Fransanin Cartier zərgərlik evində işlədiyi 40 il ərzində Pyer Raynero onun üslub və estetikasinin xüsusiyyətlərini bütün incəliklərinə qədər öyrənmiş, həmçinin brendin şanli tarixini araşdirmişdir. İrs və üslub üzrə direktor kimi unikal vəzifə ona zərgərlik dizayninin qorunmasi məsuliyyətini bəxş edir.
Cartier brendi ilə əməkdaşlığınız necə başladı?
Mən bura haradasa 40 il bundan öncə, daha dəqiq 38 il öncə gəlmişəm… O zaman reklam agentliyində kommunikasiya bölümüdə çalışırdım. 90-cı illərin əvvəllərində prezident mənə kreativ departamentə keçməyi təklif etdi, mən hətta bədii rəhbər də seçildim, amma tezliklə bu vəzifəni üslub üzrə direktora dəyişdim. 20 il öncə isə Cartier Evində irs bölümünü yaratdım və indi də irs və üslub üzrə direktor vəzifəsində çalışıram.
Ən çox hansı kolleksiya üzərində işləməyiniz Sizin üçün yaddaqalan olub?
İlk dəfə Cartier yüksək zərgərlik sənəti ilə 1984-cü ildə bu zərgərlik evinə gəldikdə tanış oldum. Mən reklam kampaniyasını hazırlayırdım. Çox yaxşı yadımdadır, həmin kolleksiyanın əsas vacib xüsusiyyəti sarı sapfirlər idi. O zamanlar göy sapfir ilə müqayisədə sarılar çox da məşhur deyildi və çox az adam ondan istifadə edirdi. Bu daşın seçimi o dövr üçün çox cəsarətli bir addım idi, həmçinin onun mirvarilər, brilyantlar və sarı qızıl ilə birgə istifadəsi də…
Siz, demək olar ki, keçmiş və gələcək arasında yaşayırsınız. Siz müasir Cartier yaradıcılığını Lui Kartyenin sənəti ilə necə əlaqələndirirsiniz?
Lui Kartye inanılmaz dərəcədə cəsur, yaradıcı və uzaqgörənlik xüsusiyyətinə malik bir şəxsiyyət idi və Cartier üslubunu da məhz o yaratmışdı. O nəinki bu üslubun nümunələrini yaratmış, həmçinin gələcəkdə istifadə olunacaq baza elementlərin repertuarını təqdim etmişdi. Bilirsiniz, bu sadəcə rəngli daşların uyğunlaşması deyil, dizayn prisinpləridir – Cartier hələ də onları rəhbər tutaraq yaradıcılığına davam edir. Onun prinsiplərindən biri yeni forma və obrazların axtarışı idi – bu yanaşma indiki zamanadək aktual olan zinət əşyaları yaratmağa imkan verirdi. Bunun sayəsində biz bu gün keçmişin dizaynlarını təkrarlamayan, ancaq ona yeni bir baxış verən nümunələr yaradırıq.
Ən çox hansı kolleksiyalar üzərində işləməyi sevirsiniz?
Cartier brendinin hər bir məhsulunun hazırlanması prosesi xüsusi bir zövq verir… Xüsusi vurğulamaq lazımdır ki, hər bir unikal zərgəlik əsərinin, daimi bəzək əşyası kolleksiyanın, yeni saat xəttinin yaradılması üzərində iş – bunlar hər biri fərqli yaradıcılıq növüdür. Özünəməxsus unikal bəzək əşyaları heç vaxt təkrarlanmır, baxmayaraq ki, bəzən yeni bir istiqamətə yol aça bilərlər: siz onu yaradıb, satırsınız və artıq digər prosesə yönəlirsiniz. Yeni saatların dizaynı uzun illər aktual qalacaq üslubda olmalıdır, seriyalı istehsal imkanını da nəzərə almaq lazımdır. Beləliklə, inkişaf baxımından bunlar tamamilə fərqli tapşırıqlardır.
Cartier brendinin inkişaf etdirilməsində sizə nə yardımçı olur?
Bizim bütün işimiz – böyük bir məmnuniyyətdir, həm də böyük bir məsuliyyətdir. İrsimizə qayğı və incəliklə yanaşmalıyıq. Mən muzeylərin kuratorları ilə sıx əlaqədə işləyirəm: brendimizin vizyonunu onlara ötürürəm, bu və ya digər arxiv obyektinin nə qədər maraq cəlb etdiyini, dizaynın nə qədər innovativ olduğunu qiymətləndirməyi təklif edirəm...
Biz keçmişdə yaradılmış məhsulu analiz edirik; eləcə də, Cartier brendinin indiki yaratdıqlarını bir neçə onillik sonra qiymətləndirəcəklər. Ona görə də Cartier məhsulu anlıq, keçici olmamalıdır, yaxşıca düşünülmüş olmalıdır, axı gələcəkdə o, ən ciddi üslub analitikləri tərəfindən qiymətləndiriləcəkdir. Bu məsuliyyət məni çox motivasiya edir.
Sonuncu yüksək zərgərlik incəsənəti kolleksiyası - Beautés du Monde nəyə həsr olunmuşdur?
Hər bir yüksək zərgərlik incəsənəti kolleksiyası Cartier bədii dünyasında öz əksini tapan və onun indentifikasiyası ilə sıx bağlı olan müəyyən bir mövzu ətrafında birləşdirilir. Kolleksiya “Dünyanın gözəllikləri” adlanır, ona “Dünyanın möcüzələri” də deyə bilərsiniz – o, Cartier üçün ənənəvi olan yaradıcı yanaşmanı əks etdirir: dünyanın gözəlliklərinə maraq və onları qəbul etməyə açıq olmaq. O, flora və faunanın ənənəvi obrazlı təsvirindən əlavə, peyzajdan da ilham alır. Mədəniyyətdə də bu belədir – ikonik predmetlər və milli naxışlarla yanaşı müxtəlif qəbilə və xalqların adət-ənənələri də Cartier yaradıcılığında öz əksini tapır. Bu maraq bizim yaradıcı prosesin əsas hərəkət nöqtəsidir: bizim tərəfimizdən yaradılan formalar müxtəlif dünyaların təsiri altında işığa çıxırlar.
Siz, yəqin ki, belə gözəl bir yerdə işlədiyiniz üçün çox xoşbəxtsiniz?
Bəli, mən çox xoşbəxtəm. Birincisi, bu Ev dərin məzmun ilə zəngindir – emosional və bədii. İkincisi isə, insan faktorudur. Cartier üçün hazırlanan hər şey – bir istiqamətdə çalışan, vahid bir mədəniyyəti, dəyəri bölüşən çox sayda insanların əməyinin nəticəsidir.

Между прошлым и будущим
За почти 40 лет работы во французском ювелирном доме Cartier Пьер Райнеро досконально изучил особенности его стиля и эстетики, а также славную историю этой марки. Уникальная должность директора по наследию и стилю обязывает его хранить традиции ювелирного дизайна.
Как развивались Ваши отношения с брендом Cartier?
Я пришел в него почти сорок лет назад – точнее, 38... Работал в рекламном агентстве, занимался коммуникацией. В начале 90-х тогдашний президент компании предложил мне перейти в креативный департамент, я даже стал художественным директором, но быстро сменил эту должность на позицию директора по стилю. А двадцать лет назад я создал в Cartier отдел наследия, и вот сегодня занимаю должность директора по наследию и стилю.
Работа над какой коллекцией Вам запомнилась особенно живо?
Впервые я соприкоснулся с высоким ювелирным искусством Cartier в 1984 году, придя в этот ювелирный дом. Я разрабатывал рекламную кампанию. Отлично помню, что важной особенностью той коллекции были желтые сапфиры, которые тогда мало кто знал и использовал, в отличие от синих. Так что этот выбор камня был довольно смелым, как и сочетания с жемчугом, бриллиантами, желтым золотом...
Вы, можно сказать, живете между прошлым и будущим. Как Вы соотносите современные творения Cartier с тем, что делал Луи Картье?
Луи Картье был невероятно смелым творческим человеком, великим визионером, и это он сформировал стиль Cartier. Причем предложил не только образцы этого стиля, но и репертуар базовых элементов, которые надлежало использовать в будущем. Понимаете, это не просто правила сочетания цветных камней, а принципы дизайна – ими Cartier руководствуется до сих пор. Одним из его принципов был поиск новых форм и образов – этот подход помогал создавать ювелирные украшения, актуальные для той или иной эпохи. Благодаря этому сегодня мы делаем вещи, которые не копируют дизайн прошлого, но заново переосмысливают его.
Над какими коллекциями Вы больше всего любите работать?
В создании каждого типа предметов Cartier есть свое, особое удовольствие... Важно понимать, что работа над уникальным ювелирным произведением, над регулярной коллекцией украшений, над новой линейкой часов – все это разные виды творчества. Единственное в своем роде украшение никогда не повторяется, хотя и может открыть какое-то новое оригинальное направление: вы его создаете, продаете – и переключаетесь на другую вещь. Дизайн новых часов должен быть актуален на долгие годы вперед, нужно учитывать и возможность серийного производства... Так что с точки зрения разработки это совсем разные задачи.
Что помогает Вам развивать бренд Cartier?
Вся наша работа – это большое удовольствие, но и большая ответственность. Мы должны обращаться с наследием бережно, деликатно. Я тесно сотрудничаю с кураторами музеев: делюсь нашим видением бренда, предлагаю оценить, насколько интересен тот или иной архивный предмет Cartier, насколько инновационным был тот или иной дизайн... Мы анализируем то, что было создано в прошлом; так же будут оцениваться через несколько десятилетий сегодняшние творения Cartier. Поэтому любая вещь Cartier должна быть не мимолетной, сиюминутной, но тщательно продуманной и выверенной, ведь в будущем она будет рассматриваться самыми серьезными аналитиками стиля. Эта ответственность меня очень мотивирует.
Чему посвящена последняя коллекция высокого ювелирного искусства Beautés du Monde?
Каждое такое собрание произведений высокого ювелирного искусства строится вокруг определенной темы и вдохновения, находящих отклик в художественном мире Cartier и тесно связанных с его идентичностью. Коллекция называется «Красоты мира» – или, если хотите, «Чудеса мира» – и отражает важную особенность творческого подхода Cartier: любознательность и открытость всему прекрасному в мире. Кроме традиционного фигуративного изображения флоры и фауны, есть вдохновение пейзажем. То же касается и культуры – Cartier интересны как культовые предметы или национальные узоры, так и обычаи различных племен и народов. Эта любознательность служит двигателем нашего творческого процесса: создаваемые нами формы появляются на свет под влиянием множества разных миров.
Вы, наверное, счастливы работать в таком прекрасном месте?
Да, я большой счастливчик. Во-первых, этот дом наполнен очень глубоким содержанием – эмоциональным, художественным. А во-вторых, есть еще и человеческое измерение. Все, что делается в Cartier, – это результат усилий многих людей, работающих в одном направлении, разделяющих одну и ту же культуру, одни и те же ценности.