında öz rolunu nəinki dini, daha çox elmi-fəlsəfi nəzəriyyə olan sayentologiya böyük oynadı. Bəzi ölkələrdə sayentologiya totalitar sekta kimi təhlükəli və qanuna zidd sayılır. Ron Habbard tərəfindən yaradılmış bir çox digər təşkilatlar kimi “Sayentologiya kilsəsi” də varlı və məşhur ziyarətçilərindən alınan küllü miqdarda pul ianələrini alqışlayır, Kruz səviyyəsində ulduzlar isə ildə ən azı 2,5 milyon dollar köçürməyə məcburdurlar. Nikol Kidman uşaqlarının sayentologiya ideyaları ilə tərbiyə almalarına qətiyyən qarşı idi və onları katolik kilsəsinə vermək fikrində idi. Bir versiyaya görə cütlüyün münaqişələrinin başlanğıc səbəbi də elə bu idi. Düzdür, Kruzun özü boşandıqdan 15 il sonra sayentologiyadan ayrıldığını elan etmişdi. Yeri gəlmişkən, çox böyük kompensasiya verdikdən sonra.
Həyat bir sınaqdır
Bu gün Nikol Kidman kantri müğənnisi Kit Urban ilə xoşbəxt ailə həyatı sürür. Cütlüyün iki qızı: Sadney Rouz və Feyt Marqaret dünyaya göz açdı. Kruzun da 6 ilə yaxın yaşadığı aktrisa Keti Xolmsdan, bütün internetə məhşur olan kiçik gözəl Suri adlı qızı var.
Xolmsla boşandıqdan dərhal sonra bir televiziya proqramında Tom: “Həyat bir sınaqdır. Sizin 50 yaşınız var və siz fikirləşirsiniz ki, hər şey öz qaydasındadır. Amma birdən gözləmədiyiniz yerdən zərbə alırsınız... Bəli, həyat belədir” deyərək ürəyini açmışdı. Amma yenə də... “Cəhənnəmdə keçən illər” adlı qalmaqallı etirafından sonra, bir müsahibədə Nikol Kidman bu sözləri etiraf edib: “Tom hələ də mənim üçün əhəmiyyətli insandır, və ürəyimdəki sevginin bir hissəsi daim ona aid olacaq”.

"Я была в аду и выбралась оттуда", – признается она спустя много лет, и все удивятся: это станет настоящим откровением! Ведь одна из самых красивых и успешных пар Голливуда – кудрявая австралийка Кидман и звездный красавчик Круз – не один год создавала для окружающих иллюзию полного семейного счастья. К моменту их знакомства у него уже был .Оскар., а Николь едва исполнилось двадцать три, и Тони Скотт, режиссер .Дней грома., прочил ей звездное будущее. Ходят слухи, что Круз принял самое активное участие в утверждении огненно-рыжей красавицы на роль доктора Клэр Левицки.
Одна, но пламенная страсть
Оба неоднократно рассказывали: страсть вспыхнула мгновенно, с первого взгляда. Правда, уже в первые годы их романа, который регулярно освещался в прессе, вызывая неподдельный восторг у неискушенной в пиар-уловках публики, появились и публикации другого рода – о якобы нетрадиционной ориентации Тома: мол, актер потому и развелся со своей первой женой, актрисой Мими Роджерс, а восходящая звезда Кидман, готовая на все ради упоминания в светской хронике, согласилась быть ширмой, состоя на самом деле в фиктивном браке. Николь и Том не стали тратить время на опровержения, а сразу подали на газету в суд и выиграли.
Их брак и вправду меньше всего был похож на картинку, сфабрикованную в утеху толпе. Том задаривал жену роскошными подарками – чего стоил один только трейлер с мраморным полом и шикарной мебелью, преподнесенный ей для съемок в фильме "Билли Батгейт"! "Я хочу, чтоб у Ник было где отдохнуть", – улыбался Том своей белоснежной улыбкой под вспышками фотокамер. Следующим его сюрпризом дражайшей супруге стал частный самолет... Гонорары одного из самых высокооплачиваемых актеров Голливуда позволяли делать любимой самые невероятные подарки.
Несопоставимый успех
И все-таки быть рядом с такой звездой, как Круз, оказалось непросто. Лишь в 2014 году, через тринадцать лет после развода, Николь впервые поделилась с журналистами GQ: "С ним рядом тебя не покидает чувство, что ты недостойна его, что тебе крупно повезло быть женой самого Тома Круза!". В самом деле, успех Кидман и Круза несопоставим: какой бы популярной ни стала актриса, таких гонораров, как у супруга, ей достичь не удалось. И вполне вероятно, что Круз, избалованный вниманием миллионов фанаток, демонстрировал жене свое высокомерие или пренебрежение, а бесспорно талантливой Николь это было обидно. Как только ей удавалось достичь определенных вершин, Том тут же доказывал свое превосходство. Но упрямая рыжая австралийка не собиралась уступать. Зная, что муж даже в самых сложных и опасных трюках снимается без дублеров, она и сама увлеклась экстремальным спортом.
Дневники Николь
Круз, по словам Николь, был изощренным манипулятором, ему нравилось играть на ее комплексах и эмоциях. Самым болезненным для актрисы было, пожалуй, то, что им никак не удавалось завести детей. В 1992 году пара удочерила девочку Изабеллу Джейн, а тремя годами позже в семье появился и мальчик Коннор Энтони. Но Кидман все не теряла надежды забеременеть.
Долгое время она втайне вела дневник, где описывала свои страхи и сомнения. Но когда супруг нашел эти записи, обнажавшие темную сторону его натуры, рассказывавшие об издевательствах и манипуляциях, он пригрозил упечь ее в психиатрическую лечебницу. А записи просто уничтожил...
Влияние Кубрика
Роковым для четы оказался 1998 год. Именно тогда, после многолетнего перерыва, Стэнли Кубрик решил возобновить работу над фильмом «С широко закрытыми глазами». Николь и Том подписали открытый контракт, обязавшись участвовать в съемках так долго, сколько посчитает нужным режиссер, какой бы срок это ни заняло. Серьезная психологическая работа, проделанная Кубриком, чтобы актеры максимально вжились в свои роли, и стала причиной их окончательного отчуждения. Вникая в мотивацию своих персонажей, они слишком глубоко анализировали собственную жизнь, задумывались над тем, что имеют и что потеряли.
Фильм вышел в 1999 году, уже после смерти Кубрика. По утверждениям представителей студии, он успел закончить монтаж. Однако близко знавшие режиссера возражали: Стэнли Кубрик был из тех, кто раз за разом возвращался к монтажу, меняя канву и построение сюжетной линии.
Тайна двоих
После премьеры, в ноябре 1999 года, пара приняла решение расстаться. Тогда же у Николь случился выкидыш. Но к этой беременности Том не имел никакого отношения, актриса на тот момент гостила у родных в Австралии. Их брак не дотянул до десяти лет всего месяца; как говорят, для Кидман решение мужа подать на развод было как гром среди ясного неба. Еще бы, ведь оформи он заявление чуть позже, супругам предстоял бы раздел имущества – приблизительно 450 млн долларов: дома в Сиднее, Лос-Анджелесе, Колорадо, Испании – словом, по всему свету, да 250 млн на банковских счетах, океанская яхта и три самолета общей стоимостью в 30 млн долларов... Было ли это их общим решением? Или расчетливый Том, сравнив свои доходы с доходами не менее талантливой, но не столь успешной супруги, решил не делить с ней заработанное непосильным трудом? Это пока не озвучено никем из расставшейся уже более пятнадцати лет назад пары.
Под сенью сайентологии
Похож ли таинственный клуб, в который попадает герой Круза в фильме "С широко закрытыми глазами", на общину сайентологов – неизвестно. Ясно лишь то, что в разрыве отношений Кидман и Круза сыграла свою роль и сайентология, объявляющая себя не столько религиозным, сколько научно-философским учением, но обличаемая как жесткая тоталитарная секта, в ряде стран признанная опасной и объявленная вне закона. Как и многие другие организации такого типа,"Церковь сайентологии", основанная Роном Хаббардом, приветствует крупные денежные пожертвования от богатых и знаменитых прихожан, а звезды уровня Круза обязаны перечислять не менее 2,5 млн долларов ежегодно. Николь Кидман категорически не хотела, чтобы их дети воспитывались под сенью сайентологии, и вознамерилась вернуть их в лоно католической церкви. Конфликты супругов, по одной из версий, начались именно с этого. Правда, сам Круз через пятнадцать лет после развода объявил о своем уходе от сайентологов. За солидные отступные, кстати.
Жизнь – это вызов
Сегодня Николь Кидман счастлива в браке с кантри-певцом Китом Урбаном. У пары родились две дочки: Сандэй Роуз и Фэйт Маргарет. У Круза тоже растет дочь, знаменитая на весь Интернет маленькая красотка Сури, от актрисы Кэти Холмс, с которой актер прожил почти шесть лет.
В одной телепрограмме, сразу после развода с Холмс, Том разоткровенничался: "Жизнь – это вызов. Вам пятьдесят, и вы думаете, что все в полном порядке, но вдруг получаете удар, откуда не ждали... Да, такова жизнь". И все-таки... В интервью, вышедшем уже после скандальных откровений о "годах, проведенных в аду", Николь Кидман призналась: "Том до сих пор значимый для меня человек, и частица любви в моем сердце всегда будет принадлежать ему".