Əziz Oxucu, bu sətirləri yazarkən anidən fikrə getdim – gör nə vaxtdır ki, səninlə səmimi qəlbdən kitablar, ya da başqa şeylər haqqında ünsiyyət qurmurduq... Hər birimiz qəribə 2020-ci ildən öz dərsini aldı. Necə deyərlər, daha əvvəlki kimi olmayacağıq. Kimsə öz ev fəzasını, yaxınları ilə münasibətlərini, işə münasibətini başdan ayağa nəzərdən keçirdi. Hamı müəyyən dərəcədə bədən və sağlamlığa qarşı münasibətlərində dəyişikliklər etdi. Hə, bir də bilirsiniz, nə? Biz daha çox oxumağa başladıq! Sadəcə çox yox, daha çox! Sosial şəbəkələr oxunan əsərlərin icmalı ilə bərq vurur, kitab mağazalarının kuryerləri kitab sifarişlərini şəhər boyu güclə çatdırırlar, kiçik kafelərin masaları, park skamyalarını yalnız qəhvə içkiləri deyil, yeni kitablar da bəzəyir. Belə gözəl xəbərə sevinməmək mümkün deyil, elə buna görə də, məmnuniyyətlə, mən yeni kitablarla birlikdə icmal məqalələrimin dünyasına qayıdıram.
2021-ci il böyük ümidlər ilidir, həm oxucuların yeni nəşrlərə marağı, həm də bütün dünya ictimaiyyətinin vaksinlə xilas olması baxımından. İkinci bənd üzrə mən usta deyiləm, amma birinci ilə bağlı sizə bəzi şeyləri danışmaqdan şərəf və sevinc duyuram.
“SƏMƏRQƏNDƏ GEDƏN EŞELON”, Gözəl Yaxina
Kitab 1923-cü ildə yüzlərlə sahibsiz uşağın Kazandan Səmərqəndə evakuasiyasından söz açır. Onların 6 həftəlik təhlükəli və üzücü səyahəti haqqında.
Gözəl xanım “Böyük kitab” və “Yasnaya Polyana” (Rusiya və beynəlxalq ədəbiyyat mükafatları) kimi nüfuzlu mükafatlar sahibi olduğu üçün onun üçüncü romanını bu ilin ən gözlənilən yeni kitablarına aid etdik. Lakin tarixçi Qriqoriy Sidenkov müəllifin Eşelonu kitab mağazalarında görünməsi ilə Yaxinanı plagiatda ittiham etdi. Kitabın işıq üzü görməsi ətrafındakı qalmaqal barədə Qalina Yuzefoviç maraqlı yazı yazıb, “Kitab bazarı” podkastının dinləyiciləri onu yaxşı tanıyır. Sənədli mənbələr – kəndlilərin məktubları, tarixçilərin əsərləri, uşaq evlərindən sənədlər və sair romanın əsasını təşkil edir. Bir şey aydındır – Yaxina bizim müasir dövrümüzün ən güclü müəlliflərindəndir və şübhəsiz ki, biz onun yeni romanını oxuyacağıq.
“KLARA VƏ GÜNƏŞ”, Kadzuo İsiquro
Bu yeni kitabı səbirsizliklə gözləyirəm. Fəxri mükafatı, ədəbiyyat üzrə Nobel mükafatını aldıqdan sonra “Klara və günəş” müəllifin ilk əsəridir. Yeni anti-utopiyada Kadzuo bizə qeyri-adi müşahidə qabiliyyətinə malik, dünyanı vitrindən öyrənən qız-androidin tarixçəsini danışır. Həm də o, texniki mənşəyinə rəğmən, insani hissləri keçirə bilir. Maraqlıdır ki, İsiquro əvvəlcə kitabın uşaqlar üçün yazılmasını nəzərdə tutmuşdu, lakin süjeti doğmalarına danışdıqdan və onların qəribə baxışlarını dəyərləndirdikdən sonra, niyyətini dəyişir. Yapon mənşəli britaniyalı müəllifin yeni kitabını 2015-ci ildən səbirsizliklə gözləyən pərəstişkarlar artıq Klara haqqında orijinalda oxumağa axın ediblər. Rus dilinə tərcüməsi aprelin sonunda gözlənilir.
“NARAHATLIQ TERAPİYASI”, Devid Brens
Bir qədər şəxsi yüksəlişimiz barədə. Nə qədər olmasa da, bu il varlığın olduğu kimi qəbul edilməsi ilə bərabər, həm də çox sayda həyəcan gətirdi. Çox yaxşıdır ki, hətta ÜST-ə inam sarıdan suallar yaranan dünyada bizə dərmansız daxili narahatlığın öhdəsindən gəlməyə yardım edən kitablar işıq üzü görür. Kitabın müəllifi – Devid Berns - tibb elmləri doktoru, Stenford universitetinin Tibb məktəbinin psixiatriya və davranış elmləri kafedrasında adyunkt-professoru, koqnitiv terapiyanın banilərindən biridir. O iddia edir ki, həyəcanlı halların əsasında bizi zəiflədən irrasional etiqadlar durur və bizə həyəcanların səbəbini anlamağa, neqativ düşüncələrin öhdəsindən gəlməyə və qorxularımızı geridə buraxmağa yardım edəcək 40 sadə və effektiv texnika təklif edir. Berns özü yazır ki, hər zaman özünü xoşbəxt hiss etməyi mümkün hesab etmir və hətta buna can atmağın lazım olduğuna əmin də deyil: “Həyat streslərlə dolu ola bilər, hər birimiz zaman-zaman özümüzə şübhə və narahatlıq dövrü yaşayırıq. Əhvalınızın əzablı dəyişkənliyinin öhdəsindən gəlmək üçün alətlərə malik olduğunuzu bilmək vacibdir. Odur ki, onlardan qorxmaq və ya onların hiylələrinə uymaq lazım deyil”.
“MÜQƏDDƏS TORPAQ”, Barak Obama
Orijinalda kitab 2020-ci ilin noyabrında nəşr olunub və elə ilk sutka ərzində yalnız ABŞ və Kanadada 890 000 tirajla yayılıb – istənilən nəşriyyat evi üçün rekord bir göstəricidir. Lakin rusdilli oxucu onun tərcüməsini yalnız 2021-ci ildə əldə edə biləcək. Hələ ikinci prezidentlik müddətinin sonunda Obama Ağ Evdəki həyatı ilə bağlı xatirələrini təsvir edəcəyinə söz vermişdi. Artıq heç bir şübhə yoxdur ki, 44-cü prezidentin etirafları bütün prezidentlərin memuarları arasında ən çox satılan olacaq. ABŞ-ın sabiq və ilk qaradərili prezidentinin, Nobel mükafatı laureatının, beynəlxalq arenada ən çox ehtiyac duyulan məruzəçilərdən birinin Putin, Ərdoğan, Merkel, Kemeron, Sarkozi və digər dünya liderləri haqqında nə düşündüyü hamıya maraqlıdır.
Ekskursumuzu başa vuraraq Rebekki Makkayın artıq Pulitser mükafatı finalçılarının siyahısına daxil olan və çox sayda həm pozitiv, həm də neqativ rəylər toplayan “Bİz İnanmağı bacarırdıq” kitabını qeyd etməyə bilmərəm. Ümumilikdə isə, artıq bahardır – Turgenev, Nabokov, Rey Bredberi və ya baharın rəssamı – Van Qoqun dostlarına məktublarını yenidən oxumaq üçün yaxşı bəhanədir.

Dear Reader, I write these lines and fade in a moment - how long haven't ve talked heart-to-heart about books, and more... Each of us has learned a lesson from the strange 2020. As they say, we will never be the same. Some has completely reconsidered their home environment, their relationship with family, attitude to work. Everyone made changes in communication with their body and health one way or another. And you know what else? We started reading more! Not just more, but even more! Social networks are bursting with reviews of the works read, bookstore couriers barely have time to deliver book orders around the city, café tables, park benches, are flaunted not only with coffee drinks, but also with new books. Such adorable news cannot but please, that is why, with this joy, I return to the world of my columnist articles along with book updates.
2021 is famous for laying great hopes, both on the part of readers regarding new editions, and on the part of the entire world community regarding vaccine rescue. I am not a master of the second point, but on the first one I have the honor and joy to share something with you.
"ECHELON ON SAMARKAND", Guzel Yakhina
The book tells about the evacuation of hundreds of street children from Kazan to Samarkand in 1923. A six week long dangerous and exhausting journey.
Since Guzel khanum is already the laureate of prestigious awards, such as The Big Book and Yasnaya Polyana (Russian and international literary prizes), her third novel was attributed to the most expected novelties of this year. However, the historian Grigori Tsidenkov managed to accuse Yakhina of plagiarism literally at the same time as her Echelon arrived to bookstores. Galina Yuzefovich writes interestingly about the scandal surrounding the release of the book - listeners of the Book Bazaar podcast are familiar with her. Anyway, the novel is based on documentary sources: letters from peasants, works of historians, documents from orphanages, etc. One thing is obvious - Yakhina is one of the strongest authors of our time, and we will definitely read her new novel.
"KLARA AND THE SUN", Kazuo Ishiguro
I look forward to this novelty. "Klara and the Sun" was the author's first work after receiving an honorary award, the Nobel Prize in Literature. In the new dystopia, Kazuo tells us the amazing story of an android girl who learns the world from a showcase, possessing incredible observational abilities. And despite her technical origins, she can feel human feelings. It is noteworthy that Ishiguro initially considered writing it as a children's book, but having told the plot to his relatives and having assessed their strange look, he nevertheless revised his intention. Fans who have been waiting for the novelties of the British author of Japanese descent since 2015 have already rushed to read about Klara in the original. In the Russian translation, the book is expected by the end of April.
"WHEN PANIC ATTACKS", David Burns
A little about our personal growth. Nevertheless, this year, with all the acceptance of being as it is, brought a lot of anxiety as well. In a world where even the confidence in WHO raised some questions, it's great that there are books coming out that help deal with internal worries without medicine. The author of the book is David Burns, Doctor of Medical Sciences, Honorary adjunct professor emeritus in the Department of Psychiatry and Behavioral Sciences at the Stanford University School of Medicine, one of the founders of cognitive therapy. He argues that anxiety is based on irrational beliefs that make us vulnerable and offers us 40 simple and effective techniques that will help us understand the causes of anxiety, cope with negative thoughts and overcome our fears. Burns himself writes that he does not think that it is possible to feel happy all the time, and is not even sure that this should be pursued. “Life can be full of stress, and we all have periods of self-doubt and anxiety from time to time. It is important to know that you have the tools to cope with painful mood swings, so you should not be afraid of them or succumb to their tricks”.
"A PROMISED LAND", BARACK OBAMA
In the original, the book was released in November 2020, and in the very first day it sold 890,000 copies only in the USA and Canada - a record for any publishing house, but the Russian-speaking reader will be able to buy it in translation only in 2021. Obama promised to describe memories from his life in the White House at the end of his second term. And there is no doubt that the revelations of the 44th president will be the best-selling in history of all presidential memoirs. Everyone is interested in what the former, and the first black President of the United States, a Nobel laureate, one of the most demanded lecturers in the international arena thinks about Putin, Erdogan, Merkel, Cameron, Sarkozy, and other world leaders.
Finishing our tour, I can't help but mention the book "The Great Believers" by Rebecca Makkai, which has already been included in the list of Pulitzer Prize finalists and has collected many living, both positive and not very feedbacks. Well, in general, spring is always a good reason to reread Turgenev, Nabokov, Ray Bradbury or Letters to the friends of the spring artist himself - Van Gogh.