Con Lennon və Yoko Ono
1980-ci ilin dekabr gecəsində Ruzvelt adına xəstəxanada uzun, lakin nəticəsiz ürək masajından sonra həkim Stefan Linn yorğuncasına saata baxaraq ölüm vaxtını qeyd edir: saat 23:07. Gözləyən həyat yoldaşına bildirilir. Qadın yerə yıxılır və ürəyi gedir. Qadının adı Yoko, kişinin adı isə Con idi.
Reanimasiya otağının audio sistemində təsadüfən All My Loving mahnısı səslənirdi. "Gözlərini bağla, səni öpəcəm. Sabah sənin üçün darıxacam" – The Beatles oxuyurdu. Eyni vaxtda qəza keçirdikdən sonra həmin xəstəxanada olan ABC kanalının əməkdaşı gücbəla ilə telefonun dəstəyini əlinə alıb həyəcanla sensasiya xəbəri kanala çatdırır və bu xəbərdən sonra futbolun yayımı yarıda kəsilir.
Liverpullu üsyankar
Dözülməz və itaətsiz, acıdil və istehzalı, kiçik Con müəllimləri və həmyaşıdları üçün əsl baş ağrısı idi. O, sanki heç bir şeydən qorxmurdu, onun üçün heç bir qayda, avtoritet yox idi. Hərçənd müəllimlər nadinc uşağın iti zehni olduğunu qəbul etsə də, Con çox pis oxuyurdu; onu ciddi olaraq iki fənn maraqlandırırdı – musiqi və rəsm. Bu maraqlardan biri elə həyatının işi oldu.
İllər keçdikdən sonra Lennon Quarrymen skiffle-bandını yaradaraq daha sonra The Beatles adı ilə səs-səda salan əfsanəvi rok qrupun təməlini qoydu. Yaxşı musiqi bəstələyən və ifa edən yaraşıqlı gənclər bütün dünyanın kumirinə çevrildilər. Şöhrət onların həyatlarına – konsertlər, qastrollar, böyük pullar, spirtli içkilər, narkotiklər, seksual sərgüzəştlər vasitəsi ilə daxil oldu... Milyonlarla insanın sevgisi ilə sərxoş olan Lennon məşhurluqda İsa peyğəmbəri keçdiyini bəyan etməyə cəsarət edir.
Okeanın övladı
Dünyanın ən bahalı və parlaq şəhərlərindən birində – Nyu-Yorkda yeganə qızını yaşam və nüfuzlu təhsillə təmin edən zəngin aristokratın qızı Yokonun adı yapon dilindən bu cür tərcümə edilir. Maddi rifah Yokonun sinfi bərabərsizlik və digər sosial problemlər, eləcə də kainat ədalətsizliyi haqqında düşüncələrlə əzab çəkməsinə mane olmurdu. Onu narahat edən sualların cavablarını, həmçinin fərdiliyinin ifadə olunmasını sənətdə axtarırdı. Ancaq ictimaiyyət və tənqidçilər onun işlərini anlamırdılar. Bütün yaradıcı insanlar kimi həssas, tələb olunmayan və özünü sübut etməyən biri olaraq rəssam bir neçə dəfə intihara cəhd edib, hətta psixiatriya klinikasında məcburi müalicə alıb. Ancaq o, yenə də onu həyatının görüşünə yaxınlaşdıran yoluna davam edirdi.
Gənc bitllar
Bəli!
Conun hədsiz şöhrətindən irəli gələn eyforiyası ticari xarakter daşıyan yaradıcılığına qarşı şübhə və narazılığa keçməyə başlayırdı. Həmişə müstəqilliyi ilə qürur duyan o, birdən-birə özünü aldadılmış, ruhsuz, hitlərinin kütlənin tələbatına görə mexanikləşdirilmiş ştamplanma prosesinə cəlb olunduğunu görür. Axı Con çox böyümüşdü və hətta istedadının böyüklüyünə görə həmkarlarını da keçmişdi. İndi o daha ciddi musiqi yazmaq, daxili azadlığını geri qaytarmaq istəyir. Amma bu istəklər və eksperimentlər ona və qrup uşaqlarına nəyin bahasına başa gələcək? Onu dostluqdan, maddi firavanlıqdan, xoşbəxt ailədən məhrum edəcəkmi?...
Həmin vaxt musiqiçi artıq evli idi və bir uşağı vardı. Ümumiyyətlə, hər kəsin xəyal etdiyi hər bir şeyə sahib idi. Həqiqətən ona dəyişikliklər bu qədər vacib idimi? Bütün bu düşüncələr ona əzab verirdi. Ona cavablar lazım idi.
Bir az istirahət etmək istəyən Lennon belə bir ruh halında bir gün Indica qalereyasına gəlir. Bu qalereyada avanqard rəssam, konseptual heppeninqləri və instalyasiyaları ilə məşhur ekzotik yapon qadının işləri sərgilənirdi. Üzündəki adi yüngül istehza ilə Con eksponatlar arasında, onların ətrafında dayanmadan və dizaynlarının mənasını düşünmədən qeydsizcəsinə dolaşırdı. Lakin üstündə haradasa tavandan lupa asılan nərdivan onu saxladı və onda gənc oğlan həvəsini alışdırdı. O, bu nərdivanın pillələrini tək-tək qalxdı və lupanı alıb onu yuxarıya istiqamətləndirdi. Boşluqdan "HƏ" kəliməsi eşidildi. Lennon çox təsirlənmişdi: bu söz onun düşüncələrində - axtardığı əlamət, arzusuna razılıq, hərəkətə keçməyə çağırış kimi səsləndi!
O, elə həmin gün həyatının qadını ilə tanış oldu. O zaman hələ bunu bilmirdi. Vızbaş, qara saçlı, qalın qaşları və sıx dodaq xətti ilə, özündən yeddi yaş böyük və iki dəfə ailəli olmuş Yoko heç onun zövqündə deyildi. Onun eksponatlarından biri haqqında bədnam zarafat edən musiqiçi yenidən düşüncələrə qərq olaraq uzaqlaşdı. Yoko isə onun obrazını qəlbinə həkk edərək dalınca baxırdı. "Nəhayət ki, sevə biləcəyim kişini tapdım" - daha sonradan gündəliyində Yoko inamla bu barədə bildirmişdi.
İfritə!
Qətiyyətli yapon qadın Lennona bərk yapışdı. Ona zəng etməyə başlayır, görüşmək üçün yalvarır, qısa sirli mesajlar göndərir: "Nəfəs al", "Rəqs et"... O, hətta Lennonun həyat yoldaşı və uşağı ilə yaşadığı evə getməkdən və gecələri saatlarla onunla telefonla danışmaqdan çəkinmirdi. Onlar ikisini də həyəcanlandıran mövzular haqqında danışırdılar: yaradıcılıq, insan münasibətləri, antimilitarizm, sosial problemlər və onların həlli... Əvvəlcə qəribə rəssam Cona qıcıqlanma ilə yanaşı çaşqınlıq hissi verirdi. Ancaq uzun söhbətlər etdikdən sonra ona öyrəşməyə başlayır, onun fikirlərinə qulaq asır, onları anlayır, heyran olur və özü də fərqində olmadan Yokoya bağlanır. Həyat yoldaşını və uşaqlarını unudaraq ehtiraslı məşuq həyatı yaşayırlar. Lennonun həyat yoldaşı onları yataqda tutduqdan sonra boşanırlar və münasibətlərini rəsmiləşdirdilər.
Con Lennon və Yoko
Tamamilə bu qadınla xəstələnən Lennon, onun üçün əhəmiyyətli olan hər şeyə dair fikirlərinə ehtiyac duyurdu. Vəziyyət o dərəcəyə gəlib çatmışdı ki, Con kollektivinin qoyduğu sərt – “yaradıcılıq prosesini kənar şəxslərdən, xüsusən öz qadınlarından gizli saxlamaq” tabusunu pozaraq onu özü ilə məşqlərə, kompozisiyaların səsləndirilməsinə aparırdı. Bundan başqa, Yoko musiqiçilərə narazılıq bildirməyə və işləri ilə bağlı məsləhətlər verməyə cürət edirdi. Tanımadıqları qadının görünməmiş ədəbsizliyi və güvəni ilə təhqir olunmuş musiqiçilər öz narazılıqlarını gizlətmirdilər. Bütün bunlar Conun xətrinə dəyirdi və getdikcə onu kolleqalarından uzaqlaşdırırdı.
The Beatles qrupu rəsmi olaraq parçalandıqda təəccüblü və məyus olmuş fanatlar kult qrupun dağılmasında Yokonu günahlandırdılar və onu ifritə adlandırırlar.
Make love, not war
Xüsusi olaraq onların Amsterdamda Hilton Otelində təsirli bal ayı ideyası mətbuatın və ictimaiyyətin diqqətini çəkdi. Məşhur cütlüyün epataj davranışlarına alışan jurnalistlər qalmaqallı şou gözləyirdilər: Con və Yokonun hər kəsin gözü önündə sevişəcəklərini düşünürdülər. Ancaq belə bir şey olmadı. Ətirsaçan güllərlə və öz təsvirləri ilə müharibə əleyhinə olan plakatlarla bəzədilmiş işıqlı bir otaqda evli cütlük geniş yataqda ağappaq pijamalarda tamamilə günahsız bir şəkildə uzanırdılar, günlərcə müsahibə verirdilər, hər kəslə cəmiyyəti narahat edən mövzularda söhbət edirdilər, sülh və sevgi naminə mahnılar oxuyurdular. Vyetnam müharibəsinə qarşı bu etiraz aksiyası böyük rezonans yaratmışdı və daha sonra yeni evlililər bu aksiyanı Monrealda Queen Elizabeth otelində təkrarladı. Con bu oteldə pasifistlərin dünya hərəkatının himninə çevrilən məşhur Give Peace a Chance mahnısı yazdı. Yarım ildən sonra Vyetnamda müharibəyə qarşı yarım milyondan çox etiraz edənlər Vaşinqtonda keçirilən nümayişə məhz bu mahnı ilə çıxdılar. Lennon qürur doldu idi.
Dünya müdafiəsi naminə "uzanıqlı" nümayiş. Amsterdam, Hilton Otel, 1969-cu il.
Məlumdur ki, Con öz ordenini Böyük Britaniyanın Nigeriyada Biafre hadisələrində iştirak etməsinə və ABŞ-ın Vyetnamda dəstəyinə etiraz olaraq kraliçaya geri göndərmişdi.
Onu xəyalpərəst romantik kimi şöhrətləndirən mahnılardan biri də, Yokonun "Qreyfrut" kitabının və onun II Dünya Müharibəsi zamanı Yaponiyada uşaqlıq xatirələrinin təəssüratı altında yazılmış Imagine idi. Lennon Tittenhurst Parkındakı malikanəsinin yataq otağında bəyaz Steinway royalı arxasında oturdu və dünyanın siyasət, din, düşmənçilik olmadan nə qədər sadə və gözəl olacağı barədə oxudu. Yoko isə bu vaxt otağın pəncərələrinin taxtasını açırdı və günəşin şüaları ümid və aydınlığı simvollaşdıraraq qaranlığı yox etdi... O zamandan bəri, mahnı ən nüfuzlu və məşhur kompozisiyalar siyahısında lider mövqelərini tutur. Bu mahnını ən təmtəraqlı tədbirlərdə ifa edirlər. Belə ki, 1996-cı ildə Stivi Uander Atlantada keçirilən Olimpiyada oyunlarının bağlanış mərasimində bu mahnı ilə çıxış etmişdi. 2005-ci ildə Madonna Cənubi Asiyada sunami qurbanlarına yardım etmək məqsədilə keçirilən xeyriyyə layihəsi çərçivəsində Imagine mahnısını ifa etmişdi. 2006-cı ildə Piter Qabriel XX qış Olimpiya Oyunlarının açılışında bu mahnını ifa etmişdi. 2006-cı ildən Imagine mahnısı Nyu-Yorkun Times Square Meydanında ilin son dəqiqələrində səslənir. 2015-ci ildə isə Lady Gaga öz müşayiəti ilə bu mahnıyla Bakıda keçirilən ilk Avropa Oyunlarının açılış mərasiminə rəng qatdı.
Fasilə
Oğlu Şonun dünyaya gəlməsindən sonra Con tamamilə uşağın və həyat yoldaşının qayğısına qalaraq, həmçinin məişət işləri səbəbi ilə kölgədə qalır. Onun pərəstişkarlar ordusu heyrətə gəlmişdi, bir çoxu bunu onun yaradıcı ölümü olduğunu düşünürdü və çox məyus olurdular. Yoko isə üzərinə ailə həyatının maddi tərəfini götürmüşdü: investisiya edərək, daşınmaz əmlak alaraq, birgə kapitalı artıraraq maliyyə işlərini aparırdı.
Beş il davam edən susqunluğunu Con Yoko ilə birgə yazdığı və nüfuzlu resenzentlər tərəfindən olduqca istehzalı və soyuq qarşılanan yeni Double Fantasy albomu ilə pozdu. Xüsusilə tənqidçilərdən birinin musiqiçiyə verdiyi "Yoko ilə evli olmayanları heç olmasa uzaqdan da olsa maraqlandıran bir şey alınanadək səsini kəssin" məsləhəti qulaqlarında cingildəyirdi.
9 oktyabr 1975-ci ildə Lennonun otuz beşinci doğum günündə Şon adlı oğlu dünyaya gəldi.
Sonsuza qədər birlikdə
Şübhəsiz ki, dahi Lennona mübtəla olmuş, hər bir şeyini təqlid edən Mark Çepmen də eyni fikirdə idi. Lennon həyat yoldaşı ilə yorucu səsyazmadan və çəkilişdən qayıtdığı zaman Nyu-Yorkda The Dacota otelinin qarşısında onu məyus etmiş kumirinə beş güllə atdı.
Faciəli xəbərlərdən sarsılan dünya yasa büründü. Bütün səhvlər və yaradıcılığındakı durğunluq unuduldu. Tənqidi qırx yaşlı musiqiçinin həyatının son həftələrini kədərləndirən albom birdən-birə görünməmiş populyarlıq qazandı, satışlar göyə qalxdı.
Dul qalmış Yoko Conun yaxınlığında qətlə yetirildiyi Mərkəzi parkın landşaftına tam uyğun gələn Strawberry Fields memorialının yaranmasına bir milyon dollar xərc çəkdi. Elə orada onun külünü səpələdi və hər il həyat yoldaşını sadiq pərəstişkarlarının əhatəsində yad edir.
9 oktyabr 1985-ci ildə, Nyu-Yorkda, Mərkəzi Parkda Yokonun satın aldığı 10000 m2 sahədə Con Lennonun 45-ci yaş günündə yaranmış Strawberry Fields Memorialı

John Lennon & Yoko Ono
One December night in 1980 at Roosevelt hospital after a long but ineffective direct cardiac massage doctor Stephan Lynn glanced wearily at the clocks and fixed the time of death: 23 hours 7 minutes. Waiting spouse was brought the news. The woman fell down on the floor and went hysterical. Her name was Yoko. His was John.
The audio system in the emergency room by fate was playing “All my loving”. “Close your eyes and I'll kiss you. Tomorrow I'll miss you”, - The Beatles were singing. The ABC employee who was there at the hospital after a car accident limped to the phone and feverishly gave the shocking news, which would shortly interrupt a football match broadcast.
Liverpool rebel
Intolerable and rebellious, sarcastic and ironic, little John was a real headache for his teachers and age-mates. As if he was afraid of nothing, there was neither rules no authorities to him. Though teachers admitted tomboy’s sharp mind, John studied worse than ever; he was seriously interested only in two objects – music and drawing. One of these hobbies became his whole life’s work.
Years later Lennon, starting a skiffle band Quarrymen, has laid the first rock into the history of the legendary rock band, which later made boom under name The Beatles. Nice looking guys, who wrote and played good music became idols all over the world. Fame entered their lives – with concerts, tours, big money, alcohol, drugs, sexual affairs… Intoxicated with the love of millions, which struck them, Lennon dared to say that they overtook Jesus Christ himself in popularity.
Child of the ocean
This is how name Yoko translates from Japanese, daughter of wealthy aristocrat, who provided her with prestigious education and residence in one of the richest and brightest cities of the world – New York. Material well-being did not keep Yoko from thinking about class inequality and other social issues, about unfairness of the universe. The girl searched for answers to bothering her questions and expression of her individuality in art. However, the public and critics could not understand her works. Being vulnerable as all people of art, suffering from the uselessness and insolvency, the artist tried to commit suicide several times and even underwent compulsory treatment in psychiatric clinic. And nevertheless she persistently continued to go the way which was bringing closer to a meeting of all her life.
Young Beatles
Yes!
John’s euphoria from wide popularity began to pass, giving way to doubts and discontent with his own works, which was more visibly gaining commercial character. Always being proud of his independence, he suddenly saw himself deceived, involved in process of heartless, nearly mechanized hit manufacture for demanding howling crowd. And yet, John has grown a lot and in scope of the talent even outgrew his colleagues. Now he wants to compose more serious music, to return his internal freedom. But what these aspirations and experiments will cost him and his guys? Will he lose friends, wealth and family well-being?
The musician was married and had a child at the moment. He actually had everything, what anyone can dream of. Does he really need these changes? All these reflections tortured him. He needed answers.
In such mood, wishing to clear his head Lennon once he walked in Indica gallery, where were expositions of an exotic Japanese girl, an avant-garde artist, famous for conceptual happenings and installations. With his usual light irony on the face John mindlessly walked around expositions, without stopping near them for long and thinking about their meaning. But a ladder with a magnifying glass hanging from it made him stop and burst in curiosity like a little boy. He climbed up steps and, having grasped a magnifying glass, directed it up. The word “Yes” came out from empty space. Lennon was shocked: this word echoed in his consciousness like a searched sign, an approval of the wish, like a call for an action!
That day he met a woman of his life. He did not know it then yet. With long black hairs, thick brows and thin lips, 7 years older than him and twice married Yoko was not exactly in his taste. Having made an evil joke about one of her exhibits, musician left, sinking back in his thoughts again. And she followed him with her gaze, carving out his image in her heart. “Finally, I found a man, who I will love”, - later Yoko wrote confidently in her diary.
Witch!
Feisty Japanese latched in Lennon with an iron grip. She started calling him, asking him out, sent short mysterious messages: “Breathe”, “Dance”…She wasn’t even embarassed to show up at his place, where he lived with his wife and child, and talk with him by phone at night for hours. They talked about topics bothering them both: art, human relationships, antimilitarism, social issues and the ways to solve them… At first, this weird artist made John confused, bordering with irritation. But the longer they communicated the more he got used to her, listened her assumptions, being imbued with them, admiring and growing into Yoko without noticing it himself. Having forgotten about spouses and kids, they became passionate lovers. Soon after Lennon’s wife caught them in bed together they officially divorced and committed their alliance.
John Lennon & Yoko
Being absolutely obsessed with this woman, Lennon needed her opinion in everything that was important to him. It got to the point when he started bringing her to repetitions, song recordings and by doing so violated a strict taboo, set by their collective: keep the creating process closed for others, and particularly for their women. Moreover, Yoko allowed herself to give musicians comments and advises regarding their job. Offended by unspeakable insolence and self-confidence of an unknown woman, the guys did not hide their frustration. All this offended John and made him distance himself from colleagues more and more.
When Beatles officially broke up, shocked and upset fans blamed Yoko in the collapse of the iconic band and named her a witch.
Make love, not war
A particular interest of public caused their touching idea, which they realized on their honeymoon at Hilton Amsterdam. Journalists, who were used to scandalous actions of famous couple were excited for provocative show: expected John and Yoko make love in front of everyone. But it did not happen. In a room full of light, decorated with fragrant flowers and anti-war posters with their own pictures, spouses were lying in white pajamas absolutely innocent on a big bed. They were giving interviews all day, talked with anyone who was concerned about hot socials topics and sang in support of peace and love. This act of protest against war in Vietnam had a huge response, and later just married couple repeated it at Queen Elizabeth Hotel in Montreal. John even wrote his famous song Give Peace a Chance, which became the worldwide pacifists movement anthem. Exactly with this song half year later over half million people came out protesting in Washington against war actions in Vietnam. Lennon was truly proud.
"Lying" demonstration in defence of peace. Amsterdam, "Hilton" hotel, 1969
It is known that John returned his medal to queen as a sign of protest for participation of Great Britain in Nigerian-Biafran conflict and supporting USA in Vietnam.
Another song that made him famous as a romantic-utopian was Imagine, written under impression from Yoko’s book “Grapefruit” and her childhood memories in Japan during World War II. Lennon sat at the white Steinway piano in bedroom of his Tittenhurst Park residence and sang about how simple and wonderful the world could be without politics, religions, wars. And Yoko was opening the blinds in the room, and the sunlight was dispersing the darkness, symbolizing hope and enlightenment. Since then the song takes the leading positions in charts of the most influential and well-known compositions. It is performed at the most important ceremonial events. So, in 1996 Stevie Wonder performed it at the closing ceremony of the Olympic Games in Atlanta. In the 2005th Madonna sang Imagine within the charity project to help victims of a tsunami in the Southern Asia. In the 2006th Peter Gabriel performed this composition at the opening of the XX Winter Olympic Games. Since 2006 Imagine sounds accompanying the last minutes of the passing year at Times Square Square in New York. And in 2015 Lady Gaga with own accompaniment decorated with this song the opening ceremony of the first European games in Baku.
Little Break
After their son Sean was born, Lennon went dark, fully dedicating himself to care about child and his wife, and also running household. Army of his fans was terrified, many people counted this as an artistic death and were deeply disappointed. And Yoko overtook on herself the financial part of family life: she was doing the counting, making investments, buying property, multiplying the mutual capital.
The silence, prolonged for five years, John interrupted with his new album Double Fantasy, composed together with Yoko, which was met by most powerful reviewers quite cold and acidly. Especially strong slap in the face was an advice of one critic to musician to “shut up until he had something to say that was even vaguely relevant to those of us not married to Yoko”.
October 9, 1975 in Lennon’s 35th birthday his son named Sean was born.
Together forever
Probably, the same opinion also had Mark Chapman, who was obsessed with Lennon's genius, imitating him in everything. Five bullets were fired by him in the idol who disappointed him near The Dacota hotel in New York when John together with the wife came back home after exhausting day of recording and shooting. The world, shocked by this tragic news sank into mourning. All the mistakes and delays in art were forgotten. The album, the critique of which marred 40 years old musician’s last weeks of life, suddenly became wildly popular, selling numbers skyrocketed.
Widowed Yoko spent million dollars on making a Strawberry Fields memorial, which was organically fit into Central Park’s landscape, not far from the place of John’s assassination. This is where she scattered his ashes and where she wakes husband surrounded by faithful admirers.
Strawberry Fields memorial, opened 9 October 1985, in John’s 45th birthday, on the 10000 square meters territory bought by Yoko Ono in Central Park, New York.