İNDİKİ ZAMAN ƏHƏMİYYƏTLİDİR, SABAH ÜÇÜN BU GÜN YAXŞILIQ ET
1939-cu ildə psixoloq Vendell Conson ABŞ-ın Ayova Universitetində “dəhşətli eksperiment” həyata keçirib. Onun məqsədi uşaqların ətrafdakı insanların təsirinə nə dərəcədə həssas olduğunu öyrənmək idi. Altı ay ərzində o, 22 yetim uşağı iki qrupa bölərək istifadə edib. Birinci qrup nə qədər gözəl və düzgün danışdığına görə hər cür təriflənir, ikinci qrup isə nöqsanlarla dolu nitqinin naqisliyinə görə tənqid edilir, qrupun üzvləri isə “bədbəxt”) adlandırılırlar.
Bu “Dəhşətli Tədqiqatın” nəticələri də dəhşətli idi: təəccüblüdür ki, əvvəllər heç bir nitq problemi olmayan uşaqlarda nitq qüsurları yarandı, və onlar həyatlarının sonuna qədər kəkələmədən əziyyət çəkirdilər.
Eksperiment uzun müddət gizlədilib, çünki Conson onun nüfuzuna nə qədər zərər verə biləcəyini bilirdi. Lakin, hadisə ictimaiyyətə məlum olduqdan sonra, 2001-ci ildə Ayova Universiteti “Dəhşətli Tədqiqat” üçün açıq şəkildə üzr istəməli oldu.
İndiki cəmiyyətə baxanda bəzi valideynlərin övladlarını necə tərbiyə etməsi insanı narahat edir. Qışqıraraq və hörmətsiz yanaşaraq, valideynlər uşaqların seçiminə məhdudiyyət qoyur, eləcə də düzgün davranış qaydasına riayət olunmadığı halda, xoşagəlməz sözlərdən istifadə edirlər. Təəccüblü deyil ki, belə şəraitdə uşaqlar travmalı böyüyürlər, bu da cəmiyyətdə bir çox problemlərə yol açır. Bir həqiqəti qəbul etməliyik ki, uşaqlarımıza dediyimiz hər şey, xüsusən də tez-tez istifadə etdiyimiz sözlər, zaman keçdikcə onların şəxsiyyətini, həyatını, daxili dünyasını formalaşdırırlar. Uşaqlarımıza nə dediyimizə, onlarla necə ünsiyyət qurduğumuza diqqətlə yanaşmalıyıq. Yalnız sağlam tərbiyə və məhəbbət sayəsində oğul və qızlarımız güclü, bu dünyaya və müstəqil həyata hazırlıqlı, cəmiyyətin normal üzvü kimi inkişaf edə bilərlər.

Sketch by Nadiyya Gurban
In 1939, psychologist Wendell Johnson conducted a “monsterous experiment” at the University of lowa in the United States. His goal was to understand how vulnerable children are to the influence of the people around them. For six months he used 22 orphan children dividing them into two groups. The first group was praised in every possible way and told how wonderfully and correctly they spoke, while the second group was criticised and convinced of their speech imperfections, full of shortcomings, and even were called pathetic.
The results of this “Monster study” were also monstrous: shockingly, the children from the second group, who had no speech defects to begin with, developed them and experienced stuttering symptoms for the rest of their lives.
The experiment was hidden for a very long time, as Johnson knew how damaging it could be for his reputation. However, it became public knowledge, leading the University of Iowa to publicly apologise for the “Monster Study” in 2001.
Looking at modern society, it’s sometimes alarming to see how some parents raise their children. You can often see how they yell and disrespect children, not giving them opportunities to choose for themselves, tell them very unpleasant words to prove that the child is not doing what they should be. It is no surprise children grow up damaged, leading to many problems in society. We must understand that everything we say to our children, especially if we say it often, will eventually shape their personality, life and inner world. It is a must to carefully monitor everything we say to our children, how we communicate with them. Only a healthy upbringing and love can make our sons and daughters strong and prepared for this world and adult life, becoming good members of society.