Nargis “Ekoklub”larla birlikdə AR Təhsil nazirliyinin nəzdində Respublika Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzi “Yaşıl Şəbəkə” hərəkatı çərçivəsində məktəblilər arasında ən yaxşı ekoloji instalyasiya hazırlanması üzrə müsabiqə təşkil etdi.
9 sentyabr – 5 oktyabr 2019-cu il tarixləri arasında Bakının Dənizkənarı Milli Parkında Nargis nəşriyyat evinin rəhbəri Ülviyyə Mahmudovanın təşəbbüsü ilə Nargis jurnalının komandasının təşkil etdiyi «Make the Earth Smile» adlı ekoloji sərgi keçirilmişdi. Bu gün Nargis jurnalı Azərbaycanda yeganə nəşrdir ki, ekoloji təşəbbüslər keçirir, ekoloji brendləri dəstəkləyir, təbii resurslara qənaət edir, həmçinin ətraf mühitə qarşı məsuliyyətli davranmağı aşılayır. «Make the Earth Smile» kompozisiyasına Azərbaycan rəssamları və heykəltəraşları tərəfindən müxtəlif tullantılardan hazırlanmış 13 art-instalyasiya daxil idi. Rəsmi açılışda IDEA təşkilatının təsisçisi, Nargis jurnalının “Ekologiya” mövzusuna həsr olunmuş 63-cü buraxılışının üz qapağının qəhrəmanı Leyla Əliyeva və Ülviyyə Mahmudova ilə bu təşəbbüsü müzakirə edən AR Təhsil naziri Ceyhun Bayramov iştirak etmişdilər. Beləliklə, layihəni dövlət məktəbləri ilə davam etdirmək ideyası yarandı.
Layihəyə 5 noyabr 2019-cu ildə start verilib və 2020-ci may ayına qədər davam edəcək. Layihədə 14 şəhər məktəbi iştirak edir: Respublika İncəsənət Gimnaziyası, İ.Əfəndiyev adına elitar gimnaziya, 291№li ekoloji lisey, T.İsmayılov adına 6№li məktəb-lisey, H.Əliyev adına lisey, Bülbül adına orta ixtisas musiqi məktəbi, Bakı Avropa liseyi, 169№li klassik gimnaziya, Bakı Slavyan Universitetinin Məktəb Lisey Kompleksi, Z. Əliyeva adına lisey, Bakı Oksford məktəbi, 189-190№li orta məktəb, T. Həsənov adına 23№li məktəb, 200№li məktəb-lisey kompleksi. Hərəkatın təşəbbüskarları digər məktəblilərlə birlikdə instalyasiyalar üçün ideyalar düşünən və yenidən emal olunan materiallardan müxtəlif fiqurlar hazırlayan ekoklubların iştirakçılarıdır. Hazırlıq mərhələsində məktəblilər məişət tullantılarının qlobal problemləri, utilizasiyanın və təkrar emalın kreativ həlləri ilə tanış olublar. 24 yanvar tarixində 189-190№li məktəbdə təqdimat keçirildi və məşhur rəssamların mühazirələri başladı. İlk master-klassı rəssam Rəşad Ələkbərov keçirib.
Bənzər master-klasslar və plastik tullantıların təkrar emalı üzrə ekoloji dərslər hər həftə aparılacaq. Məktəbin təyin etdiyi ən yaxşı iş əsas müsabiqədə iştirak edəcək. Müsabiqənin jüri heyəti başda Ülviyyə Mahmudova olmaqla Nargis jurnalının komandası, AR Təhsil nazirliyinin nümayəndələri, Respublika Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzinin direktoru Firuzə Sultanzadə, Rəşad Ələkbərov, həmçinin digər rəssam və heykəltəraşlardan ibarətdir. Qalibin işi Bakı Dənizkənarı Milli Parkında yerləşdiriləcək.
Layihənin məqsədi böyüyən nəslin diqqətini ətraf mühitin mühafizəsi ilə bağlı aktual problemlərə cəlb etməkdir.

Nargis совместно с «Экоклубами» в рамках движения Yaşıl Şəbəkə («Зеленая сеть»), действующего при Республиканском центре развития детей и молодежи Министерства образования АР, запустил конкурс среди школьников на лучшую экологическую инсталляцию.
С девятого сентября по пятое октября 2019 года на Бакинском приморском бульваре проходила экологическая выставка Make the Earth Smile, организованная командой журнала Nargis по инициативе главы Издательского дома Ульвии Махмудовой. На сегодняшний день журнал Nargis – единственное издание в Азербайджане, которое проводит экологические инициативы, поддерживает экологические бренды, экономит природные ресурсы, а также популяризирует ответственное отношение к окружающей среде. В экспозицию Make the Earth Smile вошли 13 арт-инсталляций, созданные азербайджанскими художниками и скульпторами из отходов различных отраслей производства. На официальном открытии присутствовали учредитель IDEA, героиня обложки 63-го номера журнала Nargis, посвященного теме «Экология», Лейла Алиева, и Министр образования АР Джейхун Байрамов, который обсудил эту инициативу с Ульвией Махмудовой. Так появилась идея продолжить проект с участием государственных школ Баку.
Проект стартовал 5 ноября 2019 года и продолжится до мая 2020 года. В нем участвуют 14 городских школ: Республиканская гимназия искусств, элитарная гимназия им. И.Эфендиева, экологический лицей №291, школа-лицей №6 им.Т.Исмаилова, лицей им.Г.Алиева, средняя специальная музыкальная школа им. Бюльбюля, Бакинский европейский лицей, классическая гимназия №160, лицей при Бакинском славянском университете, лицей им. З.Алиевой, Бакинская оксфордская школа, средняя образовательная школа №189-190, средняя образовательная школа №23 им. Т.Гасанова, школьно-лицейный комплекс №200. Инициаторами движения являются участники экоклубов, которые совместно с другими школьниками разрабатывают идеи инсталляций и создают скульптуры из вторично используемых материалов. В ходе подготовительного этапа школьники ознакомились с глобальными проблемами загрязнения бытовыми отходами и креативными решениями утилизации и вторичного использования. 24 января в 189-190 школе начались показательные презентации и лекции известных художников, первый мастер-класс провел художник Рашад Алекперов.
Подобные мастер-классы и экологические уроки вторичного использования пластиковых отходов будут проходить каждую неделю. Работа, которую школа признает лучшей, примет участие в основном конкурсе, жюри которого составят команда журнала Nargis во главе с Ульвией Махмудовой, представители Министерства образования АР, директор Республиканского центра развития детей и молодежи Фируза Султан-заде, Рашад Алекперов, а также другие художники и скульпторы. Работа победителя будет размещена на Бакинском приморском бульваре.