“Cartier” Madridin qəlbində son yüksək zərgərlik kolleksiyası “Beautés du Monde”un təqdimatını qeyd edir.
Zinət Evini İspaniya ilə uzunmüddətli dostluq və sədaqət tarixçəsi bağlayır. Bu tarixçə 1904-cü ildə kral XIII Alfonsonun “Cartier” brendini rəsmi tədarükçü kimi kral orderi ilə təltif etdiyindən sonra başlayıb. Zinət Evinin arxivlərində 1920-ci ildə kraliça Viktoriya Yevgeniya üçün hazırlanmış və bu gün kraliça Letisiyanın taxdığı diademanın fotosu saxlanılır. 1927-ci ildə İspaniya məhkəməsinin üzvü tərəfindən əldə edilmiş əsrarəngiz saat hazırda “Cartier” kolleksiyasının bir hissəsidir.
O vaxtdan etibarən “Cartier” bütün İspaniyada parlayır. 1977-ci ildə Kalye-de-Serranoda “Les Must de Cartier” ticarət nöqtəsi açılıb və 1990-cı ildə məhz bu küçədə butik açılıb, 2003-cü ildə isə bu dəbdəbəli ticarət rayonunun qəlbindəki daha geniş guşəyə köçürülüb.
“El Arte de Cartier” sərgisi 2012-ci ildə “Museo Thyssen-Bornemisza” muzeyində “Cartier” kolleksiyasından 400-dən çox eksponat təqdim etmişdi. 2021-ci ildə Zinət Evi Madridin El-Retiro parkında “Casa de Vacas” mərkəzində öz dizayn pavilyonunu açıb: dizayna həsr edilən ekspozisiya ziyarətçilər üçün 3 həftə müddətinə davam etmişdi. Bu arada “Cartier”in “Galeria Canalejas” butiki Madridin yeni lüks, qastronomik nöqtəsində açılıb.
“Beautés du Monde High Jewellery” kolleksiyası Zinət Evinin gözəlliyin müxtəlifliyinə heyranlığını tərənnüm edir. Bu onu göstərir ki, “Cartier” gözəlliyi - dizayn, xətlərin gərilməsi, geometriya və abstraksiya vasitəsi ilə ötürülən təxəyyül ilə daha da qüvvətləndirməklə ona necə valeh olmağı yaxşı bilir.
The Exhibition, by Jaime Hayon
Victor et Simon © Cartier
Dünyanın gözəlliyini onu mühafizə etməklə izləmək və ən başlıcası, daim onu zənginləşdirmək: bu, Zinət Evinin fəlsəfəsinin hər zaman aşıladığı yüksək arzusudur. Sonuncu “Beautés du Monde High Jewellery” kolleksiyası buna imkan yaradır, sonradan onu dizayn, xətlərin gərilməsi, geometriya və abstraksiyaya keçən təxəyyüllə bəzəmək üçün “Cartier”in gözəlliyin müxtəlifiliyinə valehliyinin və “Cartier”in gözəlliyi seyr etmək dərəcəsinin sübutuna xidmət edir: parlaq boyunbağı boyunca qıvrılan mərcan rifi ilanlarları; geometrik matrisaya çevrilən iquana dərisi; kaleydoskopik halqanı üzə çıxaran çin pazlı.
İyunun 13-də “Cartier” Madriddə bu yeni kolleksiyanı onun parlaq dəbdəbəsini doğruldan şəraitdə açır. Sərgi “Beautés du Monde” kolleksiyasının birinci fəslinin 100-ə yaxın əşyasını, həmçinin “High Jewellery”, “Cartier Tradition” və “Haute Horlogerie” işlərinin nümunələrini təqdim edir. “Cartier” səhnə quruluşu üçün Səfirliyi – iki memar - ingilis B.S.Brayant və Madrid əsilli Luis Blanko-Solerin brutalist ruhunda olan radikal arxitekturanı seçib. Modernizm nümunəsi olan bu dairəvi konstruksiya arena formasından ilhamlanıb. Daxili həyətda fontan yerləşir, fasadın pəncərələri isə ənənəvi olaraq matadoru öküzdən qoruyan burladeronu xatırladır. 1966-cı ildə tamamlanan bina 2009-cu ilə qədər boş qalıb. İrsi qorumağa can atan “Cartier” Zinət Evi binanı tam təmir edib və o bu hadisə üçün nəhayət qapılarını açıb.
Səhnə qrafikasını “Cartier” madridli rəssam və dizayner Hayme Hayona etibar edib. İşıq mənbəyi ətrafında qurulan bu ardıcıllıqda rəng hər yerdə özünü göstərir, fəzanı bölən girdə tağların dizaynı mükəmməldir. Araşdırma etməyə, “Beautés du Monde” kolleksiyasını kəşf etməyə dəvət edən unikal səyahət.
Palacio de Liria
François Goizé © Cartier
Dünya gözəlliklərinin daha yaxşı bölüşmək üçün onun bütün formalarının müşahidəsi – iyunun 14-də “Cartier”in yeni yüksək zərgərlik kolleksiyası - “Beautés du Monde” şərəfinə keçirilən eksklüziv qəbulun mövzusu belə idi.
Gecə üçün dəbdəbəli fon qismində “Palacio de Liria” sarayı seçilmişdi. XVIII əsrə aid bu tarixi incəsənət məkanı İspaniyanın ən görkəmli ailələrdən biri olan XIX hersoq Albanın rezidensiyasıdır və bu yeni kolleksiya üçün yaradılan gözəlliyin müxtəlif interpretasiyalarına öz zəngin tarixi və gözəlliyini əlavə edib.
Unudulmaz tədbirə “Cartier” tərəfindən bu hadisəni qeyd etmək üçün dəvət alan Zərgərlik Evinin bir çox dostları arasında Qolşifte Farahani, Mariyakarla Boskono, Yara Şahidi, Vanessa Kirbi, JISOO, Byanka Brandolini, Virjini Efira, Emma Çemberlen, Milena Smit, Byanka Li, Florens Kasumba, Tara Emad və Kimberli Enn Voltemas da var idi.
Saray ziyarətindən sonra qonaqlar dizayner Arno Mayar və Alvaro Kastexon tərəfindən yaradılan “Maison Alvarno” kutyur şousunu da izləyə bildilər.
“Cartier”in prezidenti və baş direktoru Siril Vinyeron tərəfindən açıq elan edilən şam yeməyi üç Mişlen ulduzuna sahib ispaniyalı şef-aşpaz Xesus Sançes tərəfindən hazırlanmışdı. Gecə daha sonra xoreoqraf Blanka Linin çıxışı və səhərə qədər davam edən “Black Eyed Peas”in konserti proqramı ilə davam etdi.

In the heart of Madrid, Cartier is celebrating the launch of its latest High Jewellery collection, Beautés du Monde.
The Maison is linked to Spain through a long history of friendship and loyalty. It began in 1904, when King Alfonso XIII awarded Cartier with a royal warrant as an official supplier. The Maison's archives contain a photograph dating back to 1920 of a tiara made for the queen Victoria Eugenia, worn today by the queen Letizia. A mystery clock acquired in 1927 by a member of the Spanish court is now part of the Cartier Collection.
Since then, Cartier has shone throughout Spain. In 1977 a “Les Must de Cartier” point of sale was opened on Calle Serrano, and it was on this same street that another boutique opened in 1990; before moving to a more spacious area in the heart of this luxury shopping district in 2003. The El Arte de Cartier exhibition was presented in 2012 at the Museo Thyssen-Bornemisza with over 400 pieces from the Cartier Collection. In 2021, the Maison inaugurated its Pavilion of Design at the Casa de Vacas centre in Madrid's El Retiro park: a pop-up dedicated to design that was open to the public for three weeks. Meanwhile, a Cartier boutique was opened in Galeria Canalejas, Madrid’s new location for luxury and gastronomy.
The Beautés du Monde High Jewellery collection attests to the Maison’s wonder at the diversity of beauty. It shows that Cartier knows how to admire beauty in order to better enhance it through a vision that is translated by the design, the tension of lines, geometry or abstraction.
The Exhibition, by Jaime Hayon
Victor et Simon © Cartier
Looking at the beauty of the world, preserving it and above all enriching it: this is a passion that has never ceased to imbue the Maison's philosophy. The latest Beautés du Monde High Jewellery collection contributes to this, serving as a testament to Cartier's wonder at the diversity of beauty and the extent to which Cartier is able to admire beauty, to then embellish it with a vision that translates into design, the tension of lines, the geometry or abstraction: a coral reef snakes along a flamboyant necklace; the skin of an iguana turns into a geometric matrix; a Chinese puzzle reveals a kaleidoscopic ring.
From 13th June in Madrid, Cartier reveals this new collection, in a setting that lives up to its shining light. An exhibition reveals the roughly 100 pieces of the first chapter of the Beautés du Monde collection, as well as a selection of pieces from High Jewellery, Cartier Tradition and Haute Horlogerie. For the mise en scène, Cartier has chosen the Embassy, a radical piece of architecture in the Brutalist vein from two architects, English WS Bryant and Madrid native Luis Blanco-Soler. A reference of modernism, this round construction was inspired by the form of arenas. Its interior courtyard features a fountain, and its façade windows resemble burladeros, which traditionally offered protection to a matador from the bull. Completed in 1966, the building was unoccupied until 2009. Committed to the preservation of heritage, the Maison undertook the entire renovation of the building, which is opening its doors at last for this event.
Cartier entrusted the scenography of the event to the Madrid artist and design Jaime Hayon. In this succession built around a well of light, colour is omnipresent, the design pure, which rounded arches that break up the space. A singular experience that invites exploration, and the discovery of the Beautés du Monde collection.
Palacio de Liria
François Goizé © Cartier
Observing the beauty of the world in all its forms, in order to better share it – this was the theme of an exceptional reception held on June 14th to celebrate Cartier’s new High Jewellery collection, Beautés du Monde.
For the evening, the prestigious Palacio de Liria was transformed into a sumptuous backdrop. This place of art and history, dating from the 18th century, is the residence of the XIX Duke of Alba, one of Spain’s most preeminent families and it added its rich history and splendour to the various interpretations of beauty created for this new collection.
The unforgettable event was attended by many Friends of the Maison, invited by Cartier to mark the occasion, including Golshifteh Farahani, Mariacarla Boscono, Yara Shahidi, Vanessa Kirby, JISOO, Bianca Brandolini, Virginie Efira, Emma Chamberlain, Milena Smit, Blanca Li, Florence Kasumba, Tara Emad and Kimberley Anne Woltemas.
Following a visit of the property, the guests attended the Haute Couture show of the Maison Alvarno, created by the designers Arnaud Maillard and Alvaro Castejon.
The dinner, opened by Cyrille Vigneron, President and CEO of Cartier, was created by Spanish chef Jesús Sánchez, who holds three Michelin stars. This was followed by a performance from choreographer Blanca Li, and a concert by Black Eyed Peas that continued into the early hours.