Hər birimizin bu yay keçən ilə nisbətən kitab oxumaq üçün daha çox vaxtımız var. Öncədən deyim ki, bu gün sizə qarşılaşdığımız pandemiyanın aspektləri haqqında bəhs etməyəcəm, ya da xatırlatmayacam – çünki bu haqda yetərincə eşidib və görmüsünüz. Mən sizin fikrinizi bir az yayındırmaq və yay məşğuliyyətlərinizin siyahısını doldurmaq üçün buradayam. Oxucum üçün yay kitablarının siyahısını hazırlayarkən 2020-ci ilin gözlənilən bədii debütlərlə dolu kitablarının üzərindən keçib bir qədər yaddaşımı təzələdim. Bu səbəblə mütləq bu ilin ən populyar və ən çox satılan kitablarına toxunacağıq, sonra isə əbədi, yüngül kitablar yazan əsl liriklərin yay mövsümünə qərq olacayıq.
2020-ci ilin gözlənilən bir çox yeni kitabları mart ayında buraxılıb. Qarşımıza çıxan ilk kitablardan biri Marqaret Etvudun ilk dəfə 1985-ci ildə dərc olunmuş "Xidmətçinin hekayəsi" kitabının davamı oldu. Tənqidçilər Etvudun otuz ildən sonra anti-utopiyaya ən yaxşı formada geri döndüyünü yazırlar.
Daha bir səs salan debüt çıxış 2020-ci ildə Gilyermo Del Toronun oldu. "Panın labirinti" filmini o artıq çəkib, ancaq ilk dəfədir ki, Korneliya Funke ilə müştərək müəllif olaraq kitab yazır. Gilyermo Korneliyadan filmi nəql etmədən yazmağı xahiş edib, çünki film onun fikrincə onsuz da mükəmməl alınıb. Buna görə də Korneliya kitaba filmdəki hadisələrdən əvvəldən bəhs edən on epizodu əlavə edib.
2020-ci ilin yenilikləri sırasına The New York Times jurnalının motivasiya bestseller silsiləsinin №1 müəllifi elan edilən Cen Sinsero da daxil oldu. Keçmiş zamanlarda bizi həyəcanlandıran "You Are a Badass" və "You Are a Badass at Making Money" kitablarından sonra o, daha sadə – "You Are a Badass Every Day" mesajı ilə geri döndü. Çox sağol, Cen. Demək asandır. Əlimizdən gələni edəcəyik, çünki qorxu kralı istirahətə getməyi düşünmür belə və ard-arda trillerlər buraxmağa davam edir.
"İnstitut" – fərqli şəhərlərdən guya paranormal bacarıqlarını inkişaf etdirmək məqsədi ilə eksperiment aparmaq üçün qaçırılan telekinez və telepatiya vergisi olan uşaqlardan bəhs edən qorxu hekayəsidir.
Son olaraq, Bakıdan kənarda axırıncı dəfə kitab mağazasına getdiyimdə, adını çox iddialı hesab etdiyim üçün almamağı qərar aldığım bestselleri qeyd edim. İndi nədən bəhs etdiyimi anlayacaqsız. "Çox təəssüf ki, mənim valideynlərim bu haqda bilmirdi (və mən indi bunu bildiyim üçün mənim uşaqlarım çox şanslıdırlar)". Britaniyalı psixoterapevt tərəfindən yazılmış kitab Amazon şirkətinin tərbiyə üzrə 20 ən yaxşı kitab siyahısına daxil edilib.
Beləliklə, yeni və bestsellerlər haqqında hər şeyi öyrəndikdən sonra cəsarətlə nostalgiya dünyasına, Bredberinin zəncirotu şərabı və Fitsceraldın zərif gecələr aləminə üz tuta bilərik. Remarkın və ya Murakaminin kitablarını oxumağı məsləhət görməzdim – çünki qamak, köpüklü şərab və zəncirotu ilə təəssürat yaradan yay üçün onlar çox ciddidirlər. Əgər həqiqətən kədərlənmək istəyirsinizsə, o zaman "Salam kədər" kitabını yenidən oxuya bilərsiniz, Fransuaza avqust ayının sonunda tam yerinə düşəcək. Bundan əvvəl isə Tom Henks ilə rahat toxunma kresloda oturmağı təklif edirəm. Xeyr, səhv eşitmədiniz, məhz aktyor olan Tom, həm də yazır! Ümumiyyətlə köhnə yazı maşınlarının kolleksiyasını toplayır – üç il bundan əvvəl bizi kitabı ilə sevindirən Henks yazdığı 17 hekayədə onlardan bəhs edir. Bütün bu illər ərzində Tomun otellərdə, təyyarələrdə, çəkiliş və premyeraların press-turları aralarında yazdığı 7 hekayə. Gülmək və bir az kədərlənmək, sevilən aktyorun təkrarlanmayan mətninə heyran olmaq – bu yay sizi buna abunə edirəm!
Hamımız "Tiffanidə səhər yeməyi" filmini izləmişik, bəs kiminsə XX əsrin ən böyük Amerikan yazıçılarından biri olan Truman Kapotenin eyni adlı novellasını oxuduğunu heç eşitmisiniz? Aktual mövsümdə Kapotenin 20 yaşında, 1943-cü ildə Nyu-Yorker jurnalında işlədiyi zaman yazdığı ilk "Yay kruizi" romanına diqqət yetirmək olar. 50 ildən çoxdur ki, romanın məhv olunduğu hesab edilirdi – guya müəllif özünütənqid zamanı keçirdiyi krizdə özü bu əlyazmanı yandırmışdı. 2005-ci ildə əlyazmalarının xilas olunduğu ortaya çıxdı və roman yazıçının ölümündən sonra vəkilinin icazəsi ilə dərc olundu. Gənc və təcrübəsiz görünən Kapote bizi asanlıqla Qreydi Maknilin dramatik həyat hekayələri ilə Nyu-Yorkun yay atmosferində qərq edir.
Yazıçı haqqında hekayə olmadan yay olarmı? Yazanların özləri və şərabın necə möcüzələr yaratdığı barədə oxuyuruq! Coan Harris və onun romanları günəş işığı və xeyirxahlıqla doludur. "Böyürtkən şərabı" da istisna deyil. Bu kitabda, süjetin sadəliyinin arxasında, demək olar ki, sehrli, mənalı, yaradıcı, şərabxana hekayəsi dayanır! Kitabın sujet xətti paralel olaraq iki zaman aralığında baş verir. Biri bizi velosiped, gizlənpaç oyunu, tum çıtlamaq nostalgiyası ilə yay mövsümündə bağda keçirdiyimiz qayğısız uşaqlıq günlərimizə aparır. Digər zaman isə müəllifin yaradıcı "Mən" axtarışında ona həmdərd olduğumuz hekayələri də həmçinin keçmişlə bağlıdır. Kitab ən azından 1962-ci il buraxılışlı "Fleurie" fransız şərabı adından yazıldığı üçün sizi maraqlandıracaq.
İlk tanışlığımızdan çox illər keçib, mən isə yenə də Böyük Britaniyanın əsas çayı ilə İngilis centlmenlərinin səyahətinə geri qayıdıram. Klassika, bildiyiniz kimi, köhnəlmir. "Qayıqda üç kişi – iti saymasaq" povestini səbəbsiz yerə əhval-ruhiyyənin (yayda nəsə tez-tez olur) pis olduğu, günəşin parlamadığı və dondurma yemək imkanının sevindirmədiyi bir yay gününə saxlamaq olar. 1889-cu ildə yazılmış povest incə ingilis yumoru, tarixi məlumatlarla və yaxşı əhval-ruhiyyə ilə doludur. Üç dost özlərində bir sıra xəstəlikləri aşkar edərək təmiz hava almaq üçün qayıqda səyahətə çıxırlar. Onlarla birlikdə səyahətə həmçinin müəllif Cerom Klapkanın etiraf etdiyi kimi, şüurunun dərinliyindən süjet üçün çıxardığı Monmoransi adlı it də var.
Ən yaxşı yay günləri üçün ehtiyatda həmişə Erik Emmanuel Şmittin qısa hekayələr toplusu var. Brüssel və Paris arasındakı pyeslər üçün ssenari yazmaqla tanınan fransız və belçikalı yazıçı, dramaturq. Bu pyeslər dünyanın 30-dan çox ölkəsində tərcümə edilmiş və səhnələşdirilmişdir, həmçinin xoşbəxtlikdən povestlər və hekayələrdə təqdim olunmuşdur. Ən sonuncu qeyri-adi məcmuələrdən biri də "Oskar və Çəhrayı Xanım"dır, kitabda eyni adlı hekayədən başqa əlavə olaraq daha 4 sevimli hekayə oxuya bilərsiniz: "Müsyö İbrahim və Quran çiçəyi", "Nuhun övladları", "Kökələ bilməyən Sumo güləşcisi" və “Xanım Minqin olmayan on uşağı”. Bu hekayələrin hər biri uşaqlar və onların böyük ürəkləri haqqında kiçik bir hekayədir.
Və nəhayət, məktəbdə olduğu kimi, tətilə klassik ədəbiyyat götürmək lazım gəldiyində ənənəyə uyğun olaraq Nabokovun qızıl ehtiyatlarından bir kitab seçirik. Təəccüblü olsa da, adı "Fialtada bahar" olan kitabda çoxlu yay var! Nabokovun təbiəti necə təsvir etdiyini oxumaq estetik zövq verir: "Bu, suyu qeyri-adi ifadə edən saf, mavi göl idi"; ya da Külək yoxdur, hava istidir, yanıq iyi gəlir. Yağışla dolmuş və təmizlənmiş, tutqun zeytun rəngli dəniz; ağır dalğalar heç cür köpüklənmir". Kamil sevgi haqqında kədərli bir hekayə – əsas qəhrəmanın bir qədər Oblomovu xatırlatdığı bu kitabı belə adlandırırlar. Lakin Nabokov ilə tanış olduqdan sonra artıq əminliklə deyə bilərəm ki, haqqında yazdıqları onların təsvirindən sonra gəlir.
Yay tənbəl günlər üçün yaranıb, tənbəl günlər isə yaxşı kitab olmadan olmur. Ümid edirəm ki, nə olursa olsun, yuxarıda göstərilən və ya başqa kitabları oxuyaraq bu yayı gözəl keçirəcəksiniz!

Each of us came this to summer with more time than in the past to read more books. I will tell up front that I will not say or even recall the aspects of the pandemic that has poured over us – this is what you already heard and saw enough. I am here to distract you, and to replenish your piggy bank of summer affairs. Thinking about the list of books this summer for my reader, I refreshed my memory a little, walking through the list of expected books of 2020, which was full of literary debuts. For this reason, first of all we will definitely address the popular, bestselling books of this year, and then, dive into the summer of true lyricists – with eternal, light books.
Most of the expected novelties of 2020 were released in March. One of the first in the Russian translation was by Margaret Atwood with the sequel of the book "The Handmaid's Tale" first published in 1985. Critics say that Atwood returned to dystopia after 3 decades in her best form.
Guillermo del Toro entered another sensational debut in 2020. He has already made the film "Pan's Labyrinth", but he writes a book in co-authorship with Cornelia Funke for the first time. Guillermo asked Cornelia to go without a simple retelling of the film, and, in her opinion, it was a perfection anyway. Therefore, she decided to add ten episodes telling the background of key moments of the film.
Jen Cinsero, the author of the cycle of motivational bestsellers N1 according to The New York Times magazine, also joined the ranks of novelties 2020. Having excited us with "You are a Badass" in the past, she returns with an even simpler message – "You are a Badass Every Day". Thanks Jen, easy to say, so to speak. We will do our best, especially since the king of horror does not even think of retiring, and continues to release thrillers one after another.
"Institute" is a story with the nightmares of children abducted from different cities, gifted with telekinesis and telepathy on which he conducts experiments, trying to develop their paranormal abilities.
Finally, I will note the bestseller, which I decided not to buy during my last visit to the book store outside Baku, considering the name too pretentious. Now you'll understand what I mean. "The Book You Wish Your Parents Had Read (and Your Children Will Be Glad That You Did)". The book, written by a British psychotherapist, was included in the top 20 books on the education by British Amazon.
Now that we know all about novelties and bestsellers, we can safely move on into the world of nostalgia, Bradbury’s Dandelion Wine and Fitzgerald's Tender Is the Night. Do not take on Remark or Murakami – too serious for the summer, which is associated with hammock, sparkling wine and dandelions. If you are really up to some sadness you can reread "Hello Sadness", Francoise is always welcome by the end of August. And before that, I suggest you get comfy in a wicker chair with Tom Hanks. Yes, you heard right, it is Tom, an actor, who among other things also writes! In fact, he collects old typewriters – which either way appear in each of the 17 stories that Hanks pleased us with three years ago. 17 stories that Tom wrote all these years – in hotels, planes, breaks between filming and press tours of upcoming premieres. Laughing and feeling a little sad, and admiring the uniqueness of the text of your favorite actor – that's what I sign you up for this summer!
We all watched "Breakfast at Tiffany's", but how often did you hear someone read the novel of the same name by Truman Capote, one of the largest American writers of the 20th century? For the current season, you can pay attention to his "Summer Crossing" – Capote's first novel, written by him in 1943, at the age of 20, when he worked for the New Yorker magazine. For more than 50 years, the novel was considered lost – kind of burned by the author himself in one of his seizures of self-criticism. By 2005, it turned out that the manuscripts were saved, and the novel was published posthumously, with the permission of his lawyer. Young and seemingly inexperienced Capote easily immerses us in the atmosphere of summer New York, with the dramatic events of the life of Grady McNeil.
Well, what a summer without a story about a writer? We read about those who write, and about how wine works miracles! Joanne Harris and her novels are saturated with sunlight and kindness. And Blackberry Wine is no exception. In this book, behind the simplicity of the plot is an almost magical story, full of life, creativity, wine! The actions in the book unfold in two parallel timelines. One brings us back to childhood in summer cottages, with nostalgia for bicycles, hide and seek, for carelessness. The other is also intertwined with the past, in the stories of which we empathize with the author, the search for her creative "I". The book will arouse your interest, at least because it was written on behalf of the French wine "Fleurie", 1962.
So many years have passed since the first acquaintance, and I still return to this journey of English gentlemen along the main river of Great Britain. Classics, as you know, do not age. "Three Men in a Boat (to say nothing of the dog)" can be left on such a summer day, on which, for some inexplicable reason (as it often happens in summer), suddenly there is no mood at all, the sun does not shine and the opportunity of enjoying the ice cream does not delight you. Written in 1889, the story is filled with subtle English humor, inserts with historical references, and a good mood. Three friends went on a boat trip – to have fresh air, finding a number of diseases in themselves. With them is also the dog Montmorency, which, as the author Jerome Klapka admitted, he got for the plot from the depths of his subconscious.
For the best summer days, you always have a collection of stories from Eric Emmanuel Schmitt. French and Belgian writer, playwright, who is known for writing scripts for plays between Brussels and Paris. These plays are translated and staged in more than 30 countries of the world, and, fortunately, are also presented in short stories. One of the last, extraordinary collections is the "Oscar and the Lady in Pink", in which, in addition to the story on the book title, you will find 4 other lovely stories: "M.Ibrahim and the Flowers of the Koran", "Noah's Child", "The Sumo Wrestler Who Could Not Get Fat" and "The Ten Children Madame Ming Never Had". Each of these stories is a little story about children, and about their big souls.
And finally, like at school, when it was necessary to take classical literature with you for holidays, following the traditions we take out Nabokov from gold reserves. Without being surprised by the name – there is a lot of summer in "Spring in Fialta"! Reading the way Nabokov describes nature is one aesthetic pleasure: “It was a pure, blue lake, with an unusual expression of its water"; or "The air is windless and warm, with a faint tang of burning. The sea, its salt drowned in a solution of rain, is less glaucous than gray with waves too sluggish to break into foam". The sad story of mature love is what this story is called in which the protagonist will remind you slightly of Oblomov.
Summer is made for lazy days, and there are no lazy days without a good book. I hope you will spend this summer soulfully no matter what, along with the mentioned above, or any other books!