Novruz – Azərbaycan xalqı üçün baharın başlanmasını və təbiətin yenilənməsini ifadə edən ən sevimli və vacib bayramdır. O, baharın ilk günlərində 20-21 martda qeyd olunur və onun kökü qədim zamanlara gedib çıxır. Bu gözəl və şən ənənələrlə dolu və bütün ay boyu davam edən bayramdır.
“Four Seasons Hotel Baku” həmişə Novruzu xüsusi olaraq qeyd edir və bu il də istisna olmadı: “Azərxalça” ilə əməkdaşlıq çərçivəsində Azərbaycanın kökləri və mədəniyyətinin böyük hissəsinə hörmətin təcəssümü kimi otelin tam mərkəzində əl işləri olan xalçalardan instalyasiya təqdim edilmişdir.
Azərbaycanda xalq yaradıcılığının ən geniş yayılmış növlərindən biri xalça incəsənətidir. Uzun müddət ərzində yaşlı nəsil xələflərinə xalçaçılığın sirlərini ötürmüşdür, axı o zamanlarda xalça toxumaq bacarığı praktiki olaraq hər xanım üçün vacib idi.
Buna görə də, Azərbaycan dünyada xalçaçılığının ən qədim mərkəzlərindən biri hesab olunur. 2010-cu il noyabrın 17-də Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə UNESCO Azərbaycanın xalçaçılıq incəsənətini UNESCO-nun qeyri-maddi irsinin reprezentativ siyahısına daxil etmişdir.
Müasir Azərbaycanda xalçaçılıq artıq 100 yaşını haqlamaqda olan “Azərxalça” təşkilatı ilə əlaqəlidir.
“Xalçaçılıq ənənələrinin qorunması “Azərxalça”nın əsas missiyalarından biridir. Təqdim olunan instalyasiyanın əsas ideyası xalçalara və milli ənənələrə diqqətli yanaşma, həmçinin xalça istehsalının qalıqlarının istifadəsidir – onlardan Novruz bayramı üçün yumurta fiqurları hazırlanıb. Dayanıqlı ekoloji istehsal ideyası da bizim fəaliyyətimizin prioritet hissəsidir”, - “Azərxalça”nın kreativ direktoru Əsmər Abdullayeva deyir.
Müasir rəssam və heykəltəraş Çingiz Babayevin instalyasiyasının əsas qayəsi Azərbaycanda unikal ənənəvi xalçaçılığın qorunması və inkişafıdır. Mumdan hazırlanmış əllərin tutduğu bükülmüş xalçalar milli ənənələr və köklərdən söhbət getdikdə daim mövcud olmalı qayğını ifadə edirlər.
İnstalyasiyanın ikinci hissəsi Novruz bayramının ənənələrindən birindən – boyanmış yumurtalardan ilham alıb. Hər ilin mart ayı bayram ərəfəsində ailələr bir yerə toplanır və bişmiş yumurtaları tərəvəzlərdən, meyvələrdən və hətta qəhvədən alınan təbii rənglərlə boyayaraq incəsənət yaradırlar. Bundan sonra yumurtalar bayram süfrəsinin gözəl bəzəyinə çevrilir.
“Azərxalça”nın ustalar komandası xalçaların qalıqlarına ikinci həyat verib, 100% emal olunmuş yundan Novruz üçün rəngarəng yumurtalar hazırlayıblar.
İdeyalarını müasir incəsənət üzərindən ifadə etməyə çalışan Çingiz Babayev eksperimentlərini davam etdirir. Onun əsərləri Bakı Müasir İncəsənət muzeyində və Londondakı Madam Tüsso muzeyində təqdim olunur.
O, dünya üzrə 100 000, öz ölkəsində isə 100 ən yaxşı sənətkar siyahısına daxildir.
Otelin baş direktoru Bob Suri öz düşüncələrini bölüşür: «Biz “Azərxalça” ilə əməkdaşlıqdan qürur duyur,həmçinin Novruz bayramının tarixindən otelimizin qonaqlarına bu cür fərqli və xüsusi üsullarla söz açaraq yerli ənənələri yaymaq imkanı əldə etməyimiz ilə fəxr edirik. İnstalyasiya oteldə martın 31-nə qədər qalacaq. Bizhəm qonaqlarımızı, həm də bütün bakılıları otelimizə baş çəkməyə və bu gözəl incəsənət əsərindən zövq almağa dəvət edirik».
“Azərxalça” ilə maraqlı əməkdaşlıq otelin əsas restoranı – Zafferanoda davam edir. Bazar günü martın 20-də, bayram brançı zamanı, “Azərxalça” xalçaçılığa həsr olunan xüsusi guşəni təqdim edəcək. Burada qonaqlar bu xalq yaradıcılığının bir hissəsi olmaq və öz əlləri ilə xalça yaratmaq imkanını qazanacaqlar.
Branç 12:00-dan 15:00-a qədər keçiriləcək və əvvəlcədən bron etmək tələb olunur. Öncədən bron etmək üçün əlaqə məlumatları:

Novruz is the most favorite and important holiday of the Azerbaijani people, which marks the beginning of spring and renewal of nature. It is celebrated on the first day of spring, March 20-21 and its origin dates back to ancient times. It is the holiday that has an ongoing celebration throughout the whole month, filled with beautiful and fun traditions.
Four Seasons Hotel Baku always celebrates Novruz in a special and unique way and this year is no exception. This year, in collaboration with Azerkhalcha, Four Seasons Hotel Baku paid tribute to this enormous part of Azerbaijani roots and culture by presenting an installation out of handmade carpets in the center of the Hotel’s lobby.
One of the most common types of folk art in Azerbaijan is carpet art. For a very long time, the older generation passed on the basics of carpet weaving to their descendants, and back in the days the ability to weave carpets was mandatory for almost every young lady.
Therefore, Azerbaijan is considered one of the world’s most ancient centers of the carpet weaving industry. UNESCO has inscribed the Azerbaijani art of carpet weaving into the Representative List of UNESCO’s Intangible Cultural Heritage of the World on November 17, 2010 by the initiative of the First Vice President of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva.
In modern Azerbaijan carpet art & weaving is closely connected with Azerkhalcha organization, which is already about 100 years old.
“Preserving the traditions of carpet weaving is one of the main missions of Azerkhalcha. The main idea of the presented installation is respect for carpets and national traditions, as well as the use of waste from the production of carpets from which Novruz eggs are made. The idea of sustainable production is also a priority part of our work” - says Creative Director at Azerkhalcha, Asmar Abdullayeva.
The main idea of the installation by the prominent contemporary artist and sculptor Chingiz Babayev is to preserve and develop the unique traditional carpet weaving in Azerbaijan. The rolled carpets held by sculptured hands made of wax represent the care that should always be there when it comes to national traditions and roots.
The second part of the installation was inspired by one of Novruz holiday’s traditions: colored eggs. Every March families get together before the celebration and create art by coloring boiled eggs with natural paint that comes from vegetables, fruits and even coffee. The eggs then become a beautiful piece of décor on the festive table.
The team of Azerkhalcha’s craftsmen gave a second life to the carpet leftovers and made colorful Novruz eggs out of 100% recycled wool.
Seeking to express his ideas through modern art, Chingiz Babayev never stops experimenting. His art pieces are presented in the Baku MOMA, wax figures for the Madame Tussauds London.
He is ranked among the Top 100,000 globally, and among the Top 100 in the country.
The General Manager, Bob Suri shares his thoughts: - “We, here at Four Seasons Hotel Baku, are extremely proud to have an opportunity to collaborate with Azerkhalcha and continue cultivating local traditions and artists by telling the story about Novruz celebration to our hotel guests. The installation will be displayed at the Hotel until 31st of March and both our guests and all Bakuvians are welcomed to visit the hotel and enjoy this beautiful art piece.”
The exciting collaboration with Azerkhalcha continues at the Hotel’s main restaurant – Zafferano. On Sunday, March 20th during the festive Novruz Brunch Azerkhalcha will showcase a special corner dedicated to carpet waving where guests will be able to become part of this beautiful national folk art and learn how to create a carpet.
The brunch will be held between 12 pm and 3 pm and requires prior reservations which can be made through below contact details: